Nagykároly

Porcelánbaba-kiállítás nyílt a kastélyban

2017.07.02 - 18:35

Többek között Mátyás király udvarát vagy a Rómeó és Júlia egy báli jelenetét bemutató babakiállítás nyílt meg Nagykárolyban szombat délután. A kiállítás, mely július 13-ig lesz látogatható, több olyan babát is tartalmaz, melyekkel készítőik már több városban is sikerrel szerepeltek.

Egy látványos, szeretettel végzett munka eredményeiről tanúskodó kiállítás anyaga érkezett a Károlyi-kastélyba szombaton. A Táti Porcelánbaba Klub tagjai által készített babák különböző történelmi időszakokat idéző jeleneteket mutatnak be, a tárlat két hétig látogatható a kastély emeleti kiállítótermében.

A kiállítás nyitórendezvényének keretében Adrian Ștefănuţi köszöntötte a jelenlévőket, majd Tyukodi Viktória előadásában két zongoradarabot hallhattak a jelenlévők. A fiatal tehetséget Mentes Mária készítette fel.

A tátiak csapata a kaplonyi Lápfesztivál alkalmával érkezett Nagykárolyba. A magyarországi község hosszú ideje testvértelepülési kapcsolatban van a kaplonyi önkormányzattal. Legutóbb pünkösdkor találkoztak, s annak a találkozónak az eredménye a szombaton megnyílt kiállítás is. A Táti Porcelánbaba Klub tagjai számtalan díj birtokosa, babái nemzetközi szinten is ismertek. A tizenegy évvel ezelőtt alakult klub vezetője Kátai Ferencné, művészeti vezetője pedig Czibuláné Csicsman Erzsébet gyémántkoszorús babakészítő mester. A lelkes csapat tagjai az alábbi városokban állították már ki babáikat: Székesfehérvár, Nagyvenyim, Visegrád, Ebed, Bécs, Bük, Bükfürdő, Tokodaltáró, Bajót, Fehérvárcsurgó, Lőkösháza, Dorog, Mesterháza, Fertőd, Budapest.

Amint azt a klub képviselője, Kátai Ferencné elmondta, hatalmas öröm és megtiszteltetés számukra, hogy Nagykárolyban is bemutathatják egyedi, kézzel készített babáikat.

„A táti kultúrházban alakult és működik Magyarország első és eddig egyetlen porcelánbabaklubja. A klub létrejöttét a művészeti vezető egyik kiállítása inspirálta. A táti hölgyek egy csoportja 2006-ban úgy határozott, hogy a babakészítő mester vezetésével szeretnének megismerkedni a porcelánbaba-készítés rejtelmeivel. A próbálkozásból szerelem lett, és ma már 17 hölgy szerez örömet saját magának, a közönségnek, de elsősorban a gyerekeknek a szebbnél szebb babák elkészítésével, kiállításon való bemutatásával. Magyarországon még nem túlságosan elterjedt ez a különleges és sok ügyességet, kreativitást igénylő hobbi.

A megalakulás óta eltelt közel tíz év alatt számtalan egyedi kézművesremek született. Valamennyi baba más és más. Aprólékosan kidolgozott, minden egyes porcikáját egy-egy hölgy maga készíti el. Márpedig ez jó néhány kézműves mesterség ismeretét feltételezi és türelmet igényel. Porcelánból általában csak a babák feje, végtagjai és mellrésze készül, melyet mesterünk önt ki gipszmintába kaolinalapú öntőmasszából. A babák arca többnapos megmunkálás, csiszolás, az arckifejezést leginkább megadó festés, majd az égetés után nyeri el végleges formáját. A fejtartástól, a 'sminktől', a szem formájától függően egy alapformából számos egyéni karakter születhet. A porcelán testrészek kitömött textiltestet kapnak, aminek belsejében egy csontszerű műanyagváz gondoskodik róla, hogy a baba különböző mozdulatokban is megálljon. S akkor még nem beszéltünk a kalaptól a cipőig minden ízében valódi öltözékről. A ruhavarrást komoly kutatómunka, illetve a textíliák és egyéb kellékek gondos összeválogatása előzi meg. A témaválasztásnál arra törekszünk, hogy megörökítsük egy-egy történelmi kor viseletét a babáinkon. Az évenként megrendezett országos versenyen az első években egyéni munkákkal indultunk, majd 2010-től közösen különböző jeleneteket állítunk össze. Életképeinkkel rendre első helyezést értünk el, emellett a klub tagjai egyénileg is szép sikerekkel büszkélkedhetnek. Sok szép, emlékezetes kiállításon vehettünk részt országszerte” — olvasható a táti önkormányzat honlapján a klub ismertetőjében.

A nagykárolyi kiállításra a Rómeó és Júlia, a Vasárnapi mise az esztergomi bazilikánál, Mátyás király udvara, valamint a Barokk esküvő című életképekkel érkeztek a tátiak. A látványos, színvonalas kiállítás anyagának megtekintését nemcsak a hölgylátogatóknak, hanem családoknak is tartalmas és élvezetes kikapcsolódási lehetőségként ajánlják a szervezők.