Szatmárnémeti

Premier műtétek a szatmári kórházban

Két új beavatkozást végeznek ettől a hónaptól a szatmári kórházban (Fotó: SZFÚ archívum)
2022.03.30 - 11:00
A tavasz első hónapja újdonságokkal köszöntött be a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházba is: két olyan premier műtétet végzett el sikeresen az intézmény két sebésze, amelyekért eddig más városokba, egyetemi központokba kellett utazniuk a szatmáriaknak.

Március folyamán két olyan új beavatkozást is sikeresen elvégeztek a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház sebészetén, amelyekre eddig nem volt példa az intézményben — tájékoztatott Constantin Demian, az egészségügyi intézmény szóvivője. A dr. Cioltean Livian sebész főorvos és dr. Cioltean Cristian sebész szakorvos vezette csapat első ízben végzett laparoszkópos lágyéksérvműtétet, rögtön két páciensen is, valamint teljes pajzsmirigy-eltávolítást.
A lágyéksérv műtéti úton való kezelésére egy 22 és egy 33 éves fiatalnak volt szüksége. A lágyéksérv a leggyakoribb típusú sérv felnőtteknél, férfiaknál gyakoribb, de nőknél is előfordulhat. Lágyéksérv esetén a hasi tartalom, leggyakrabban a vékonybél, illetve az emberi hasüreget fedő zsírréteg a sérven keresztül kitüremkedik, melynek köszönhetően egy dudor vagy látható kitüremkedés jön létre. Ennek kezelése minden esetben műtéti úton történik, hogy elkerülhető legyen a hasüregi szervek nagyobb arányú kitüremkedése, illetve kizáródása. A műtét történhet nyitott vagy laparoszkópos eljárással — ez utóbbit premierként végezte el a két szakember a szatmári kórházban.

A laparoszkópos sérvműtét általános érzéstelenítésben zajlik, viszont a hasfal megnyitása helyett három apró bemetszésen keresztül, speciális eszközök segítségével történik a sérv ellátása. A sebész apró nyílásból vagy a hasüregben, vagy a hasfal rétegei között preparál. Ezután egy kis kamerával felszerelt műszert helyez be, aminek segítségével monitoron figyeli a műtétet. Két másik apró vágáson át speciális sebészi eszközöket juttat be, melyek segítségével visszahelyezi a sérvtartalmat a hasüregen belülre, majd zárja a sérvkapukat. Ennek a technikának egyértelmű pozitívumai a kisebb szövődményráta, a gyorsabb felépülés és az esztétikai előnyök is.

„Több okból választottuk ezt a technikát: a két páciens életkora, a műtét utáni minimális fájdalom, a mobilitás gyors visszanyerése és az esztétikai előnye miatt is. Ez a fajta beavatkozás lehetővé teszi a szakmai tevékenység újrakezdését egy hét elteltével, a kiújulás további kockázata nélkül, emellett a kórházi kezelés időtartama minimális, mindössze 1–2 napos. A posztoperatív fejlődés mindkét beteg számára kedvező volt, akik a beavatkozás után 48 órával hazamehettek. A minim-invazív vagy laparoszkópos műtétek a klasszikus beavatkozáshoz képest jóval kevésbé fájdalmas diszkomfortérzettel járnak, lehetővé teszik a korai mobilizációt, már a beavatkozást követő néhány órán belül, ugyanakkor a betegek 24–48 órával a beavatkozás után távozhatnak a kórházból. Emellett azt is meg kell említeni, hogy ennek a fajta modern sebészeti eljárásnak a funkcionális és esztétikai eredménye messze felülmúlja a klasszikus sebészeti beavatkozásét” — nyilatkozta a műtétek kapcsán dr. Cristian Cioltean sebész szakorvos.

Egy héttel a laparoszkópos lágyéksérvműtéteket követően egy másik, a szatmári kórházban eddig nem végzett műtétet hajtott végre a két sebész: ezúttal teljes pajzsmirigy-eltávolítást. A teljes thyreoidectomia során a pajzsmirigy egésze és a pajzsmirigyszövet eltávolításra került egy 67 éves páciens esetében. A műtét multicisztás golyva miatt volt indokolt. A páciens műtétet követő lábadozása rendben zajlott, a beavatkozás után egy héttel elhagyhatta a kórházat. „Ez a fajta műtéti beavatkozás is a szatmári betegeket segíti, akik ettől a pillanattól kezdve helyben is elláthatók, nem kell más megyei kórházakba vagy egyetemi központokba utazniuk” — zárta a közleményt a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház szóvivője.

Bumbuluţ Krisztina