Nagykároly

Politikáról és közügyekről tájékoztattak

2018.03.26 - 08:00

Éves közgyűlését bonyolította le az RMDSZ nagykárolyi szervezetének tagsága az elmúlt hétvégén. Közel harmincan gyűltek össze a szervezet székházában, hogy meghallgassák a beszámolókat.

A közgyűlésen elhangzó mondandók sora Kovács Jenő helyi elnök, polgármester beszédével kezdődött, majd Vénig Gabriella, az RMDSZ jegyzője, helyi tanácsosa szólt a székházban folyó munkáról. Fazakas Zoltán, a tanácsosi frakció vezetője is felsorolta megvalósításaikat, majd Gindele Imre megyei tanácsos következett. Belényi Andrea a Nőszervezet nagykárolyi munkájáról beszélt, majd végszóra, váratlanul megérkezett Pataki Csaba megyei tanácselnök, a szervezet megyei elnöke is.

Kovács az eredmények felsorolása mellett azokról a nehézségekről, hátráltató tényezőkről is beszélt, amelyek, ha nem is közvetve, de mindenképpen hatással vannak a nagykárolyiak életére. Párhuzamot vont az RMDSZ országos szervezetének működése és a helyi szervezet között. Mint mondta, országos szinten nincs kivel koalícióra lépnie a szövetségnek, így nehezebb elérnie a kitűzött célokat, eredményeket. Helyi szinten jóval szerencsésebb helyzetben vannak, hiszen a tanácsban lévő többségük sokat segít. Jól megy a munka a tanácsban, a román tagok közül mindössze egy emberrel nem lehet megtalálni a közös hangot. A liberális tagozat hangadója egyetlen alkalmat sem mulaszt el, hogy kifogásolja az önkormányzat munkáját, mondta el Kovács, aki úgy fogalmazott: ha Ciută valamivel egyetért, és nem kritizál, akkor elkezdik az adott kérdést fenntartásokkal kezelni.

„A legújabb, az ő oldalukról érkező ötlet a centenáriumi év kapcsán egy hatalmas pózna kihelyezése a központi körforgalomba, ezen kellene helyet kapnia a román zászlónak, mert így ünnepibbé válhatna ez az év. Meggyőződésem, hogy ez is provokatív célzatú javaslat, hiszen nem tartom valószínűnek, hogy ők ne lennének meggyőződve arról, mennyire balesetveszélyes lenne egy ilyen létesítmény. Közlekedésbiztonsági szempontból semmiképpen nem lehetne kivitelezni” — mondta a polgármester.

Kovács elismeréssel szólt a székházban folyó munkáról is, mint mondta, ebben elévülhetetlen érdeme van Vénig Gabriellának is. Sajnálatának adott hangot ugyanakkor, amiért nem működik jól a nagykárolyi Magyar Ifjúsági Kezdeményezés (MIK), a szervezet fiatalokat összefogni hivatott tagozata. Hiányzik egy utánpótlás-generáció, s ez nagy baj, foglalta össze Kovács, kifejtve, hogy mennyivel ügyesebben működik ez a megyeközpontban, ahol nagyon tevékeny ifjúsági csoportot toboroztak össze.

A nagykárolyi szervezet elnöke arról is beszélt, hogy milyen városfejlesztő, a közösség életét javító és komfortosabbá tevő projekteken dolgozik a városvezetés. Reményét fejezte ki azzal kapcsolatban is, hogy újabb nagyszerű nyertes projektekkel 26 millió eurót sikerül elkölteni a következő időszakban.

Vénig Gabriella a székházban zajló munkálatokról beszélt. Nem unatkoznak, mondta, hiszen a magyar állampolgársággal, a konzuli napok szervezésével, az épületben működő szenátori és képviselői irodákkal kapcsolatos ügyintézéssel jelentős feladat hárul rájuk.

Belényi Andrea, a Nőszervezet nagykárolyi vezetője összefoglalójában arról beszélt, hogy milyen programokat szerveztek, illetve a megyei szervezet égisze alatt milyen feladatokhoz csatlakoztak.

Gindele Imre megyei tanácsosi és igazgatói minőségében egyaránt szólt a munkájukról. A Nagykárolyban élő roma közösség felzárkóztatásának fontosságáról beszélt. Szakiskolát vezet, amelybe sok, problémás környezetből származó diák jár, azonban ezt a problémát is orvosolni kell. Kiemelten beszélt arról is, hogy mióta RMDSZ-es a megye vezetősége, azóta Nagykároly környékén is járhatóak az utak, hiszen ez a kérdés az előző vezetés során nem élvezett prioritást.

Testvérmegyei szerződés megkötésére készülnek, mégpedig a német Ostalb járással. Az ügy előmozdításában Gindelének is volt szerepe, s mint kihangsúlyozta, úgy érzi, ez a kapcsolat a megye további fejlesztésében is fontos szerepet játszik majd.

Pataki Csaba megyei tanácselnök elmondta, hogy úgy érzi, nem sok jó várható az elkövetkezőkben országos szinten. Egyre több a kaotikus ügy, látszattémákról beszélnek az országos médiában, a komoly problémákat pedig csak érintőlegesen említik. Ki kell állnunk magunkért, hangsúlyozta ki, felhívva a jelenlévők figyelmét arra, hogy Nagykároly és környéke nagyon gyengén szerepelt a Minority SafePack aláírásgyűjtési kampánya során.

„Még van idő, arra kérek mindenkit, áldozzon pár percet az életéből arra, hogy aláírja ezt a rólunk, kisebbségekről szóló tervezetet. A mi jogainkért történik mindez” — mondta. Pataki azt is kihangsúlyozta, hogy valóban fontos odafigyelni a romák felzárkóztatására.

„Barátkozzunk meg a környezetünkben élő romákkal, törekedjünk a felzárkóztatásukra, mert velük jobban járunk, mint azokkal, akik jönnek. Aki nem hiszi, az nyugodtan járja be Nyugat-Európát, és saját szemével is megtapasztalhatja” — mondta.

Pataki arról is szólt, hogy bár Kovács szerint nincsen kampányidőszak, ő mégis úgy gondolja, hogy az van. Magyarországon választások következnek, s ennek számunkra is fontos ügynek kell lennie, hiszen begyűrűzik hozzánk, ha akarjuk, ha nem. A megyei szervezet elnöke arra is megragadta az alkalmat, hogy arra ösztönözze a magyar állampolgársággal is rendelkező nagykárolyiakat, hogy szavazzanak a magyar választásokon.

Ehhez a részhez csatlakozva Kovács Jenő is a választáson való részvétel fontosságáról szólt. Mint mondta, nem kívánja megmondani, kire szavazzanak az emberek, de gondoljanak arra, hogy mennyit tettek értünk a jelenlegi magyar kormány képviselői.

„A Kalazanci iskola fejlesztése, az épülő református templom és óvoda kialakítása, a római katolikus nagytemplom felújítása mind a magyar kormány révén valósulhatott meg. Ígéretet kaptunk a kastély felújításának folytatására: a cselédházak és a víztorony rehabilitációját is magára vállalta a magyar kormány. Én azt mondom, aki teheti, menjen szavazni, és arra adja le a voksát, aki segít minket!” — fogalmazott a polgármester.

Tőtős Tímea