A Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) szakemberei nemrégiben 57 ellenőrzést tartottak, amelyek során főként vágóhidakat, hús- és tejfeldolgozó egységeket, vendéglátóipari egységeket, élelmiszerraktárakat, szupermarketeket, mezőgazdasági élelmiszerpiacokat, nyerstej-gyűjtő központokat, tejautomatákat, bárokat, pékségeket, cukrászati laboratóriumokat, valamint élelmiszer- és zöldség-gyümölcs üzleteket látogattak meg.
Az egységekben végzett ellenőrzéseket élelmiszer-biztonsági, állati és nem állati eredetű termékek szakfelügyelői végzik az állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági jogszabályok, valamint az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság által megállapított szabályok szigorú betartásával.
Két büntetés, négy figyelmeztetés
Az ellenőrzések nyomán a DSVSA szakemberei két büntetést és négy figyelmeztetést róttak ki a megyében.
A büntetést egy avasújvárosi és egy sárközi pékség kapta, ugyanis termékeik raktározási körülményei nem feleltek meg a törvényben előírtaknak.Az érintettek összesen 20 000, fejenként 10 000 lejt kell fizessenek.
A büntetés mellett a szatmárnémeti és avasfelsőfalui élelmiszerpiacokról négy élelmiszer- és nem élelmiszertermék-termelő/-kereskedő kapott figyelmeztetést az élelmiszerek nem megfelelő kezelése miatt.
Nem maradnak abba az ellenőrzések
Ezen a héten a prefektusi hivatal szerint a Szatmár megyei intézmények – DSP, OPC, IJP és DSVSA – szakfelügyelőiből és megbízottaiból álló vegyes bizottság befejezte az idei nyugati és keleti húsvéti ünnepek alkalmából végzett ellenőrzéseit. Ezt leszámítva azonban a DSVSA a továbbiakban is folytatja ellenőrzési akcióit, változatlanul górcső alá véve a vendéglátóipari egységeket és szálláshelyeket, különös figyelmet szentelve azoknak az éttermeknek és rendezvénytermeknek, amelyekben csoportos eseményeket szoktak szervezni, annak érdekében, hogy megakadályozza a nem kívánt egészségügyi vagy bármilyen más incidensek bekövetkezését.
A szakemberek továbbra is fokozott figyelemmel ellenőrzik majd az élelmiszerüzleteket, amelynek során azt fogják megvizsgálni, hogy a kereskedők eleget tesznek-e a 307/2022. számú tejtörvényben foglalt tej és tejtermékekre vonatkozó kötelezettségeiknek.
A külföldről érkező szállítmányokra is figyelnek
Ami az importot illeti, a DSVSA minden Ukrajnából érkező szállítmányt ellenőrzött és ellenőriz jelenleg is a halmi határátkelőnél, de a végső rendeltetési helyen is — a gabonaraktárakba és az említett termékek feldolgozó egységeiben. A hatósági ellenőrzések során minden szállítmány dokumentumainak ellenőrzését, valamint szúrópróbaszerű, azonossági és fizikai ellenőrzéseket végeznek, beleértve a mintavételt is, a vonatkozó jogszabályok rendelkezéseivel összhangban.
Egyre gyakoribb jelenség megyénkben a bizonyos ünnepekre jellemző termékek — főleg sütemények és torták — online kereskedelme, ami azonban azt is jelenti, hogy a fogyasztóknak kínált termékek nem engedélyezett laboratóriumokból származnak, és a felhasznált alapanyagok sem rendelkeznek állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági vizsgálattal, ami valódi veszélyt jelenthet a fogyasztók egészségére.
Bármilyen állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági kérdést, bejelentést, panaszt a 0800826787-es vagy a 0261715956-os telefonszámokon lehet jelezni.
Szabó Beatrix