Szatmárnémeti

Pipacsok és angyalok: Az élet szép!

2023.06.08 - 18:01
Győri Sánta Kinga ezúttal két remek sorozatot állít ki a nagybányai Teleki Magyar Házban, pipacsokat és angyalokat láthatunk a falakon, ezzel üzeni, hogy: Az élet szép. Az egymástól távol eső két kiindulópont valahol találkozik, ha úgy tetszik, metszik egymást. Ugyanis mindkét sorozat arról a különös érzékenységről, érzelmi gazdagságról árulkodik, ami alkotásainak sajátja, és amelyekhez a pipacsok, angyalok, szögesdrótok, arcképek csak kiindulópontok, ürügyek.

Győri Sánta Kinga nagybányai születésű képzőművész, 1998-ban végezte a kolozsvári Képzőművészeti Akadémiát és szobrász férjével Nagybányán telepedett le, ahol mindketten jelentős szerepet vállaltak a kortárs művészeti élet szervezésében, fellendítésében, de ugyanakkor a tanításban is, hiszen ezeknek a munkáknak a szerzője elkötelezett művészetpedagógus.

hirek/2023/junius/pipacsok/3.jpg

Nemrég avattuk Nagybánya központjában az iskolaalapítók szoborcsoportját, és ennek kapcsán óhatatlanul felmerül a kérdés, hogy ezek a kiváló művészek alkotásaikkal, hitükkel, egész életútjukkal mit üzennek a mának?
Mert azt végképp nem üzenték tevékenyégükkel életükben sem, hogy hozzájuk hasonlóan kell festeni még 80-100 múlva is. Ennek ellenére sokan a mai napig úgy gondolják, hogy azok az iskola hagyományainak az igazi őrzői, tovább vivői, aki Ferenczihez, Thormához, Mikolához hasonló stílusban, a klasszikus, jól bejáratott témákat festik. A mai napig gyakran találkozom Magyarországon is azzal a tévhittel, hogy ha Nagybányáról jöttél és a Virághegyet, a Zazar-partot és a református templomot fested, akkor a szabadiskola hagyományainak ápolója, folytatója vagy. Hát nem! Egyáltalán nem erről van szó!

A telepen dolgozó művészek munkáit a sokszínűség, a tematikai változatosság és az újító bátorság jellemezte. Ziffer Hollósy tanítványa is volt, tisztelete a mesterét, de nem akart hozzá hasonlóan dolgozni. A szatmári Pirk János, amikor megtudja, hogy Thorma, az Aradi vértanúk szerzője Nagybányán korrigál, rohant Nagybányára, hogy tőle tanuljon. Sohasem festett úgy, mint Thorma, akinek elsősorban a szakmai tudását, a bátorságát, a művészethez való viszonyát csodálta. Ferenczy Károlynak és Fialka Olgának három gyermeke volt: Valér, Béni és Noémi. Valér – aki kezdetben a nagy reménység – az apja nyomdokaiban jár, és e miatt nem jutott messzire. Béni és Noémi egyéniségek, a saját útjukon haladnak, ezért jelentős életművet hoztak létre mindketten.

Ugyanaz a tematikai változatosság, újító bátorság, korszerűség jellemezi Győri Sánta Kinga munkáit is. És még valami, a szakmai, technikai igényesség, ahol a szabadiskola tanárai, mesterei sem kötöttek soha kompromisszumokat. Egy felsorolásban, amely a szabadiskola értékeinek, hagyományainak mai őrzőit veszi számba, feltétlenül ott van a helye. Nem árulom el, hogy szerintem kik maradnának ki végérvényesen, erre a kevés időre nem gyűjtök ellenségeket.

hirek/2023/junius/pipacsok/04.jpg


Hálás vagyok Kingának azért, mert nem a nagybányai hagyományok morzsáin rágódva építkezik, hanem biztos szakmai, technikai alapokon a legbensőbb érzéseit, hangulatait osztja meg velünk.  Ennek kiváló példája a Pipacsok sorozat. Ez egy nagyon bátor, egyedi vállalkozás, amelyben, mint legtöbb alkotásában egyszerű, kifinomult eszközökkel vall érzékenységről, kiszolgáltatottságról, konok dacról, zárkózottságról, nyitásról és a langy fuvallatok okozta bódító rezdülésekről. Mesterien modulált, játékos, áttetsző, kecses felületekkel hozza tudomásunkra mindezt úgy, hogy különösebb erőfeszítések nélkül elkerüli még az ismétlésnek a látszatát is. A megértésükhöz, befogadásukhoz nincs szükség magas szintű művészetelméleti vagy művészettörténeti ismeretekre, elég, ha pár percre elképzeljük, hogy mi is vörös szirmos, telt magházú vadvirágok vagyunk, akiket vékony szárakon lebegtet a langyos fuvallat, és akik a nekik szánt rövid idő alatt élnek át örömöt, bánatot, magányt összetartozást, elmúlást, mindent.

hirek/2023/junius/pipacsok/2.jpg

Az Angyalok sorozat főszereplői az Isten segítői, küldöttei, akik olykor könnyedén, súlytalanul lebegnek, tele energiával, olykor félnek vagy menekülnek a váratlan feladathalmaz elől. Szépek, kifejezők ezek a munkák, és mivel a művészet is az angyalok nyelvén szól hozzánk, akár önvallomásoknak is tekinthetőek, de nem szeretnék ilyen messzire menni a megállapításokkal, mert most is úgy gondolom, hogy a műalkotások, ha kellően nyitottak vagyunk, közvetlen módon hatnak ránk. Művészettörténeti tanulmányaim, európai útjaim során nagyon sok hagyományos és rendhagyó angyalábrázolást láttam, minden művész másként közelített a kerubok, a szeráfok, a harcos, védő, isteni üzenetet közvetítő angyalok világához, valamennyi közül úgy érzem, az itt látható angyalok a legemberibb teremtmények.

Nem vagyok az erőltetett besorolások híve, nem állapítom meg, hogy Győri Sánta Kinga alkotásai realisták, szürrealisták, szimbolisták, de azt határozottan állíthatom, hogy a szabadiskola legjobb hagyományait követik: bátrak, egyediek, korszerűek, magas szakmai színvonalat képviselnek és mentesek minden igazodástól, megalkuvástól, tetszeni akarástól.
 
A tárlat június 9-én, 18. órakor nyílik a nagybányai Teleki Magyar Házban

Muhi Sándor 

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON! 

hirek/2023/junius/pipacsok/1.jpg