Szatmárnémeti

Pénzmágusok a kölcseys Tőkehalak

2023.04.24 - 19:01
Nagyon szépen ki lehet élni a kreativitást ezen a versenyen, és a közgazdaságban — mondja Vadnay Kincső Dorka, aki Linzenbold Fridával, Pataki Édua Tamarával és Érseki Benjáminnal, azaz a kölcseys Tőkehalak csapatával országos első helyen végzett a Pénzmágus gazdasági vetélkedő szuperdöntőjében Marosvásárhelyen.

Az Erdély területen élő, magyarul tanuló középiskolások egyedülálló gazdasági versenye a Pénzmágus, amelyet minden évben a Romániai Magyar Közgazdász Társaság szervez. Idén több mint 120, négyfős csapat jelentkezett a háromfordulós megmérettetésre — az első, online forduló után a továbbjutók regionális döntőkön mérték össze felkészültsgüket és kreativitásukat. Ebben a szakaszban a csapatoknak egy esettanulmányt kellett megoldaniuk adott időintervallumon belül, a megoldást pedig prezentáció formájában kellett beküldeni. Az elvégzett munka alapján a szakmai zsűri minden régióban kiválasztotta azt a 6 - 9 legjobb munkát, amelyeket kidolgozóik személyesen is bemutattak egy valós jelenléttel zajló regionális döntőben — a Szatmár, Bihar, Arad, Temes régióból indult csapatok idén a Mini Erdély Parkhoz kapcsolódó esettanulmányt kapták feladatul. 

Ám a döntő még távolról sem jelentette azt, hogy a versenynek vége lett volna, ugyanis a négy regionális döntő győztes csapata, valamint a regionális döntők résztvevői közül a zsűri által kiválasztott további három csapat ezen a hétvégén Marosvásárhelyen, a szuperdöntőn küzdött meg egymással — nem  hiányzott közülük, mint ahogy az előző években sem, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium Tőkehalak csapata, azaz Linzenbold Frida, Pataki Édua Tamara, Vadnay Kincső Dorka (XI. B) és Érseki Benjámin (XI. A), valamint felkészítő tanáruk, Farkas Tünde. S nem csak, hogy ott voltak, de taroltak: országos első helyezést értek el.

Kreativitás — ez egy nagyon jó, versenygyőztes projekt „titka”

hirek/2023/aprilis/penzmagus.jpg

A megmérettetés és természetesen győzelem kapcsán Vadnay Kincső Dorkával beszélgettünk s elsősorban arra voltunk kiváncsiak, 

- miért is tartja olyan érdekesnek a közgazdaságot egy kamaszlány? 

A pénzügyek mindig foglalkoztattak, érdekeltek, és olyan családban nőttem fel, amelyben mindig jelen volt a vállalkozás, a fejlesztés, a gazdasági vonalon  való gondolkodás, hiszen szüleim vállalkozók. Aztán pár évvel ezelőtt meghirdettek egy brüsszeli kirándulást, amelyre barátnőmmel együtt nagyon-nagyon el akartunk menni, a  feltételek között azonban szerepelt egy megmérettetésen való részvétel is — ekkor néztem, néztünk körül, milyen versenyek is vannak, s „találtunk rá” a Pénzmágusra, amely annak ellenére, hogy egy nagyon izgalmas, érdekes, kreatív verseny, kiaknázatlan verseny is. Más, például irodalmi, matematikai, informatikai megmérettetésekhez viszonyítva általánosan kevesebben tudnak róla, és kevesebben is indulnak rajta. Nem értem, hogy miért.

- Úgy indultatok, hogy elhozzátok az első helyet?

Ez volt a harmadik „évadunk”, hiszen tavalyelőtt  és tavaly is versenyeztünk, és mostanra már annyit tanultunk, ismereteket és a versenyen való részvételt is, hogy élveztük a megmérettetést, a kihívást. Ugyanakkor mivel tavaly eléggé csalódottan jöttünk haza, nagyon odatettük magunkat, a maximumot akartuk kihozni önmagunkból és a lehetőségekből is. És számít az is, hogy  idősebbek lettünk. 
Persze mindennek az alapja a tanulás — nagyon sokat kellett tanulnunk, ráadásul hátrányban  is vagyunk  azokkal szemben, akiknek például heti tíz közgáz órájuk van, nekünk viszont csak egy van. Végigtanultunk az  egész tavaszi vakációt — egyetemi szintű közgázt, esettanulmányokkal. Meg is lepődtek a szervezők, hogy miket tudunk. És igen, volt egy pillanat a megmérettetésen, amikor éreztük: ez a győzelem már nem csak összejöhet, de össze is jön. 

- Csak a tudás elég a győzelemhez, vagy kell más is?

A tudás az egyik alap, és ezen a téren mindent meg  is kaptunk tanárnánktől, Farkas Tündétől, de mellette kell a jó beszédkészség, hiszen a megoldott feladatot érthetően és értelmesen el is kell tudni mondani — a kreativitás, a kreatív ötletek a másik alappillér, ami elengedhetetlen. Szerintem a közgazdaság, annak ellenére, hogy van egy vaskos, számokból álló része, inkább humán tantárgy, világ, amelyben nagyon  szépen ki lehet élni a kreativitásunkat. És mi most ki is éltük. Fantasztikus volt! 
A feladattal, egy szállodai esettanulmánnyal és két laptoppal 8 órára „bezártak” bennünket a terembe — mi kellett megoldjuk, jó ötleteket kitaláljunk. A könyvekben lévő, elméleti tudást megtanulták a többi csapat tagjai is, viszont egy nagyon jó, sikeres projekt alapja, ismétlem sokadjára, a kreativitás. A kreativitásunk volt az aduászunk! 

- Jövőre folytatjátok?

Fogas kérdés, mivel tizenkettedikesek leszünk, érettségi előtt fogunk állni, ami azt is jelenti, hogy nagyon sok tanulnivalónk lesz, egyetemi felvételire készülünk — én gazdasági informatikában gondolkodom, ami ötvözi a közgázt  és az informatikát, amit  szintén nagyon szeretek, akárcsak a programozást. A folytatásról nem beszéltünk még a csapattársakkal, most örvendünk és élvezzük az országos első helyezés sikerét.

Szabó Kinga Mária 

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!