Marcel Vela belügyminiszter csütörtökön késő este sajtóértekezleten ismertette a nyolcas számú katonai rendelet fontosabb előírásait.
Jó hír a román-határon ingázó Szatmár megyei munkavállalóknak, hogy újra megnyitják a személyforgalom előtt a Pete-Csengersima határátkelőt, itt azok kelhetnek át gépkocsival vagy munkagéppel, akik az államhatártól egyik vagy másik oldalon harminc kilométeres körzetben élnek és dolgoznak, és akik hetente legalább egyszer hazatérnek otthonukba. Ők mentesülnek az elkülönítés alól, amennyiben nincsenek COVID-19 tüneteik. A vonatkozó katonai rendelet a Hivatalos Közlönyben való megjelenést követően lép hatályba.
Ugyancsak nem kell elkülönítésbe vonulniuk azoknak a műszaki szakembereknek, akik azért jönnek az országba, hogy orvosi műszereket és berendezéseket helyezzenek üzembe - jelentette ki a miniszter.
Vela megismételte felhívását a külföldön élő románokhoz, hogy ne jöjjenek haza, és idén ott ünnepeljék a húsvéti ünnepeket, ahol vannak. Azt mondta: ezzel hozzájárulnak a járvány terjedésének korlátozásához.
A miniszter elmondta, a piacok és gyógyszertárak a szükségállapot teljes ideje alatt nyitva tartanak. A termelők, akiknek mindig fel kell tudni mutatniuk a termelői igazolványukat, egy felelősségnyilatkozattal szabadon mozoghatnak a termelés helye és a piacok között.
Vela közölte azt is: a gyógyszertárak nyitva maradnak, ezek személyzetének minden óvintézkedést meg kell tennie a járvány terjedésének korlátozására.
A tárcavezető azt is bejelentette, hogy a légi szállítás engedélyezését átveszi a közlekedési minisztérium. Az intézkedést azért hozták, hogy elkerüljék a Kolozsvárihoz hasonló esetet. Az Avram Iancu repülőtéren csütörtökön délután több száz idénymunkás zsúfolódott össze, hogy Németországba utazzon. Vela elrendelte: minden légi szállításhoz a közlekedési minisztérium engedélye szükséges, még akkor is, ha a repülőterek a megyei tanácsok alárendeltségébe tartoznak.
Az ismertetett katonai rendelet része az is, hogy további 14 napig nem közlekedhetnek a repülőgépek Spanyolország felé és vissza. A tiltás április 14-étől érvényes, és nem vonatkozik az állami gépekre, a cargo- és postajáratokra, humanitárius célú vagy orvosi gépekre.
A szükségállapot ideje alatt tilos a gabona- és cukorexport. A rendelet a szükségállapot idejére felfüggeszti egyebek mellett búza, az árpa, a zab, a kukorica, a rizs, a búzaliszt, a szójabab, az olaj és a cukor exportját.
A nyolcas számú katonai rendelet fontosabb előírásai között szerepel az is, hogy útra kelhetnek a méhészek, megengedetté válik a kereskedelmi halászat és az akvakultúra.
A rendelet ugyanakkor engedélyezi a közlekedést gépkocsi- és autóalkatrész vásárlás, valamint autójavítás ügyében is.
AGERPRES, hírszerk.