Nagykároly

Ponta és Antonescu Károlyban

2012.10.25 - 17:59

A kormányfő és a Szenátus elnöke is jelen volt a Román Hadsereg megalakulásának 150. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen Nagykárolyban.

 

 

A bukaresti küldöttséget, melyben Victor Ponta és Crin Antonescu mellett többek között Marin Dragnea, a Háborús Veteránok Egyesületének elnöke, Ovidiu Silaghi szállításügyi miniszter és Corneliu Dobriţoiu honvédelmi miniszter is Szatmár megyébe utazott, hatalmas tömeg várta Nagykárolyban.

Az emlékünnepség egyébként reggel 8 órakor koszorúzással kezdődött Szatmárnémetiben, a Hősök Temetőjében, majd 9 órakor a helyi Román Katona Emlékművénél folytatódott.

Nagykárolyban kevéssel 12 óra után a román himnusz elhangzásával kezdődött a ceremónia a Román Katona Emlékműve előtti téren, majd egy rövid szertartást követően az egyházi rituálét celebráló püspök köszöntötte a miniszterelnököt, minisztereket és a hadsereg képviselőit.

Iulian Fota az államfő üzenetét tolmácsolta a jelenlévők számára, miszerint Băsescu minden erejével támogatni fogja a katonaságot, hogy a NATO előírásainak megfelelő színvonalat nyújtsa. Az államfő tiszteletét fejezte ki a világháborús hősök emléke előtt. „A nemzet szabadságát nem ajándékul nyerjük, hanem állhatatos küzdelemmel” — Băsescu ezekkel a szavakkal kívánt boldog születésnapot a román hadseregnek.

Marin Dragnea arra tért ki beszédében, hogy számára különleges ez az alkalom, hiszen 68 évvel ezelőtt, a második világháborúban személyesen harcolt a környéken. Corneliu Dobriţoiu is fejet hajtott a két világháborúban harcolt, már elhunyt vagy még élő román katonák előtt. A honvédelmi miniszter I. Károly király testamentumának egyik sorát választotta köszöntőjének befejezéseként: „Mindig jó úton jártunk, hiszen hittünk Istenben”.

Victor Ponta szerint a Román Hadsereg Napja hasonló fontossággal bír, mint az államünnep. A miniszterelnök arról is szólt, hogy tudatában van, milyen nehézségekkel küszködik a katonaság, ugyanakkor kötelességének érzi az intézmény további fejlesztését. Crin Antonescu felszólalásában a hadsereg stabilitását emelte ki, szerinte a katonaság az elitje a román intézményeknek.

A beszédeket követően a jelen lévő hatóságok, intézmények, politikai pártok képviselői megkoszorúzták a Román Katona Emlékművét, majd a Károlyi-kastélyba vették az irányt, ahol a miniszterelnök a veterán katonákkal válthatott néhány szót egy svédasztalos fogadás keretében.

Ifj. Deák Endre