Befejezte az idei évre tervezett első majtényi próbafúrását a Winstar Satu Mare Kft., és nekifognak a másodiknak is, mivel december végéig minkét tervezett mintavételen túl akarnak esni.
Erről maga a beruházó, a Winstar Satu Mare Kft.-t birtokló Serinus Energy számol be honlapján, ahol az is olvasható, hogy a próbák részletes kielemzésére jövő év elején kerül sor, az előzetes eredményekből ugyanis nem állapítható meg pontosan, hogy érdemes-e belevágni a kitermelésbe vagy sem. A két mostani szondázást megelőzően Moftinu-1000 név alatt 2012-ben már végeztek egy kutatófúrást a község határában, majd megrendeltek egy ultrahangos talajvizsgálatot — e kettő eredményeinek figyelembe vételével tervezték meg a napokban bejezett Moftinu-1001, és a most megkezdett Moftinu-1002 pontos helyét. A vállalat egyébként főképp a Miocén és a Pliocén során lerakódott szénhidrogén-tartalékok után kutat Majtény környékén. Amint jelentésükből kiderül, a Moftinu-1001-et eredetileg 1900 méter mély fúrásnak tervezték, mivel kíváncsiak voltak, vannak-e gáztartalékok a Miocén alatti Eocén kori lerakódásokban, azonban 1463 méternél meg kellett állniuk, a kőzetek minősége nem tette ugyanis lehetővé, hogy tovább haladjanak. Az előzetes eredmények szerint az 500 és 600 méteres mélység közötti sávban három potenciális lelőhelyet is azonosítottak. Ezek esetén, mint kifejtik, a lerakódott homok és föveny minősége alkalmassá teszi a réteget szénhidrogén-tartalékok összegyűjtésére, azonban hozzáteszik: a minta alaposabb vizsgálatára van szükség ahhoz, hogy megállapítsák a fosszilis energiahordozók jelenlétét vagy hiányát, illetve azt, hogy gazdaságos lehet vagy sem a kitermelésük. Említést tesznek ugyanakkor a Tasnádszántó környékén végzett ultrahangos talajvizsgálatokról, ezek eredményeit azonban nem közölték egyelőre. A cég tájékoztatója szerint december végéig el akarják végezni a Moftinu-1002 nevű próbafúrást is, melynek részletes elemzését a Moftinu-1001 utóvizsgálatát követően kezdik meg.
Tartanak a multitól
Az említett nemzetközi energiavállalat Szatmár megyei tevékenységéről korábban már esett szó, a Tasnád környékén végzett ultrahangos kutatómunka láttán ugyanis többen hangot adtak aggodalmuknak, attól tartva, hogy a környezetre káros módszerekkel akarja beruházó felszínre hoznia a mélyben található szénhidrogéneket. A hatóságok azt a választ adták kérdésünkre, hogy egyelőre mindössze kutatómunkát engedélyeztek, kitermeléshez még nem kért senki jóváhagyást.
Babos Krisztina