Belföld

Problémás az e-receptek kiadása

2013.01.06 - 14:27

A Szatmár megyei kórházakban még nem fejezték be az elektronikus receptek felírásához szükséges rendszer beüzemelését, így a szakorvosok nem tudják kiállítani az ártámogatott recepteket.

Szatmár megyében a családorvosoknak sikerült átállniuk az elektronikus receptek használatára, a megyei kórházakban azonban még egyelőre csak folyamatban van az e-receptek kiadásához szükséges infrastruktúra megteremtése, ami azt jelenti, hogy a kórházakban és a poliklinikán a szakorvosok nem tudják felírni az új típusú recepteket. Amint dr. Mészáros Réka belgyógyász szakorvostól megtudtuk, a régi kórház belgyógyászati osztályán még nem üzemelték be az e-receptek felírásához szükséges rendszert, a szakorvosoknak arra van lehetőségük, hogy amikor kiutalják a betegeket a kórházból, orvosi levelet írjanak, mely alapján a családorvosok kiállíthatják a támogatott recepteket. Vannak azonban olyan gyógyszerek, amelyeket csak szakorvos írhat fel. Dr. Láng László, a Szatmár Megyei Családorvosok Szövetségének alelnöke kérdésünkre elmondta, a nemzeti programok által finanszírozott gyógyszereket javarészt csak szakorvosok írhatják fel. Bizonyos onkológiai, epilepsziás, krónikus májgyulladásra adott gyógyszereket nem írhatnak fel a családorvosok. A másik kategóriába tartozó gyógyszereket szakorvosi javallat alapján a családorvos is felírhatja. Amikor az orvos kiutalja a beteget a kórházból, orvosi levelet írhat, amellyel a beteg elmegy a családorvosához, aki megírja a támogatott receptet, vagy pedig a szakorvos egy hónapra felírja receptre a gyógyszert, majd orvosi levélben javasolja, hogy a családorvos folytassa a kezelést.

Átmeneti probléma?

„Sokszor előfordul, hogy a szakorvosok küldőpapírral vagy egyszerű recepttel küldik hozzám a betegeket, én soha nem utasítottam el a recept felírását. A családorvosok átmenetileg bizonyára fel fogják írni azokat a gyógyszereket, amelyeket a törvény megenged, erre a problémára azonban minél hamarabb megoldást kell találni, és az sem helyes, hogy a betegeket kétszer járatjuk. Az elektronikus rendszer sem működik zökkenőmentesen, az elmúlt hónapban három-négy alkalommal is előfordult, hogy nem lehetett használni, ami néhány percig vagy akár két óráig is eltartott. Ilyenkor lehetőség van arra, hogy előre nyomtatott recepteket töltsünk ki a betegeknek, melynek adatait utólag vezetjük be az informatikai rendszerbe”, mondta el dr. Láng László.

 Pándi Annamária