Szatmárnémeti

Piacorientált szakképzés

2012.10.10 - 10:21

A Szatmár Megyei Agrárkamara ebben az évben is több szakterületen szervezett gazdaképzést.

Miután több, eddig az állam által megoldott feladatot vett át az Agrárkamara a mezőgazdasági szakképzés területén, maga a szakképzés is változásokon esett át az új lehetőségeknek megfelelően — tájékoztatott Fodor István, a Szatmár Megyei Agrárkamara igazgatója. Az Agrárkamara feladatkörének bővítéséről a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztériummal született megállapodás. A versenyképesség növelésének egyik legfontosabb lehetősége és egyben eszköze a hatékony, rugalmas és gyakorlat-orientált szakképzés. A munkaerőpiac elvárásainak is megfelelő szakképzés kialakítása érdekében magukat a munkaerő-piaci szereplőket és a szakképzés fejlesztésében részt vevőket minél közelebb kell hozni egymáshoz.

 

Európai szinten

 

Európa nyugati felében a gazdasági kamarák komoly szerepet vállalnak a szakképzésben — magyarázza dr. Scholtz Béla mezőgazdasági közgazdász. A német és osztrák gyakorlatban a képzési folyamat tartalmi szabályozásában és felügyeletében, míg a hollandoknál a vizsgák szervezésében és lebonyolításában van jelentős szerepe a kamaráknak. Ausztriában maga a Szakképzési Tanács is a Gazdasági Kamarán belül működik. A szakképzés jelentőségét felismerte a román kormányzat is. A Román Agrárkamara eddig is sokat tett a szakképzés megszervezéséért, lebonyolításáért, feladatai közé tartozik a mesterképzések szabályozása, koordinálása, a vizsgakövetelmények meghatározása, a vizsgák ellenőrzése, a szakkönyvek kiadása, az oktatók továbbképzése is.

 

Több száz vizsgázó

 

Ebben az évben több szakterületen szerveztek gazdaképzéseket Szatmárnémetiben és azokon a településeken, ahol legkevesebb tizenöt személy iratkozott be egy-egy szaktanfolyamra. Tegnap harmincnégy személy tette le a vizsgát állattenyésztési szakon, csütörtökön tizennégyen vizsgáznak gyümölcstermesztésből, 25-én pedig tizennégy traktorista fog vizsgázni.

Elek György