Vidék

Pillepalackból készül ökolabirintus Atyában

2018.11.25 - 08:45

Ópusztaszeri mintára fog elkészülni az ökolabirintus Atyában Szatmár megye tanügyi intézményeinek a közreműködésével. A projekt során nagy mennyiségű pillepalackot fognak újrahasznosítani.

Hatályban van a 74-es kormányhatározat, amelynek értelmében 2019 januárjától minden személy vagy háztartás annyi szemétdíjat fizet, amennyi hulladékot elszállítanak tőle — tájékoztatott Békéssy Erzsébet, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője. Ennek a kormányrendeletnek a betartásához nagyon komoly infrastruktúrát kell kidolgozni, a hulladékelszállítással foglalkozó cégeknek olyan autókkal és felszerelésekkel kell rendelkezniük, hogy le tudják mérni az elszállított szemét mennyiségét. A papírt, a műanyagot, az üveget és a fémet külön kell gyűjteni, ezeket újrahasznosítják, csak a konyhai hulladék kerül a szamosdobi lerakathoz. Lényegében most is csak ez után a kategória után kellene szemétdíjat fizetni, de jelenleg egybe gyűjtik a szemetet, és azt is elszállítják a szamosdobi lerakathoz, amit nem kellene, emiatt magas a szemétdíj.

A környezetvédelmi ügynökség megteszi a maga kis lépéseit, hogy csökkenjen a hulladék mennyisége — hangsúlyozta Békéssy. Az elmúlt évben szervezték meg a Millió kupak — millió mosoly akciót, amivel bekerültek a rekordok könyvébe. Ennek a programnak a megvalósítása során sikerült kétmillió kupakot összegyűjteni. Egy fontos lépést tett ezzel a programban részt vevő kilencvenkét tanintézmény ahhoz, hogy ez a kétmillió kupak ne legyen szétszórva.

Elindult egy új program, amely során újrahasznosított anyagokból készül egy labirintus az Ópusztaszeren lévő Csillagösvény Élménypark mintájára. Az ópusztaszeri labirintust indulásból élő sövényből hozták létre. Békéssy úgy gondolta, hogy mivel az élő sövénynek kell öt év, amíg megnő 1,7 méter magasságra, indulásból a falat megépítik pillepalackból, s miután ez megvan, mellé ültetik az élő sövényt, s amíg az megnő, a pillepalackból készült falakat használják. Ennek a programnak a beindítása megtörtént, december 1-jén zárul a beiratkozás. Eddig még csak tizenkét intézmény iratkozott be (három óvoda és kilenc iskola), hiszen sok intézményvezetőhöz még nem jutott el a felhívás.

A labirintus Atyában fog elkészülni, Boér Noémi a Kentaur Központ területéből hajlandó felajánlani 1,8 hektárt erre a célra. A programban a környezetvédelmi ügynökség partnere a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség, az erdészeti igazgatóság (ők adják az oszlopokat, amikre fel lesznek fogva a pillepalackokból készült elemek) és Szatmárudvari Község Önkormányzata (velük közösen már beindult a Határtalan Zöld Folyosó program, amelynek részeként létre fognak hozni egy pillepalack hidat a Szamos holtágának felújítását követően, illetve egy pillepalack stéget Csengerben, a felújítás alatt álló tóra). Azoknak az óvodásoknak és iskolásoknak, akik beneveznek ebbe a programba, az a feladatuk, hogy pillepalackokat gyűjtsenek, s ezekből készül majd a labirintus és a stégek. Az ópusztaszeriek ingyen adják a tervet, hogy Atyában is elkészüljön a labirintus. A labirintusban elinduló csoportok kapnak majd egy kérdőívet, sé minden kérdésre adott jó válasszal előrébb juthatnak, a rossz válaszok viszont zsákutcába vezetnek. A labirintus közepén lesz egy filagória, amelynek a tetejéről lehet majd látni az egész tájat. A programban részt vevő diákok hozzájárulnak a pillepalackok gyűjtéséhez és azok újrahasznosításához — magyarázza az igazgató.

 

 

Elek György