Portugál-francia döntő

2016.07.08 - 14:30

Portugália eddig egyetlen Eb-finálét játszott, azt is elvesztette, a franciák ellenben mindkét döntőszereplésüket győzelemre vitték.

Huszonegy barátságos meccs mellett csak a negyedik alkalommal játszanak tétre egymás ellen a portugál és a francia labdarúgó-válogatottak. A tét nem is kicsi: az Európa-bajnoki cím. Vasárnap 22 órától ugyanis ez a két együttes mérkőzik meg a kontinentális torna 15. kiírásának fináléjában, a Saint-Denis-i Stade de France-ban.

Mint ismeretes, Portugália a Wales elleni sikerrel jutott a fináléba, a házigazda Franciaország pedig remek játékot bemutatva verte csütörtök este a világbajnok német alakulatot. Ez utóbbin Antoine Griezmann két találattal növelte előnyét az Eb góllövő listáján, már hatnál tart, és aligha fogja beérni valaki őt a torna végéig. Két csapattársa, Olivier Giroud és Dimitri Payet 3 találattal követi Griezmannt a listán, de a két portugál gólvágónak, Naninak és Cristiano Ronaldonak is csak 3 gólja van ezen a tornán.

A francia gólzsák csütörtök este a németek elleni találkozó első felvonásának a végén szerezte az első gólt 11-esből (0–1). A második félidőben Manuel Neuer pont Griezmann elé ütött ki egy beívelte a labdát, aki tíz méterről a kapuba lőtt (0–2). Németek ezt megelőzően és utána is támadtak, Joachim Löw szövetségi kapitány még a középpályás helyére is csatárt küldött be, körbe lőtték Hugo Lloris kapuját, Joshua Kimmich lövése a keresztlécen pattant, de az eredmény nem változott.

A franciák első nemzetként jutottak el kétszer is a fináléig hazai rendezésű tornán, ez először 1984-ben sikerült nekik.

„A mi csapatunk volt a jobb – jelentette ki határozottan Löw. – Sokat dolgoztunk, fizikailag uraltuk a játékot. Aztán jött a balszerencsés fordulat... Egy perccel a szünet előtt gólt kapni mindig nagyon rossz.”

„Óriási az öröm, boldogok és büszkék vagyunk – értékelt Didier Deschamps francia szövetségi kapitány. – Nagyon nehéz mérkőzést vívtunk egy kiváló csapattal, a világbajnokkal. Akadtak nehézségeink az első félidőben, de amint kezdtük mi is birtokolni a labdát, kibillentettük őket a szokásos játékukból.”

Portugália történelme második Eb-döntőjére készülhet, legutóbb a hazai rendezésű, 2004-es tornán a görögökkel szemben maradt alul a fináléban. A franciák ezzel szemben a harmadik Eb-fináléra készülnek, az 1984-es hazai rendezésű tornán, és a 2000-es belga-holland közös rendezésű kiírásban is aranyérmet szereztek...

Történelem

A legutóbbi portugál-francia tétmérkőzést a 2006-os németországi világbajnokság elődöntőjében rendezték, ahol Franciaország 1–0-ra győzött. A francia Eb-aranyérmet hozó 2000-es tornán is elődöntőt játszott a két együttes, akkor hosszabbításbab 2–1-re nyert a Les Bleus. A 84-es francia végső sikert hozó Eb-n a hosszabbításban nyertek a hazaiak 3–2-re.

Az összmérleget tekintve, 18 francia győzelem mellett (ebből kettő a meccs hosszabbításában) csak 5 portugál sikert és egyetlen döntetlent jegyeztek. Legutóbb 2015 szeptemberében játszott a két csapat barátságos meccset és a franciák 1–0-ra győztek. A legutóbbi portugál győzelmet 1975 áprilisában jegyezték, egy franciaországi barátságos találkozón 2–0-ra győztek a luzitánok. Minden francia-portugál meccsen született legalább egy gól a rendes játékidőben.

Bíró

Az angol Mark Clattenburg (képünkön) lesz a labdarúgó Európa-bajnokság vasárnapi döntőjének játékvezetője, míg Kassai Viktor negyedik bíróként működik majd közre a mérkőzésen. A mostani játékvezető-küldés megegyezik a Bajnokok Ligája májusi döntőjével, ugyanis a Real Madrid – Atlético Madrid összecsapást is Clattenburg vezette és Kassai volt a negyedik bíró.