Belföld

Pozitívan állnak a romániaiak a munkahelykereséshez

A megkérdezettek 19,6%-a vállalja annak kockázatát, hogy B-terv nélkül felmondanak (Fotó: pixabay)
2022.10.23 - 07:30
Az alkalmazottak 65%-a úgy gondolja, hogy kevesebb mint két hónapon belül találhatna új állást, több mint fele azonban csak akkor mondana fel jelenlegi munkahelyén, ha lenne egy biztonsági B-terve.

Az elmúlt hónapban az eJobs.ro oldalán nem kevesebb, mint 67 000 új állást tettek közzé, így a munkaerőpiac az elmúlt évek egyik legdinamikusabb időszakát éli. A választható lehetőségek számának növekedésével a jelentkezők bizalma is megnőtt az új álláskeresési esélyeikben.
Erre az eJobs Románia legfrissebb felmérése is rámutat, ugyanis annak eredményei szerint a megkérdezettek 31,5%-a biztos abban, hogy legfeljebb egy hónapon belül találna másik állást, míg 32,7% úgy gondolja, hogy két hónapra lenne szüksége ahhoz, hogy máshol helyezkedjen el. 23,2% szintén rövid várakozási időt becsül egy másik munkahely találására – 3-6 hónapot – míg csak 8,9% gondolja úgy, hogy 6-12 hónapra lenne szüksége a munkahelyváltáshoz. A válaszadók 3,7%-a pesszimista ezzel kapcsolatban: szerintük egy új munkahely több mint egy évig tartó kereséssel járna.

Annak ellenére, hogy nagyon bíznak a jelenlegi lehetőségeikben, a megkérdezett alkalmazottak 59,4%-a nem hajlandó felmondani jelenlegi munkahelyén, ha nem rendelkezik biztos tartaléktervvel — a válaszadók 19,6%-a azonban azt állítja, hogy ha a képzettségi szintjéhez elegendő állás áll rendelkezésre a piacon, akkor hajlandók vállalni annak kockázatát, hogy B-terv nélkül felmondanak. 10,7% szívesebben maradna egy ideig munka nélkül, mintsem egy olyan munkát vállaljon el, ami nem teszi boldoggá, és sokan azt is bevallják, hogy soha nem volt tartalék tervük, amikor felmondtak, de a dolgok végül a javukra fordultak.

A munkahelyváltás során az ember mindig arra kényszerül, hogy lépjen ki komfortzónájából, ráadásul bátorságra is szüksége van a döntés meghozatalához. Éppen ezért a felmérésben résztvevők fele azt mondta, hogy rendkívül kiszámított, és alaposan áttanulmányozza az összes kapott ajánlatot, gyakran további részleteket kér a cégről és a csapatról. További 21% megvárja, amíg több ajánlat közül válogathat, hogy határozott döntést hozzon, 13,6% pedig csak magasabb fizetés esetén fogad el ajánlatot. Csupán 18%-uk nyilatkozott úgy, hogy a helyszínen vagy legfeljebb egy napon belül elfogadja a felajánlott munkát, mert attól tart, hogy a munkáltató visszavonhatja az ajánlatot

Arra a kérdésre, hogy mit szeretnének leginkább a következő munkahelyüktől, 52,6% a magasabb fizetést említette. A következő szempontok fontossági sorrendben a szakmai előmenetel lehetőségét, a stabilabb munkahelyet, a rugalmasabb programot, az őket motiváló projekteket, az otthoni munkavégzés lehetőségét, a több béren kívüli juttatást és a kollégák barátságosabbá válását említik.
A felmérésben arra is kíváncsiak voltak, hogy egy cég milyen eszközökkel bírhatná maradásra azt az alkalmazottat, aki úgy döntött, hogy máshová megy. Kiderült, hogy 56,1%-uk akkor tenne ilyet, ha fizetésemelést kapna, 13,6%-a rugalmasabb programot említette, 8,3%-uk pedig azt, ha a munkáltatója több juttatást tartalmazna a béren kívüli csomagban – a közvetlen menedzser vagy a jelenlegi csapat megváltoztatása további érvek voltak a válaszadók részéről.

Ami a jelenlegi munkahely  elhagyásával kapcsolatos döntés felülvizsgálatához szükséges fizetésemelést illeti, 10 alkalmazottból 7 azt mondta, hogy legalább 20%-os emelésre lenne szükség a jelenlegi keresetéhez képest, 21%-uk meggondolná magát, ha 15%-os emelést kapna, közel 9%-uk pedig alacsonyabb, 5-10%-os emelést is elfogadna.

Egyes alkalmazottak, még ha úgy is érzik, hogy nem tudnak tovább dolgozni jelenlegi munkahelyükön, csak azokra az állásokra pályáznak, amelyekhez tapasztalatuk van – ez a válaszadók 40,5%-ára érvényes. Természetesen vannak olyanok is, akik bármilyen elérhető állásra jelentkeznek, még akkor is, ha nem felelnek meg a szükséges kritériumoknak, vagy előbb felmondanak, majd megvizsgálják, milyen lehetőségeik vannak – az ilyenek száma évről évre csökken.

Hírszerkesztő