Sport

Pénteken végre megkezdődik a „karantén-olimpia”

2021.07.22 - 23:25

Öt év várakozás után végre megkezdődik a világ legfontosabb sporteseménye, a nyári olimpiai játékok. Az öröm és várakozás mellett viszont sok a kétely és a félelem, de nem a sportolók eredményei miatt. A koronavírus-világjárványt ugyanis nem sikerült visszaszorítani Japánban, még mindig életbe vannak a szükségállapot szigorú megszorításai, és most már helyi szurkolókat sem fogadnak majd a lelátókra. 
Így egészen szokatlan lesz a tokiói játékok pénteki megnyitó ünnepsége. Igaz, a szervezők mindent megtesznek azért, hogy pótolják a hiányosságot, és eztért digitális eszközök segítségével próbálnak hangulatot teremteni az üres versenyhelyszíneken.
Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke úgy fogalmazott: nem akarják, hogy a sportolók egyedül érezzék magukat a stadionokban vagy a csarnokokban. „Szeretnénk megmutatni nekik, hogy az emberek velük vannak és támogatják őket” – fogalmazott a német sportdiplomata. A NOB azt reméli, hogy a tokiói játékok minden idők legnézettebb olimpiája lesz világszerte.
A Magyar Távirati Iroda beszámolója szerint a hangulat fokozásának technikai kellékei között lesz egy audio rendszer, amely a korábbi olimpiák alapzaját, a lelkesedést, illetve a tapsot játssza majd be, így a versenyzők úgy érezhetik, hogy mégis ülnek nézők a lelátón. Emellett otthonról, egy digitális platformon keresztül minden szurkoló küldhet virtuális tapsot is a résztvevőknek, és a helyszíneken, valamint a televíziós közvetítésben látható lesz, hogy melyik országból hányan drukkolnak. Mindenkit arra biztatnak, hogy készítsen magáról egy öt másodperces szelfivideót, küldje be, és ezt is megjelenítik majd a kivetítőkön. Néhány versenyhelyszínen pedig a sportolóknak lehetőségük lesz arra, hogy a versenyük után közvetlenül élő kapcsolatba léphessenek az otthon szurkoló családjukkal és barátaikkal.

101 romániai sportoló
Romániát egyébként idén 101 sportoló képviseli Tokióban. A 46 női és 55 férfi versenyző 17 sportágban képviseli majd Romániát az olimpiai játékokon. Az Agerpres hírügynökség beszámolója szent úszás, atlétika, evezés, labdarúgás, szertorna, 3x3-as női kosárlabda, kerékpár, birkózás, sportlövészet, kajak-kenu, asztaltenisz, boksz, vívás, triatlon, cselgáncs, íjászat és tenisz versenyszámokban lesznek romániai sportolók. Mint ismeretes, a kosárlabda-válogatott alapjátékosa a szatmárnémeti Claudia Cuic.
A román delegációt 40 edző alkotja. 
Mihai Covaliu, a Román Olimpiai- és Sportbizottság (COSR) elnöke elmondta, bízik abban, hogy idén a versenyzőik jobban szerepelnek, mint öt évvel ezelőtt Rióban, ahol összesen négyszer állhattak dobogóra romániai sportolók, az egyetlen aranyérmet pedig a szatmárnémeti Simona Poppal erősített női párbajtőrvívó-válogatott hozta. Az Agerpres rávilágított arra, hogy a 2000-as sydney-i játékok 26 olimpiai érmet szereztek a romániai sportolók, azóta folyamatosan csökkent a dobogós helyek száma, 2016-ban, Brazíliában pedig már csak 4 érem jutott Romániának. „Biztos vagyok abban, hogy Tokióban már sokkal jobban fogunk szerepelni. Azárt állítom ezt, mert szemmel követtem a sportolóink felkészülési munkáját, és láttam, hogy mindent beleadtak, hogy a legjobbat hozhassák ki magukból Japánban. Nekünk is sok munkánk volt ebben, mivel a COSR is óriási hangsúlyt fektetett arra, hogy a legjobb felkészülési körülményeket biztosíthassuk a sportolóinknak. Idáig tartott a visszaesés, innen növekedni fogunk. Jól meghatározott céljaink vannak” – nyilatkozta Covaliu, aki úgy véli, hogy Románia legalább nyolc éremmel zárhatja a tokiói játékokat. 
Statisztikai hivatalok viszont nem jósolnak ennyi érmet Romániának, sőt, a Gracenote nevű amerikai sportadat-elemző cég szerint még a legjobb 30 közé sem jut be az ország. Az AP News szerint Romániának esélye van három evezős éremre, de dobogóra állhat majd egy úszó és egy birkózó is, viszont a hírügynökség prognózisa szerint nem fog felcsendülni Tokióban a román himnusz, mert nem lesz olimpiai aranyérem. 

173 magyar sportoló
Ezzel szemben a magyar küldöttség sokkal népesebb és sokkal nagyobbak az elvárások is.
Szabó Tünde, az Emberi Erőforrások Minisztériumának sportért felelős államtitkára egy korábbi interjúban közölte, már sok helyen elhangzott, hogy 15 érem realitás lehet a küldöttségtől, és azt gondolja, hogy ezt valóban el fogják érni a magyarok. „Óriási dolog, hogy ilyen nehéz helyzetben ilyen sok sportoló fogja képviselni hazánkat. Nagyon elégedett vagyok, hiszen a legutóbbi két olimpián nem volt ilyen magas a sportolói létszám” – nyilatkozta az M1 aktuális csatornán Szabó Tünde, aki kiemelte, hogy hetven egyesületből, 23 sportágban indul majd a 173 magyar sportoló Japánban.
A fentebb is említett Gracenote 2020-as kimutatása szerint Magyarország a tokiói olimpia összesített éremtáblázatán a 12. helyen fog zárni és 8 éremmel többet gyűjt majd, mint a 2016-os riói játékokon. 6 arany, 7 ezüst és 10 bronzérmet jósolnak Magyarországnak.
A kimutatás szerint az Egyesült Államok nyeri majd a legtöbb érmet Tokióban. Ez a hetedik egymást követő nyári játékot jelentené, amelyek során az amerikai csapat az összesített verseny élén végezhet. Az elemzés alapján Kína, Oroszország, Japán és Ausztrália végezne még az első ötben.

A legfiatalabb
A végére még egy érdekesség: az asztaliteniszező Hend Zaza a tokiói olimpia legfiatalabb sportolója, a szíriai játékos a torna rajtján 12 éves és 204 napos lesz.
A tokiói olimpiát eredetileg 2020 nyarán rendezték volna, de a pandémia miatt egy évvel elhalasztották.
A hivatalos megnyitó ünnepséget ma rendezik, romániai idő szerint 14 órától. Az esemény a TVR, az Eurosport és az M4 Sport közvetíti. Mindhárom csatornán egész napos összefoglalók, élő közvetítések lesznek hajnali 2 órától kezdődően, körülbelül 16 óráig.
Pénteken például rendeznek evezős versenyeket a Sea Forest Evezős Pályán 2.30 órai kezdettel (férfi egypár, női egypár, férfi kétpár, női kétpár, férfi négypár és női négypár előfutamok), de 3 órától látható a női rangsoroló, 7 órától pedig a férfi rangsoroló íjászati verseny a Jumenosima Íjász Parkból.

Pesek Attila, Fotó: MTI

Ajánljuk még a témában:

Sport

Olimpiai érmes karatékával edzettek

Az egyetlen magyar olimpiai résztvevő karatéka, a az ötkarikás játékokon debütáló sportág bronzérmese, Hárspataki Gábor látogatott Szatmárnémetibe az AJK meghívására, ahol edzést tartott szatmári és lázári sportolóknak.
Sport

Kialudt az olimpiai láng Tokióban, véget értek a 32. nyári játékok

Az elmúlt 17 olimpiai nap legszebb, legemlékezetesebb jeleneteiből álló videós összeállítással, majd egy rövid tűzijátékkal kezdődött vasárnap romániai idő szerint 14 órakor a tokiói nyári játékok záró ünnepsége az Olimpiai Stadionban.
Sport

„50 milliós” magyar aranyérem

A tokiói olimpiára a korábbihoz képest jelentősen nőtt a magyar sportolók állami jutalmának összege, amely az aranyérmesek esetében 50 millió forint (690 ezer lej).