Nagykároly

Patthelyzetben az ANL-költözői

2017.01.14 - 15:00

Továbbra sincs sem felelőse, sem pedig megoldása, az újonnan felépült nagykárolyi ANL-tömb áram nélkül maradásának. Az önkormányzat álláspontja szerint, a kivitelező cég hibájából odázódik a költözés.

Annak ellenére, hogy a szerződéseket már megkötötték a nagykárolyi, Teremi úti részen kialakított ANL-tömbök lakásainak bérlőivel, továbbra sem tudnak beköltözni az ingatlanokba a lakók. A szerződéskötést követően ugyanis, a bérlőnek kell külön szerződést kötnie a víz- és gázszolgáltató cégekkel, azonban a több hetes várakozást követően kiderült: homok került a gépezetbe és a Romániában megszokott ügyintézési buktatókon kívül, további hiányosságok nehezítik a szerződéskötést.

Kovács Jenő polgármestert már korábban kerestük az ügyben, aki elmondta, aláírásával jóváhagyta, hogy a lakók mentesüljenek a bérletfizetési kötelezettség alól – akkori állítása szerint egy hónapig. Tegnap ismét megkerestük Nagykároly elöljáróját, mivel az ügyben újabb fejleményekkel szembesültünk. Kovács most gyors válaszlépést és a bérlők fizetési kötelezettségének a mentességét ígéri, egészen addig, amíg ténylegesen be nem költöztek a nekik megítélt ingatlanba.

Hogy mi is akadályozza konkrétan a szolgáltatókkal történő szerződéskötési procedúrát, ezzel kapcsolatban Rakovszki Ferencet, a Műszaki-, Közbeszerzési- és Beruházási Osztály vezetőjét kerestük meg. Hogy köthettek szerződést úgy a lakókkal, hogy számíthattak arra, hogy valami nincs rendben, s nem lesz zökkenőmentes a szerződéskötés?

„Az ANL-tömbökbe beköltözők, az önkormányzattal való szerződéskötést követően tudtak elmenni a szolgáltatókhoz, hogy leszerződjenek, s igényeljék az áram és gázellátást az ingatlanukba. Amikor az áramszolgáltató cég illetékesei elkezdték átvizsgálni a leadott dokumentációt, kiderült, hogy hiányosak az akták, mivel a kivitelező cég pár okmányt kihagyott, viszont ezek a papírok szükségesek ahhoz, hogy jóváhagyják az áramszolgáltatás biztosítását az ANL-tömbökben. Nagyon sokáig próbáltuk felvenni a kapcsolatot a kivitelező cég, a Marconst kft. képviselőivel, valamint a villanyszereléssel megbízott illetékeseivel, sikertelenül. Végül, hosszas egyeztetéseket és telefonálgatásokat követően, megérkezett annak az alvállalkozó cégnek a mérnöke, aki a villanyszerelési munkálatokért felelt. Az illető mérnök elvitte a dossziékat és ígéretet kaptunk arra vonatkozóan, hogy mihamarabb orvosolják a hibát és a lakóknak lehetőségük lesz a beköltözésre”- mondta Rakovszki.

„A legnagyobb gond az, hogy az ANL-ügy tulajdonképpen nem az önkormányzat ügye, hanem az ANL és a kivitelező ügye. A villanyszerelést a Marconst kft. által megbízott alvállalkozó cég végezte, a tömbökben. A gond az, hogy az ő kompetenciájukkal kapcsolatban hiányzik egy dokumentum, amit most utólag kell biztosítaniuk, ahhoz, hogy az Electrica vállalatának képviselői elfogadják a végzett munkát és bekössék az áramot”- mondta Rakovszki.

Az illetékes osztály vezetője elmondta, hogy az önkormányzat képviselőit is terheli némi felelősség, de szerepük konkrétan az átvételben inkább csak a szemlélőé, nem pedig a döntésbe beleszólóé volt.

„Volt egy bizottság, melynek tagjai feleltek az átvételért. Ebben a bizottságban, bár az az ANL-képviselői voltak többségben, mi is ott ültünk. Voltak észrevételeink a látottakkal kapcsolatban, azonban nem voltunk figyelembe véve. A villanyszerelés működőképességét mi kipróbálni nem tudtuk, mert ugye nem volt benn az áram, azonban a kivitelező képviselője biztosított minket arról, hogy a kialakított rendszer jó és működőképes. Ez azonban a szolgáltatónak nem elégséges,még plusz kiegészítő dokumentumokat kérnek. Amíg ezt nem pótolják, nem lesz áram”- mondta az osztályvezető.

Arra a kérdésre, hogy ebből a patthelyzetből, melynek önhibájukon kívül, az ANL-tömb lakói a szenvedő alanyai, mi jelentheti a kiutat, az illetékes nem tudott konkrét válasszal szolgálni. Annyit mondott, hogy részükről mindent elkövetnek, hogy rábírják a Marconst kft. képviselőit arra, hogy a kért okmányokkal kiegészített dokumentációt mihamarabb eljuttassák az áramszolgáltatóhoz. Hogy mindez mikorra történhet meg, még becsléssel sem tudott szolgálni a nagykárolyi önkormányzat illetékese.

„Ami rajtunk múlt, mi megtettük: a közvilágítási hálózatot kiépítettük, a villanyvezeték egész az épület bejáratáig ki lett alakítva. Már csak a rácsatlakozás várat magára, s igyekszünk mindent elkövetni, hogy végre az is megtörténjen. Tartjuk a kapcsolatot a villany és gázszolgáltató cégek illetékeseivel és megpróbálunk mindent megtenni, hogy mihamarabb megtörténhessen a költözés.”

Tőtős Tímea