Szatmárnémeti

Pop Felician visszavág Vulturescunak

2013.03.06 - 10:11

Felician Pop, a Szatmár Megyei Hagyományos Kultúrát Megőrző és Támogató Központ igazgatója reagált George Vulturescu, a Szatmár Megyei Művelődési és Örökségvédelmi Igazgatóság vezetőjének kijelentéseire.

Felician Pop a március 5-én összehívott sajtóértekezleten elmondta, hogy ilyen övön aluli támadás eddig Corneliu Vadim Tudor szájából hangzott el, most pedig a Szatmár megyei kultúra meghatározó személyisége tett megdöbbentő kijelentéseket. Vulturescu egy nemzedékkel el van maradva, őt eddig mindig valaki fenntartotta, az utóbbi két évtized során Pop Gheorghe néven több párt listáján szerepelt, legutóbb a PD–L-nek kampányolt. A plagizálással kapcsolatosan Felician Pop kifejtette, hogy az archeus latin szó, amit Vulturescu szerint ő ellopott, de ha erről van szó, akkor Vulturescut is lehet azzal vádolni, hogy lopta a Poesis szót. De sokan őrzik még a Scânteiának azt a számát, melyben George Vulturescu egy ismert román költő versét saját neve alatt közli. A Vida Géza-évforduló nem került be a Szatmár Megyei Tanács által készített eseménynaptárba, mert azon csak szatmári évfordulók vannak feltüntetve, de benne van az országos eseménynaptárban. A nagykárolyi Vida Géza-megemlékezést előzetes egyeztetések után szervezték meg.

A sajtótájékoztatón jelen volt Liviu Marta, a Szatmár Megyei Múzeum igazgatója, aki arról beszélt, hogy ő nem szeretne részt venni az intézmények közötti vitákban, hanem erősíteni akarja az azokkal való együttműködést.

Daniela Ciuta nagykárolyi vállalkozó, akinek a kezdeményezésére jött létre a megemlékezés, felvette a kapcsolatot Marius Porumb akadémikussal, aki kiváló ismerője a Vida-életműnek. Ciuta nem kért közpénzt, úgy érzi, hogy lélekkel és önkéntes munkával nagyon sok jó dolgot lehet megvalósítani. Azt akarta, hogy az egész Nagykároly és minden érdeklődő szatmári ünnepe legyen ez a megemlékezés. Szerinte nem szégyen az, ha valaki magyar, román vagy szlovák. Vida Géza román szobrász volt, akinek sok magyar barátja volt, akikkel jól megértette magát, „ma sem kellene megöljük egymást egy kanál vízben” — tette hozzá.

 Elek György