Szatmárnémeti

Plusz órákért plusz bér

2018.10.24 - 10:08

Hétfő este az oktatási tárca vezetője aláírta azt a miniszteri rendeletet, amely alapján a kisebbségi oktatás elemi osztályaiban tanító pedagógusok megkapják a plusz órákért járó pénzt.

Mint ismert, a kormány Valentin Popa — azóta lemondott — oktatási miniszter kezdeményezésére tíz nappal a tanévkezdés előtt megvonta a kisebbségi iskolák tanítóitól a román nyelv és irodalom oktatásának a jogát. Ezt megelőzően, júliusban az oktatási minisztérium arról is rendelkezett, hogy a magyar tanítók nem kaphatnak túlóradíjat román nyelvórákért. A tanítók október elején szembesültek a bérezésre vonatkozó rendelettel, amikor — egy sürgősségi kormányrendelet révén — visszakapták a románnyelv-oktatás feladatát, az érte járó fizetést viszont nem.

A képviselőház oktatási szakbizottságának tagja, Szabó Ödön elmondta, hogy az RMDSZ-nek a minisztériumban, a parlamentben és más intézményekben dolgozó szakemberei közös munkája révén sikerült megváltoztatnia a rendeletet. Hozzátette: sikerült eltöröltetni a tanügyi törvénynek ellentmondó jogszabályt, és a túlbürokratizált órabérrendszeren is sikerült egyszerűsíteni. Az oktatási szakpolitikus kifejtette, hogy a hétfőn elfogadott rendelet értelmében újból kifizetik a magyar tanítóknak a plusz órákat, azaz eltörölték a diszkriminatív előírást, és visszatértek az eddigi, jól működő eljáráshoz, amelyet ugyancsak az RMDSZ vezettetett be. Korábban az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) megállapította: az oktatási minisztérium hátrányos megkülönböztésben részesítette a kisebbségek nyelvén oktató tanítókat, amikor eltörölte az általuk tartott románórák túlóraként történő kifizetését.

Szejke Ottilia elemi oktatásért felelős szaktanfelügyelő szerint egyértelműen diszkriminatív volt, hogy a románórákért nem kaphattak túlórabért a magyar tanítók. „Azok, akik ezt a döntést meghozták, nem voltak tisztában azzal, hogy ez mekkora plusz munkával jár a kisebbségek számára” — mondta a szaktanfelügyelő, aki egyúttal örömét fejezte ki, hogy sikerült megváltoztatni a rendeletet.

A sokéves tapasztalattal, fokozati vizsgákkal, esetenként érdemfizetéssel is rendelkező Szatmár megyei kisebbségi oktatók számára ugyanakkor komoly fizetéscsökkenést eredményezett szeptemberben, hogy a románórákért nem járt a jogos bér — tudtuk meg Mekker Melinda tanítónőtől. A magyar tanítók átlagosan 12–16 órával töltenek többet a katedrán hetente, s az órákra való otthoni felkészülést, a szemléltető anyagok elkészítését ebbe nem számoltuk bele. Egyenlő munkáért egyenlő bér jár, ez egy jogállamban így van rendjén — tette hozzá a tanítónő.