Szatmárnémeti

Pro-Turism Kistérségi Társulás

2012.11.03 - 08:14

A Szatmár Megyei Tanács és a Szatmárnémeti Helyi Tanács a megye és a megyeközpont turisztikai látványosságainak népszerűsítése érdekében hozta létre a Pro-Turism Kistérségi Társulást.

A Szatmár Megyei Tanács és a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal kezdeményezésére megalakult a Pro-Turism Kistérségi Társulás, melynek elsődleges célja a megye és a megyeközpont turisztikai látványosságainak népszerűsítése. A megyei tanácsosok jóváhagyták, hogy a Megyei Tanács most az alakuláskor 350 lejjel járuljon hozzá a Kistérségi Társulás költségvetéséhez, melyet a Szatmárnémeti önkormányzat ugyancsak 350 lejjel gyarapít. Adrian Ştef, a Szatmár Megyei Tanács elnöke kihangsúlyozta, az együttműködés elsődleges célja a megyénkbe érkező turisták számának növelése. A határon átívelő turisztikai projektek keretében több, jó minőségű kiadvány készült a megyéről, melyek több nyelven kerültek forgalomba.

Minőségi kiadványok

A Szatmári Turisztikai Útvonalak elnevezésű projekt keretében román, magyar, német, angol, francia, szlovák, ukrán nyelven adtak ki útikalauzokat, három útvonalat mutatva be. Az első a „régi idők”-be kalauzolja a turistákat: a Szatmárnémetiben, Nagykárolyban, Kaplonyban, Aranyosmeggyesen, Sárközújlakon, Erdődön, Hadadon, Kisszokondon, Szilágykorondon, Sződemeteren, Adyfalván, Mogyoróson, Piskoltligeten, Mezőpetriben, Kismajtényban, Bobáldon, Tasnádon, Szilágypéren, Szatmárhegyen, Apában, Avasfelsőfaluban, Bikszádon található emlékműveket, kastélyokat, várakat, kolostorokat, fatemplomokat mutatja be. A második a szatmári szokások és hagyományok bemutatását tűzte ki célul, olyan települések érintésével — Avasfelsőfalu, Lajosvölgye, Ráksa, Rózsapallag, Vámfalu, Mezőpetri, Oţeloaia, Bogdánd, Kányaháza, Túrterebes, Avasújváros és Érendréd —, ahol a hagyományok őrzésére nagy hangsúlyt fektetnek. A gyógyturizmust népszerűsítő harmadik útvonal az ásvány- és gyógyvizekkel rendelkező települések bemutatására helyezi a hangsúlyt. Nagykároly, Tasnád, Krasznabéltek, Ákos, Krasznamihályfalva, Máriavölgye, Vámfalu (Büdössár) és Bikszád szerepel ebben a kategóriában. Ezenkívül elkészült a megye középkori templomait bemutató kiadvány, mely nemcsak színes fotókkal van illusztrálva, de részletes leírást is tartalmaz ezekről az épületekről. Legutóbb a Gasztronómiai utazás Szabolcs-Szatmár-Bereg és Szatmár megyékben című projekt keretében került kiadásra az Egy falat Tündérmező, vándorúton Szabolcstól Szatmárig elnevezésű kötet, mely a két megye gasztronómiai turisztikai világát mutatja be, specifikus ételreceptek ismertetésével.

Sógor Beáta