Szatmárnémeti

Petőfi Sándor és Szendrey Júlia ihlető szerelmére emlékeznek Szatmárnémetiben

A kiállításra természetesen nem csak a diákokat várják, hanem minden érdeklődőt
2023.02.20 - 19:58
„Az a Petőfi gonosz egy fiu: oly szenvedélyesen tud az emberre nézni, hogy vigyázzon a baloldalára, különben annak ugy is tüzes lakosa fellázad ellene …” — rendhagyó kiállítással és múzeumtúrával készülnek a diákok számára.

Nem csak előadásokkal, különféle rendezvényekkel, versenyekkel emlékeznek Petőfi Sándor születésének 200. évfordulójára: a Szatmár Megyei Múzeum Kulturális Turisztikai Irodája izgalmas kiállítás és múzeumtúra keretében hozza közelebb híres költőnket a diákokhoz.
A Petőfi Sándor és Szendrey Júlia ihlető szerelme elnevezésű, február 21-én nyíló kiállítás, amely a szatmárnémeti Iparosotthonban várja az III.-X. osztályos diákokat, a szerelmesek közös életének fontosabb pillanatait tárja majd a fiatalok elé.
A rendhagyó bemutató részleteiről Márk-Nagy Ágota múzeumpedagógus — egyben a kiállítás koncepciójának és szövegének tervezője — számolt be örömmel szerkesztőségünknek.

hirek/2023/februar/pet.jpg

Mint elmondta, a tárlat egy lightboxos kiállítás lesz, amely Petőfi Sándor és Szendrey Júlia közös múltját igyekszik megismertetni a diákokkal — mivel a nagyközönség mostanában a jubileum kapcsán gyakran találkozott és fog is találkozni Petőfivel, ők inkább az iskolások figyelmét szeretnék megragadni a február 27-én rajtoló kiállítással, amely nagyjából április végéig, az Iskola másképp hetek alatt várja a szatmári diákokat.

Márk-Nagy Ágota elmagyarázta, hogy a diákoknak egy múzeumpedagógiai foglalkozással egybekötve mutatják be a 10 lightboxból (kivilágított, ledes tábla) álló kiállítást, amely a szerelmesek megismerkedésétől a nászútig tartó stációkat foglalja össze.
Ami a kiállított képeket, festményeket, leveleket és emlékeket illeti, olyan pontokat ábrázolnak a városból és a megyéből, ahol Petőfi megfordult, amikor Júliának udvarolt — kezdve a nagykárolyi Aranyszarvas fogadótól, ahol megismerkedtek, és a szerelem kialakult köztük (1846. szeptember 8.), egészen az esküvőjük helyszínéig, amely pontosan megismerkedésük után egy évvel (1847. szeptember 8.), az erdődi vár kápolnájában zajlott.

A múzeumpedagógus elmondása szerint a lightboxok annak az évnek minden fontos pillanatát ábrázolják, a kettejük szerelme ugyanis kalandos volt, hiszen a szerelmeket egyébként is próbák elé állító helyzetek mellett még Júlia édesapja, Szendrey Ignác is végig ellenezte a kapcsolatot, ugyanis Júliát nem poétafeleségnek nevelte — az esküvőn sem vett részt, sőt a hozományát sem adta ki.
Emellett a kiállításon további mozzanatok is láthatóak lesznek: féltékenység, visszautasítás, illetve egy Máramaros megyei kép is – a koltói Teleki-kastély –, ahol a szerelmesek a mézesheteket töltötték.

hirek/2023/februar/p-2.jpg

A tárlat tehát Petőfi Sándor életének egyik legkalandosabb, legboldogabb és a szatmári tájakhoz szorosan kapcsolódó évét mutatja be, modern technikai eszközökkel. A kiállítás koncepcióját és az ott bemutatásra kerülő szöveget Márk-Nagy Ágota válogatta, a desingért pedig Andreea Ionetecu felelős.
A kiállítás ideje alatt az V-X. osztályos diákokat különféle interaktív foglalkozásokkal is várják majd a szervezők, amelyek körülbelül másfél órát fognak tartani.

A tárlat április végéig Szatmárnémetiben várja a diákokat, májusban pedig át szeretnék vinni Nagykárolyba, hogy az ottani diákok is jobban megismerhessék a költő idilli szerelmét.
Fontos kiemelni, hogy a lightboxokon kétnyelvű (román-magyar) feliratok szerepelnek, a kiállítás tehát egyaránt várja a magyar- és román ajkú diákokat is.
A rendhagyó, múzeumpedagógiai foglalkozással egybekötött látogatásra előzetesen jelentkezni a 0723617126-os telefonszámon lehet.

Szabó Beatrix

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON! 

hirek/2023/februar/p-3.jpg