Szatmárnémeti

Petőfi Sándor, a színész

2013.01.22 - 09:49

Hétfőn a Kölcsey Ferenc Főgimnázium dísztermében, A Magyar Kultúra Hete rendezvénysorozat keretében, In memoriam Petőfi Sándor címmel irodalmi összeállítást mutattak be színészek és diákok.

Méhes Kati műsorvezető-előadó bevezetőjében elmondta, hogy az Ady Endre Társaság és az iskola tanulói ezzel az irodalmi műsorral emlékeznek meg a 190 éve született Petőfi Sándorról, akit ezúttal nemcsak mint költőt, hanem mint színészt is be akarnak mutatni. Az összeállításban szó esett arról is, hogy miként hatott a költőre a vándorszínész-élet, hogyan formálódott mint költő ebben az időszakban. A színészélet évei alatt megismert és feltehetően betéve tudott színdarabok mindenképpen hatottak a költő ízlésének és nézeteinek fejlődésére. Petőfi költői eszményképeinek elemzéséből azt a következtetést vonhatjuk le, hogy nem feltétlenül csak a világirodalmi óriások hatottak rá, főleg egészen fiatal korában. A színészi kísérletek nemcsak megpróbáltatásokat, hanem sok örömet is hoztak számára, és e „kín és gyönyör” közt végigélt rengeteg élmény, a tapasztalatok sorozata, az ihletforrást kínáló színművek serege meghatározó módon befolyásolta művészetének kibontakozását is.

 

Színészsors

 

Gaál Gyula előadásában hangzott el Petőfi Jövendölés című verse, ami költészetének kezdeti szakaszából való, de megnyilvánul benne az a hit, ami rövid élete során mindig töretlenül vezette. Petőfinek a színészetről és a színészekről szóló verseit szavalták a Kölcsey Ferenc Főgimnázium tanulói, a költő színészi pályafutására vonatkozó történeteket mesélte el Gaál Gyula és Péter Attila Zsolt (mindketten a Harag György Társulat művészei), Méhes Kati pedig Dodó hegedűkíséretével megzenésített Petőfi-verseket adott elő. Az éneklésbe bekapcsolódtak a nézőtéren ülő tanulók is. Petőfi sohasem volt jó színész, de ragaszkodott ahhoz, hogy ott legyen Thália papjai között, akik abban az időben faluról falura vitték a magyar kultúrát. A költő egy idő után belátta, hogy az ő hivatása nem a színészkedés, azt abba is hagyta, de továbbra is tartotta a kapcsolatot a színházzal és a színészekkel. A tegnapi előadás végén színészek, diákok és tanárok együtt énekelték a Befordultam a konyhába című megzenésített verset.

(Kedden 18 órától az Ács Alajos Stúdióban folytatódik A Magyar Kultúra Hete rendezvénysorozat, amikor a „…nyílt sebe vagyok a világnak…” című Dsida-műsor kerül bemutatásra.)

Elek György