Pazar teljesítménnyel menetelnek

2018.12.06 - 10:00

A románok váratlanul simán verték az elmúlt tizenöt év legjobb női kézilabdacsapatát, de a magyar lányok is hengereltek az Európa-bajnokság csoportkörének utolsó mérkőzésén. Románia elsőként vasárnap, a magyarok viszont már ma megkezdik a középdöntőt.

Kétség kívül, az Európa-bajnokság egyik favoritjává lépett előre a román női kézilabda-válogatott, amely szerda este lemosta a pályáról az elmúlt másfél évtized legjobb csapatát, Norvégiát. Cristian Neagu és társai a franciaországi torna csoportkörének utolsó fordulójában esélyt sem adtak annak a válogatottnak, amely a legutóbbi hét Eb-kiírásból hatot megnyert, a legutóbbi két világbajnokságon döntős volt (2015-ben nyert), 2012-ben és 2008-ban pedig olimpiai bajnok volt.

Csupán az első hat percben volt szoros a mérkőzés, de amint Ambros Martín szövetségi kapitány tanítványai lendületbe jöttek, a norvégok csak futottak az eredmény után.

A nagybányai Geiger Melinda, valamint Eliza Buceschi és az immár az Eb-történelem legeredményesebb játékosának számító Cristina Neagu összesen 12 gólt szereztek az első félidőben, Laura Chiper a jobb szélről és lerohanásból négyszer is betalált, a már a 2005-ben vb-ezüstérmes román csapatban is szerepelt Valentina Ardean-Elisei pedig szélső létére a hatos közepéről szerzett gólt – szóval minden összejött.

A két norvég kapus, Silje Solberg, és az őt 14 perc után váltó egykori győri kedvenc, Katrine Lunde az első 19 román lövésből mindössze kettőt tudtak megfogni. Ráadásul a norvégokat épp akkor hagyta el a szerencséjük is, amikor amúgy sem ment nekik a játék, a féltucat technikai hiba mellett félidő derekán négy perc alatt lőttek három kapufát, és mire megemberelték magukat, már 17–10-es hátrányban voltak, a szünetre pedig 18–12-vel fordultak.

A második félidő elejére a megoldást kereső Thorir Hergeirsson norvég kapitány már egy híján az összes mezőnyjátékosát legalább öt percre pályára küldte, de nagyjából hiába: a félidő közepéig hat-hét gólon állandósult a román előny. Azok után, hogy az előző körben Denisa Dedu védte ki a németek szemét, most az Ukrajnából honosított Yuliya Dumanska kergette őrületbe a norvégokat.

A helyzet addig fajult, hogy az utolsó öt percben, 28–20-as előnynél Ambros Martín már a cseréket küldte a pályára, hadd vegye ki a részét mindenki a legutóbbi hét Eb-búl hatot megnyerő Norvégia elleni tükörsima diadalból.

A románok az utolsó másodpercekben már a kispadon ugrálva, majd a lefújás után a pályán körtáncolva ünnepelték a csoportelsőséget, Dumanska pedig könnyezve vette át a találkozó legjobbjának járó elismerést élete meccsén: Románia négy pontot visz tovább és remek esélye van az éremcsatákba jutásra is. A norvég válogatottal ellenben a 16 csapatos Eb-k 2002 óta íródó történetében még sosem fordult elő, hogy pont nélkül jutott volna a középdöntőbe, és nagyon nehéz dolga lesz, ha meg akarja védeni a címét. Ehhez az első lépést ráadásul épp Magyarország ellen teheti meg pénteken…

A magyar csapat ugyanis csoportja második legjobbjaként jutott a középdöntőbe. Kim Rasmussen szövetségi kapitány tanítványai pazar teljesítményt nyújtva 32–26-ra győzték le Spanyolországot az utolsó csoportmeccsen. A végig magabiztosan játszó magyar lányok sikere egy pillanatig sem forgott kockán, Kiss Éva pedig remek formában védte a magyar kaput. A 39. percben már rászámoltak a spanyolokra (25–15), és innen tudni lehetett, hogy ezen a napon a két pont a magyarokhoz fog kerülni. Nem csoda, hogy a meccs legjobbjának Kiss Évát választották meg.

„Nagyon büszke vagyok a lányokra, nagyon jó munkát végeztek, pedig a gyors kézilabdát játszó spanyolok ellen sohasem könnyű. Ma jobban működtünk csapatként, s nagyon örülök neki, hogy így alakult – a sportra is igaz, hogy egyszer fent, egyszer lent, mi most fent voltunk, a spanyolok pedig egy kicsit elveszítették a hitüket meccs közben. Van még miben fejlődni, ám e nap után nagyon boldog vagyok” — nyilatkozta Rasmussen.

A C- és a D- csoport legjobb három-három csapata tehát egy szériában folytatja az Eb-b, míg a horvátok és a csehek csomagolhatnak, nyeretlenül utaznak haza.

A középdöntőben Románia és Hollandia egy napot pihenhet, ők vasárnap kezdenek az egymás elleni rangadóval. A magyar-román összecsapást jövő szerdán, az utolsó fordulóban rendezik.