Hétfőn megkezdte a terepmunkát is a szatmárnémeti zöldövezetek regiszterét végző cég, két évük van rá, hogy minden talpalatnyi, városi belterületen lévő zöldet térképre rajzoljanak.
A becsült adatok szerint 280 hektárnyi zöldövezetet kell lajstromba vegyenek az Eterra Map Kft. szakemberei az előttünk álló hónapokban Szatmárnémetiben, Kereskényi Gábor polgármester augusztus végén írta alá a megbízatási szerződést a céggel. „Az azóta eltelt időben az informatikai rendszer kiépítésén dolgoztunk — tájékoztatta szerkesztőségünket a cég szatmárnémeti projektjének menedzsere —, illetve hétfőn megkezdtünk az amolyan próbának számító Vasile Lucaciu utcai parki adatgyűjtést. Az ezen a részen elvégzett adatgyűjtés és azonosítás után újra egyeztetni fogunk a városi illetékesekkel, hogy a cég emberei a megfelelő következtetéseket levonhassák, illetve a megrendelő pontosításokat, módosításokat kérhessen a munkát illetően” — tette hozzá Adrian Cocora, a cég képviselője.
Pontos helymeghatározás
Az Eterra emberei kétféle adattal dolgoznak, egyrészt — méretétől és állapotától függetlenül —, beazonosítanak minden létező zöldövezetet a városban, másrészt rögzítik ezek jellemzőit, azaz összeírják hol milyen növényzet található. A regiszter szempontjából gyakorlatilag minden zöldövezetnek számít, ahol nincs kő, beton, vagy aszfalt, összeírják a parlagon heverő, közkézen lévő beltelkeket is, ezek lehetséges jövőbeli zöldövezetekként szerepelnek majd a nyilvántartásban. Nagyon pontos munkát végeznek a terepmunka során, nem kézzel jelzik be egy térképen, hogy hol milyen bokor, virág, cserje vagy fa él, hanem a műholdas helymeghatározás segítségével jelölik be a növények helyét, lehetőleg a tenderfüzetben kért, tíz centis (!) hibahatáron belül maradva. Az alapján, amit Cocora elmondott, az Eterra Map lehet az első cég, amelyik tartani tudja magát a határidőkhöz, év végéig volt ugyanis idejük az informatikai rendszer és a Vasile Lucaciu utcai próbamunka elvégzésére, azonban már decemberre készen lesznek mindkettővel.
Három rész
Jövő évtől három részre osztva a várost fognak nekikezdeni a munka dandárjának. Az első szakasz a Szamos jobb partján a városhatártól a vasútig tart, a második rész a folyó bal partja és a vasút között lett kijelölve, a harmadik részben pedig az összes ide nem tartozó, a vasúttól keletre és dél-keletre lévő városrész szerepel. Minden egyes övezet felmérésére egyenként nyolc hónap áll a kivitelező rendelkezésére.
26 négyzetméter
Adrian Cocora arról is beszélt azon túl, hogy minden egyes köztéri növény fajtája, mérete, kora és helye nyilvántartásba kerül, mi a cél az uniós direktíva alapján elvégzett zöldövezet-felméréseknek. Átlátható képet kap a városvezetés arról, hol vannak elhanyagolt, de zölddé tehető területek a városban, nem lesz több kifelejtett rész a zöldövezet-karbantartás megrendelésekor, egy-egy városi tulajdonban lévő zöld terület regisztrációja által ennek rendeltetése nem lesz megváltoztatható, tehát nem fognak benzinkutak épülni parkokba és emeletes házak fák, füves területek helyén. Az adatok birtokában a városvezetés azt is láthatja majd, tette még hozzá Cocora, hogy a szatmárnémeti adottságok mennyire közelítenek az unió által előírtakhoz, azaz megvan-e a lakosonkénti 26 négyzetméter zöldterület a városban.
Princz Csaba