A vízhálózat befejezése helyett terven kívüli óvoda épült az uniós és kormánypénzekből — de azt sem adták még át a gyermekeknek.
Zárolták a Kányaházi Polgármesteri Hivatal számláit és minden javait lefoglalták a Mezőgazdasági Minisztérium Csalás Elleni Ügyosztályának ellenőrei, miután rájöttek, hogy a község polgármestere több milliónyi kormány- és uniós pénzt költött ugyan a vízhálózat kiépítésére, de a település nagyobb része nincs rácsatlakoztatva a hálózatra (ott pedig, ahol rá van, még az állatok számára is ihatatlan „ivóvíz” folyik a csapból) — viszont ezekből a pénzekből épült egy óvoda, amely jelen pillanatban még szintén nincs használatba adva.
Az ellenőrök megállapítása szerint a község polgármestere európai uniós pénzalapokat pályázott meg az ivóvízhálózat kiépítésére — miközben a faluban már zajlottak a hálózatépítés munkálatai, közel 4 millió lejnyi kormánypénzből. Ám a polgármester erről „teljesen megfeledkezve” úgy nyújtotta be az uniós pályázathoz szükséges megvalósíthatósági tanulmányt, mintha egyáltalán nem létezne kiépített víz- és csatornázási hálózat. Az ellenőrök jelentéséből kitűnik az is, hogy lényegesen kevesebb munkálatot végeztek el, mint amennyi az uniós pénzalapok lehívásához szükséges projektben szerepel: például Lekence falu közel 800 házából alig 200-ba vezették be a vizet és a kanalizálást; Kányaháza vízellátását a település körüli források biztosítják, viszont nem minden víz iható, a vezetékrendszert ötletszerűen építették ki, és nincsenek szűrőberendezések. „Ilyen körülmények között teljesen érthető, hogy az uniós pályázatot nem támogathatónak minősítették és a már megkapott pénzösszegeket vissza kell fizetnie a Kányaházi Polgármesteri Hivatalnak” — mondja Dinu Birtoc alpolgármester. Igen ám, ha lenne miből! Ugyanis menet közben építettek egy óvodát az összegányolt munkálatokkal „megspórolt” pénzből, igaz, még az sincs teljesen befejezve. A Szatmár Megyei Pénzügyi Igazgatóság biztonsági okokból lefoglalta a Kányaházi Polgármesteri Hivatal javait és zárolták a számláit. Gheorghe Copil polgármester szerint „Nem történt semmi csalás, és nem tevődik egymásra semmi munkálat. Természetes, hogy megvétóztam az ellenőrök jelentését — ezt a vétót elutasították, és most bepereltem őket. Várjuk, mit mond a bíróság.”
Hogy hogyan dönt majd a bíróság, az kérdéses, ami biztos: ha a polgármesteri hivatal hat hónapon belül nem utalja vissza a pénzt, minden ingóságukat elárverezik.