Szatmárnémeti

Pomponok és mazsorettbotok vonzásában

2022.12.16 - 08:11
“Ez nagyon fontos nekem: a színvonal, hogy minőségi munkám legyen.” — Csik Elvirával, a szatmárnémeti Rákóczi Ferenc Általános Iskola mazsorettcsoportjának vezetőjével beszélgettünk, aki jobban megismertette velünk az évek óta működő mazsorettcsoport múltját és tevékenységeit annak apropóján, hogy nagyon sikeresen szerepeltek a december eleji, nagybányai mazsorettversenyen, illetve a Téli Kupa közönségét is elbűvölték.

– Mikor alakult a csapat és honnan jött az ötlet a létrehozására?

– Valójában a csapat a Passion 4 Sport Egyesület alatt működik 2016 óta, de én már azelőtt is foglalkoztam mazsorettekkel itt az iskolán belül, csak valamilyen szinten ezt hivatalosítani kellett, és akkor megalakítottam ezt az egyesületet, amibe nagyrészt az iskolánk tanulói járnak, ők vesznek részt.

– Hogyan fogadta az iskola, a szülők és a diákok a mazsorettcsoport létrejöttét?

– Szerintem nagy örömmel, mert évente folyamatosan ugyanazok a lányok járnak mazsorettezni, ugyanakkor néha cserélődnek, változik a csapat. De van olyan kislányom, aki már nyolc – tíz éve mazsorettezik nálam, ami azt jelenti, hogy akkor ő már ezt nagyon megszerette és úgy gondolja, hogy ez az ő sportja.

hirek/2022/december/2-6.jpg

– Általában hány főből és milyen korosztályból áll a csapat? 

– Ez változó, évente változik. Mondjuk a járvány alatt is eléggé megcsappant a létszám, mert az edzések alatt vigyáznunk kellett, bizonyos feltételeket, előírásokat be kellett tartanunk. Most hála az Istennek eléggé nagy a csapat, van egy kisebb csoportom, akik kezdők és egy nagyobb létszámú csoportom, akik nagyobbak és régebb óta járnak — a legkisebb mazsorett egyébként 7, a legnagyobb 16 éves.

– Milyen gyakran vannak edzések? A nézők csak a könnyed mozdulatokat, táncot látják - mennyire kőkemény fegyelem, kitartás, szigorú edzésterv, állóképesség áll mögötte? Mi az alapkövetelmény ahhoz, hogy valakiből mazsorett, illetve jó mazsorett legyen?

– Az edzések hetente kétszer vannak, ugye nekem is amennyire az időm engedi, még az iskola mellett szoktam. Ha arról van szó és esetleg egy komolyabb verseny előtt állunk, akkor természetesen beiktatok több edzést is. Heti kétszer, másfél-másfél órában történik, a koreográfiákat nagyrészt én állítom össze, évente változik. Hogy mennyi idő kell egy koreográfiára, hogy készen legyen, vagy hogy teljes mértékben tökéletesen elsajátítsák a lányok, az tőlük függ. Ha ügyesebbek, akkor egy – két hónap alatt megtanulják, nagyon hamar működik, de a kicsikkel nehezebben megy, főleg a kezdőkkel, tehát oda több idő szükséges.

– Vannak-e kötelező elemei a sportágnak, amelyeknek mindenképp szerepelniük kell egy összeállításban vagy csak a versenykoreográfiák esetében van ilyen?

– Igen, természetesen vannak. Az országnak ezen a részén több városban működik a mazsorett, Európa-szinten viszont két fő egyesülethez tartozunk, ez az úgynevezett MWF és ez MBTA. Szoktam koreográfiákat az MWF-szabályzata szerint is összeállítani és ugyanakkor, ha nem egyezik, vagy más a szabályzatnak az összetétele, akkor dolgozom az MBTA szerint is. Ugyanis mi amikor versenyzünk — és évente több szabályszerű verseny van — , akkor attól függetlenül vagy MWF-be vagy MBTA-ba versenyzünk. Az elemek pedig a szabályzat szerint van amelyiknél kötelezőek, van amelyiknél a nehézségi fokától függ, hogy a tanuló vagy az illető sportoló meg tudja-e csinálni – ez sok mindentől függ.

hirek/2022/december/3-6.jpg

– Milyen gyakran tanulnak új koreográfiákat? Azt ugye említette, hogy egy - két  hónap nagyjából megtanulni.

– Általában a versenyekre évente változtatom a koreográfiákat. Van, hogy egy évben csak négy vagy öt koreográfiám van, de volt olyan évünk, amikor tíz is. Tehát tíz koreográfiával szerepeltünk egy-egy versenyen – ugyanazokkal a lányokkal, más szekciókban. Volt amikor csak pompon szekcióban, volt amikor pompon-bot, tehát minden szabályzatnak van legalább 10-15 szekciója és annak függvényében a szabályzat mennyire engedni meg, mennyire tudnak alkalmazkodni, mennyire tudnak teljesíteni ezen a szabályzaton belül, úgy szoktam a koreográfiákat kialakítani.

– A pompon és botos szekciót ugyanazok a tagok gyakorolják, vagy kettőbe van osztva a csapat?

– A szekció az azt jelenti, hogy csak pompon, vagy mindkettő, vagy használnak zászlót, vagy használnak kellékeket, tehát a szekció az szabályozza magát, hogy mivel dolgozom.

– Egy koreográfián belül lehet mindkettő?

– Lehet mindkettő, igen, mint ahogy a tavalyi évben volt egy úgynevezett mixt szekciónk, ahol a csapatnak a fele pompont használt, a másik fele pedig mazsorettbotot. És akkor nekünk azt úgy kell kombinálni, hogy ugyanabban az időben mindenki használja ugyanannyit a botot és a pompont. Ha csak bot szekcióról beszélünk, akkor végig a koreográfiában csak botot használ vagy ha csak pompon szekcióról, akkor csak pompont használ a sportoló.

– Milyen eseményeken lép fel az iskola mazsorettcsoportja? Kizárólag az iskola rendezvényein, vagy nagyobb városi, megyei rendezvényeken is?

– Ez attól függ, hogy hová hívnak bennünket, de általában sporteseményeken veszünk részt. Nem csak az iskola sporteseményein lépünk fel, hanem bármilyen sporteseményen; ha elhívnak, akkor nagyon szívesen megyünk. Természetesen ez nagyban függ a szülőktől, ugyanis ők hozzák el a mazsoretteket a fellépés helyszínére, nekik kell az idejükbe ez beleférjen.

hirek/2022/december/4-5.jpg

– 2013-ban első világbajnokságán vett részt a csapat. Emellett milyen kimagasló eredményeket értek még el az elmúlt évek során?

– Igen, 2013-ban és jó pár évre rá, 2018-ban voltunk még egy Európa bajnokságon, ott például kellékcsapat szekcióban szerepeltünk és kilencedikek lettünk. De említhetem a mostani, december 3-i nagybányai versenyt is, ahol négy koreográfiával léptek fel a lányok és mind a négyben első helyezést értek el.

– Iskolán belül milyen támogatottsága van jelenleg a mazsorettcsoportnak? Mert gondolom, van neki.

– Igen, van támogatottsága, főleg a vezetőség részéről, de ugyanakkor a szülőbizottság is támogat bennünket, a Certitudini pentru Maine Alapítvány és a programokon és projekteken keresztül pedig a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.

– A fellépőruhák elég költségesek, ezt hogy oldják meg? Pályáznak vagy szülői támogatással-segítséggel? Egyáltalán: honnan szerzik be a ruhákat és a kellékeket?

– Igen, így van, a ruhák elég költségesek, és tegyük fel ha egy sportoló két vagy három koreográfiában vesz részt, akkor az azt is jelenti, hogy két-három ruha. Nem lehet, nem mindig tudjuk megoldani ugyanabban a ruhában és az nem is esztétikus, hiszen maga a koreográfia egy showszerű, egy vonzó koreográfia kell legyen és ha ugyanabban a ruhában szerepelnek, annak már nincs olyan értéke. Azért szokták általában a szülők finanszírozni, mivel a ruha az meg is marad a lányoknak, tehát nem az egyesületé.

– Hogy látja, miért szeretnének a gyerekek a csoport tagjai lenni?

– Összetartó  a csapat, szeretik egymást, nagyon jól közreműködnek. Nagyon sokat számít, hogy együtt megyünk versenyekre, jól érzik magukat a csapatunkban — szerintem ez vonzza őket.

hirek/2022/december/5-4.jpg

– Az ön számára mit jelent a csoport és annak felkészítése?

– Számomra? Ez nehéz kérdés. Mindent. Órák után, mikor bemegyek mazsorettedzésre – ugye azok mindig az órák után vannak –, egész másképp érzem magam. Kicsit kreativitás, felüdülés, egy családként kezelem őket, ezért is van az, hogy nagyon sokan tegeznek is ott engem —  szerintem nagyon közvetlen velük a kapcsolatom, és a szülőkkel is.

– Melyek a jövőbeni tervek? 

– Mindig vannak jövőbeni tervek, most ez attól függ, hogy nevelek egy generációt kicsi koruktól kezdve: mennyire maradnak meg a lányok, hányan maradnak, minél nagyobbak, akkor sokkal többet tudok elérni velük Ez abból is látszik, hogy 2013-ban voltunk egy világversenyen, rá öt évre, majd 2018-ban. De ha nem olyan a csapat összetétele, vagy meg kell érjen ahhoz, hogy egy ilyen nagy eseményre kijussunk, akkor ez mind munka és mind időbe telik. Nem tudok kimenni egy világversenyre, ha úgy érzem, hogy nem színvonalas a felkészültség. Ez nagyon fontos nekem: a színvonal, hogy minőségi munkám legyen.

Szabó Beatrix