Szatmárnémeti

Próbaérettségiznek a végzősök

2015.03.02 - 18:00

Ezen a héten próbaérettségiznek a Szatmár megyei tizenegyedikesek és végzősök. A felmérések célja, hogy a diákok szokjanak hozzá a vizsgahelyzethez, s képet kapjanak a felkészültségük fokáról.

Hétfőn vette kezdetét az oktatási minisztérium által szervezett próbaérettségi, a román nyelv és irodalom tantárggyal. Az országos szintű próbaérettségi nem csak a végzős diákokat érinti, hanem a XI. osztályos tanulóknak is vizsgázniuk kell az elmúlt években leadott tananyagból. A próbaérettségi hetében amellett, hogy felmérik a diákok tudásszintjét, a felmérőn részt vevőknek lehetőségük van megtapasztalni a vizsgakörülményeket, hiszen bekamerázott termekben, felügyelő tanárok jelenlétében kell megoldaniuk a vizsgatételeket.

A román nyelv és irodalom-tételek hétfőn reggel időben megérkeztek, és a tanulók is zökkenőmentesen elfoglalták helyeiket a Szatmár megyei középiskolákban. Szatmárnémeti három magyar tannyelvű középiskolájában, nem kevés fejtörést követően, de sikerült megoldani, hogy a maturandusok az előírt körülmények között vizsgázhassanak, úgy, hogy a próbaérettségi ne befolyásolja az iskola többi diákjának órarendjét, voltak viszont olyan tanintézmények is, például a Mihai Eminescu Főgimnázium, ahol a próbavizsga ideje alatt nem volt tanítás.

Négy különböző tételt is kisorsolt a szaktárca, hiszen különbözött a feladatlapja a tizenegyedikes és tizenkettedikes diákoknak, valamint a reál és humán szakos tanulóknak. Ezúttal is három feladatsort kellett megoldaniuk mindegyik évfolyamon és szakon a diákoknak. A tételek első részében egy-egy ismeretlen szöveget kellett elemezniük megadott szempontok, kérdések alapján, a másodikban 150–300 szóban rövid értekezést írniuk, a vizsgatétel harmadik pontjában a humán szakos tizenegyedikeseknek 600–900 szóban Ioan Slavici „Moara cu noroc” vagy Costache Negruzzi „Alexandru Lăpuşneanu” című művéből kellett két választott szereplő közti viszonyról írjanak, a reál szakosoknak szintén a két említett műből kellett egy szereplőnek a jellemzését leírniuk. A humán szakos tizenkettedikeseknek a harmadik pontban Tudor Arghezi világképéről kellett írniuk, a reál szakosoknak is ugyanez volt a feladatuk, de nekik Mihai Eminescu vagy George Bacovia világképéről kellett esszét írniuk, a tanult műveik alapján. A tételek kidolgozására három óra állt a rendelkezésükre.

Kedden anyanyelvből mérik fel a tizenegyedikesek és tizenkettedikesek tudását, felkészültségét. A héten zajló vizsgaidőszakban a tudás felmérése mellett az is fontos, hogy a hiányosságokkal is szembesülnek a diákok, s így jobban felkészülhetnek a nyári érettségire, amikor élesben megy a vizsga.

Bumbuluţ Krisztina