Vidék

Petőfi Sándor szavalóverseny Lázáriban

2015.03.21 - 13:00

Pénteken ötödik alkalommal szavaltak elemisták a lázári Petőfi Sándor Szaklíceumban évente megtartott Petőfi Sándor megyei versmondó versenyen. A tizennégy Szatmár megyei településről érkezett 58 I–IV. osztályos iskolás közel 120 verset szavalt el.

A pénteki lázári Petőfi Sándor szavalóverseny megnyitóján Szakácsi Mária, a vetélkedőnek otthont adó lázári Petőfi Sándor Szaklíceum igazgatója egy Weöres Sándor-idézettel méltatta a verseny tárgyát, a verset: annak belső szépségét, testetlen táncát átélni a lényeg a szavaló és a befogadó fél számára egyaránt. A versenyzőket, kísérőiket és felkészítőiket Szejke Ottília tanfelügyelő is köszöntötte, sok sikert és jó átélést kívánt mindenkinek. Egy Kányádi Sándor-anekdotát is felelevenítettek a szavalóverseny ideje alatt: egy diák meghatározása szerint a vers az, amit mondani kell, Kányádi szerint ez nagyon pontos meghatározása a versnek, hiszen azt mondani kell, nap mint nap.

A szavalóversenyen részt vevő közel hatvan szavaló egy Petőfi Sándor-költeménnyel és egy szabadon választott másik verssel állt a közönség és a zsűri elé, ezeket meghallgatva pontoztak az ítészek. A vetélkedő végeztével oklevél formájában, de szóban is dicséretet kaptak a szavalók, a zsűritagok hasznos tanácsokkal is ellátták őket, mit csináljanak másként a következő versenyen, ha még jobban akarnak szerepelni. A vetélkedő iránt ez alkalommal is érdeklődést mutattak az egyházak, egyesületek és magáncégek: mindenféle különdíjakkal jutalmazták a szavalókat. A Szatmári Friss Újság egy hónapos újságelőfizetéssel és 2015-ös évkönyvvel vette ki a részét a szavalók jutalmazásából.

A szervezők megtartották a korábbi évek szép és ide illő szokását: versben küldték ki a meghívókat is az eseményre, versben mutatták be a zsűri tagjait, versben beszélt a műsorvezető, és az oklevelek sorai is rímeltek egymással. A szavalatok közötti szünetekben vagy a vetélkedő után Lévai Márta és Galambosi Ibolya irányításával kézműves-foglalkozásokat tartottak a gyerekek és felnőttek számára.

Zsűri

I–II. osztály: Kovács-Széles Andrea (Magyargéres), Gindele Angéla (Börvely), Kása Enikő (Sárközújlak), Kürti Petra (Szatmárnémeti)

III–IV. osztály: Bakos Anna (Mikola), Bartha Karola (Börvely), Gázsa Tünde (Lázári), Puskás Panna (Szatmárnémeti)

Szervezők: Pălcuş Angéla, Urbán Tünde, Hutzel Angéla, Kodac Ildikó, Alexa Orsolya, Devecska Izabella, Török Enikő, Szakácsi Mária

Díjazottak

I–II. oszt.:

1. díj: Fehér Nóra (tanító: Medgyesi Beáta) és Loga Szilárd (tanító: Pándi Beáta)

2. díj: Újlaki Márk (tanító: Czompa Mónika) és Susányi Henrietta (tanító: Loiszli Sára)

3. díj: Porombovits Ákos (tanító: Kovács Tünde) és Pop Erik Roland (tanító: Kallós Enikő)

Dicséret: Kozsán Tifani (tanító: Zab Tímea)

A Szatmári Friss Újság különdíjasai: Fodor Ábel (tanító: Földes Ildikó) és Kondici Krisztina (tanító: Bakos Anita)

III–IV. oszt.:

1. díj: Mekker Martin (tanító: Mekker Melinda) és Sajtos Bot Szanten (tanító: Sveda Éva)

2. díj: Ilonczai Zsófia (tanító: Mekker Melinda) és Antal Mátyás (tanító: Leiti Mónika)

3. díj: Szénás Anna (tanító: Mihálka Tünde) és Balázs Dániel (tanító: Sink Irén)

Dicséret: Pataki Édua Tamara (tanító: Sárosi Melinda)

A Szatmári Friss Újság különdíjasai: Ianczás Viktória (tanító: Kiss Tünde) és Pató Brigitta (tanító: Mihálka Tünde)

Princz Csaba