Jegyzet

Politika és hatalom kettészakadása

2015.12.12 - 10:00

Megfigyelték-e már, ha csupán elhangzik az a szó, hogy politika, nagyon sok emberre úgy hat, mintha tűt szúrnának bele? Pedig akarva-akaratlanul, kedvelve nem kedvelve, a politika mindennapi életünk része. A politikusokat mi juttatjuk hatalomhoz, hogy döntéshozókként képviseljék az érdekeinket. Vitatható, hogy ezt milyen mértékben teszik vagy nem teszik, tény az, hogy bármennyire vagyunk elégedettek vagy elégedetlenek a munkájukkal, a következő választásokkor újra szavazunk valamelyik párt jelöltjeire.

Megfigyelték-e, hogy az utóbbi évtizedekben kettévált a hatalom és a politika? A politikus feladata elméletileg azt kellene legyen, hogy elveket szabjon, jelölje ki az utat, szabja meg az irányt. A hatalom feladata pedig az, hogy végrehajtsa a megfogalmazott és kitűzött feladatokat. A képviselő állandó kapcsolatban kell legyen a választókkal, mindenről kell egyeztetnie, hogy az érdekképviselet valóban jól működjön.

Megfigyelték-e, hogy ma már ez nem így van? A választók bejuttatják a képviselőt a parlamentbe, de a politikát már nem a választók befolyásolják, a hatalom sem azt hajtja végre, amivel megbízták. Ma már mindent a bankok és a multinacionális vállalatok befolyásolnak. Ezt a befolyást a háttérből úgy gyakorolják, mintha az a választók akarata volna.

Voltak-e már önök olyan találkozókon, megbeszéléseken, egyeztetéseken, amikor egy-egy fontos törvény kidolgozása vagy elfogadása előtt az önök által megválasztott képviselők kikérték választóik véleményét? Vagy mit tettek akkor, amikor a honatyák nem úgy szavaztak, mint ahogy önök elvárták volna? Sok esetben képviselőink azzal magyarázkodnak, hogy nekünk nem tetsző törvényeket néha azért kell megszavazni, hogy egyik-másik képviselői csoport megszavazzon számunkra fontos törvényeket. Mérlegre kellene tenni egyszer az adott, kapott vagy a viszonzott szavazatokat, hogy érzékelhessük: mit adtunk oda miért, vagy mit áldoztunk fel miért. Mérlegre kellene tenni, hogy a most alkalmazott képviseleti demokráciában a képviselők milyen mértékben képviselik a választók érdekeit, és milyen mértékben az őket irányítókét?

Elek György