Az AGERPRES hírügynökségnek nyilatkozva Mihai Ponea rámutatott, becsléseik szerint meghaladja a 20 ezret azoknak a személyeknek a száma, akik "kisgazdaként" több száz állatot nevelnek, majd törvénytelenül árulják az élő sertést és a sertéshúst szerte az országban. A sertéspestis terjedéséért is főleg ők tehetők felelőssé - állítja -, ezért sürgősen fel kell lépni ellenük, intézkedések hiányában ugyanis "a gazdák és a fogyasztók húzzák majd a rövidebbet".
Az ANSVSA a közeljövőben ellenőrzéseket végez az illegális sertéskereskedelmet folytató személyek leleplezésére. Az alelnök szerint az úgynevezett próbavásárló-módszert fogják alkalmazni, azaz felhívják telefonon a közösségi médiában és különféle internetes oldalakon hirdető sertésárusokat, érdeklődnek az áruról, majd találkoznak az eladóval. "Ez is egy módszer arra, hogy szankcionáljuk és visszaszorítsuk ezt a fajta kereskedelmet" - magyarázta.
Mihai Ponea elmondta, jelenleg a képviselőház előtt van az úgynevezett sertéstörvény tervezete, amely szintén az illegális kereskedelem és az állatok ellenőrizetlen mozgásának felszámolását célozza. A szakember ugyanakkor arról biztosított mindenkit, hogy sem a háztáji sertéstartást, sem a disznóvágást nem tiltják be.
Az ANSVSA szerint november 18-án 516 aktív afrikaisertéspestis-góc volt az országban, ezek közül 17 kereskedelmi sertésfarmon.
2019-től mostanig 3819 gócot sikerült felszámolni.
Az afrikai sertéspestist okozó vírus jelenlétét legelőször 2017. július 31-én jelezték Romániában. Azóta a nyilvántartások szerint összesen 5945 vaddisznót fertőzött meg a kór 41 megyében. AGERPRES