Az Erdődi Petőfi Kör koszorúzással egybekötött ünnepi műsorral emlékezett meg Petőfi Sándor és Szendrey Júlia házasságkötéséről.
A tegnapi megemlékezést Lukács Gyöngyi, az erdődi iskola aligazgatója vezette, a résztvevőket Bányai Zoltán, az Erdődi Petőfi Kör alelnöke köszöntötte. Ovidiu Duma, Erdőd város polgármestere arról beszélt, hogy Petőfi és Júlia erdődi tartózkodása minden erdődi közös kincse, amit őrizni kell. Pataki Csaba szenátor, az RMDSZ Szatmár megyei szervezetének elnöke reméli, hogy nem csak a várkertben, hanem a várban is lesz Petőfi–Júlia emlékhely. „Házasságuk egy olyan családi esemény volt, ami történelmivé vált, Erdőd város vezetői és lakói nyitottabbak kellene legyenek az értékteremtő kezdeményezések támogatására” — fogalmazott Pataki.
Előadás
Kereskényi Sándor irodalomtörténész Petőfi és Júlia házasságkötésének történetét a vidéki szokás- és gondolkodásmódból, az európai gondolkodásmódba való átlépésként értelmezte. A romantikusok Balassitól kezdve alkotókhoz méltó házasságot akartak kötni, de ez nem sikerült. Petőfi és Júlia házassága kitörés volt, de ez sem volt hosszú életű, de tragikus sorsuk nem hűtlenség miatt lett végzetes, ma is példaértékű lehet az „akkor is, ott is, örökre szeret” érzés. A megemlékezésen fellépett az erdődi fúvószenekar, a helyi néptáncosok, Petőfi–verseket szavalt Varga Sándor színművész és Fodor Balázs harmadéves színi hallgató, végül megkoszorúzták az emlékművet.
Elek György