Szatmárnémeti

Pénteken ünnepelt a Hit és gyógyítás

2015.03.02 - 14:30

Pénteken a Szatmár-Németi Református Egyházközség gyülekezeti termében megalakulásának ötödik évfordulóját ünnepelte a Hit és gyógyítás rendezvénysorozat. A jó hangulatot az Amulett együttes, a forralt bort Medvei Zoltán dobrai borkészítő biztosította.

 

Az ötödik születésnapját ünneplő Hit és gyógyítás rendezvénysorozat történetét dr. Vass Zoltán, a Szent-Györgyi Albert társelnöke ismertette, majd Őri-Pákay Franciska, a Szatmári Friss Újság egykori munkatársa egy emlékplakettet adott át a rendezvénysorozat szervezőinek (Vass Zoltán, Tallián Ferenc és Sipos Miklós), amelyen az első újságcikk másolata volt a rendezvényről.

Ft. Pallai Béla, a Szent Miklós magyar görögkatolikus egyházközség parókusa A lebénult ember reménysége címmel tartott előadást. Ma már egyre szélesebb körben történik a betegek gyógyítása. A fejlett tudomány protézist, pótlást ígér a kihúzott fogak, a levágott végtagok, sőt egyes megromlott működésű belső szervek helyébe is. De amikor az egész embernek lenne szüksége orvoslásra, egyre kevesebb reménnyel megyünk a belgyógyászhoz, a sebészhez vagy ideggyógyászhoz. A mozgásképességében és belső szabadságában megbénult ember bajára nincs gyógyszer. A megcsonkított szabadság pótlására hiába keresnénk mű-szabadságot, a rendelőkben: erre nincs protézis. Mindez azonban abban a Krisztusban teljesedik be, aki belülről is képes megszabadítani az embert, aki „lelkek és testek orvosa”. A mai ember elképesztő tapasztalata viszont épp a szabadság elveszítése. Rabjai vagyunk hagyományainknak, a test és szem kívánságának, a reklámnak. És mintha már egész modern világunk berendezkedett volna szabadságunk megcsonkítására. Jézus a legjobb szakorvos. Érdemes megfigyelni az ő terápiáját. A mozgásképtelen embernek lehetőséget ad az újrakezdésre, a talpráállásra: de először csak belül, lelkileg. Mert ha valaki belülről nem készül fel az igazi szabadságra, az a külső láncok eloldása után könnyen úgy járhat, mint a láncához hozzászoktatott kutya: szabadon bocsátva is csak az általa kitaposott szűk körben csahol. Egyedül az ő biztatására nyílik meg az a szabad haza, ahol láncaitól mentesen, szabadon járhat-kelhet az ember, és valósul meg a béna ember reménysége, a gyógyítás legfényesebb bizonyítékával, lelkének és testének meggyógyulásával.

 

Az orvosi részben dr. Bzduch Zsolt neurológus főorvos beszélt a Parkinson-kórról. Elmondta, hogy a Parkinson-kór a leggyakoribb neurodegeneratív betegség, a tanulmányok szerint százezer lakosra számítva száz-kétszáz ilyen eset fordul elő. Általában a hatvanöt év feletti korban gyakori, de sajnos egyre gyakoribbak a fiatalabb korúaknál is. Az előadó esetében volt olyan beteg, akinél harmincegy éves korban jelentkezett. A tünetek általában fokozatosan jelentkeznek, először az egyik oldalon, majd a betegség előrehaladtával a másik oldalt is érintve. A tünetek egyénenként változhatnak, a betegség súlyosságától és előrehaladottságától függően. Sajnos nagyon sokan csak akkor fordulnak orvoshoz, mikor már a mindennapi tevékenységeiket is befolyásolják a tünetek. Mozgásunkat az agyunkban lévő idegsejtek irányítják. Egy mozdulat kivitelezéséhez az idegsejtek az üzenetet ingerületátvivő anyag segítségével adják át egymásnak, majd továbbítják azt a test felé. Egészséges embereknél ez a folyamat zökkenőmentes, míg a Parkinson-kórosoknál az üzenet nem jut el egyből az izmokhoz. A Parkinson-kór kezelésével kapcsolatban folyamatos előrelépésről lehet beszámolni, azonban még nincs sem a megelőzésére, sem a gyógyítására gyógymód.

Az est folyamán az Amulett egüttes zenélt és teremtett jó hangulatot, végül Medvei Zoltán borát lehetett megkóstolni.

Elek György