Megyénkben újabb trichinellafertőzéses eset történt, derül ki a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményéből. Ez alkalomból Turcon egy 200 kilogrammos sertés esetében volt pozitív a vizsgálat eredménye.
A sertés tulajdonosát kárpótolják majd, mivel bevizsgáltatta az állatot, amely nyilván volt tartva, és rendelkezett fülszámmal. A szakhatóság munkatársai lefoglalták az állat húsát, a kártérítés értéke 1900 lej. A megyénkben igen gyakorivá vált trichinellózisos esetek kapcsán a DSVSA igazgatója, Nicolae Dumuţa elmondta, hogy az állategészségügyi igazgatóság számos felvilágosító kampányt szervezett, hogy tudatosítsa a lakosság körében a trichinellózisteszt elvégzésének fontosságát. Szórólapokat készíttettek, amiket az iskolásokhoz is eljuttattak, hiszen leginkább általuk lehet nevelni a felnőtteket. Ezenkívül az egyházak képviselőivel is egyeztettek, s megkérték a papokat, hogy a misék keretében hívják fel a hívek figyelmét a trichinellafertőzés veszélyeire. „Sajnos a megelőző munkánk nem járt teljes sikerrel, hiszen Batarcson és Turcon számos trichinella spiralis féreggel fertőzött disznóra bukkantunk. Nagy veszélyt hordoz magában a fertőzött állat húsának elfogyasztása, komoly betegséget is okozhat. Ezt kell megértse a lakosság” — fogalmazott az igazgató. Dumuţa kihangsúlyozta, hogy ezen betegség kapcsán is a megelőzésre kell fektetni a hangsúlyt, ennek érdekében a területi közigazgatási egységek képviselőivel is tárgyalt, hiszen a betegség első számú hordozói és közvetítői a patkányok. A patkányirtás lehet a legjobb megelőzési módszer, ám a polgármesterek a költségek és egyes jogi megkötések miatt ódzkodnak ettől a tevékenységtől.
A DSVSA munkatársai ismételten felhívják a lakosság figyelmét arra, hogy disznóvágáskor fontos elvégeztetni a trichinellózistesztet. Hétvégén a Szamos-piacon teljesítenek szolgálatot a DSVSA munkatársai, ma 8 és 14 óra között, míg vasárnap 8 és 13 óra között végzik el a vizsgálatot a szakemberek, sürgős esetben a 0261–715956-os telefonszámot lehet hívni. A Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság ismét kihangsúlyozza, hogy a vizsgálatra szánt húst az állat rekeszizmából kell vinni, s kötelező módon be kell mutatni a vizsgálaton a levágott állat fülszámát is, ellenkező esetben visszautasíthatják a vizsgálat elvégzését.