Paula Paștiu és Váncsa Daiana a megye legjobbjai

2021.12.20 - 15:57

Először zárt a táblázat élén a Szatmárnémeti VSK cselgáncsozója, Paula Paștiu, aki idén a felnőtteknél, és ifjúsági korosztályos bajnoki küzdelmekben is dobogóra állhatott.
A Szatmár Megyei Ifjúsági és Sportigazgatóság (DJTS) a hétfőn hirdette ki a megye legjobbjainak a táblázatát, viszont az előző évektől eltérően, idén csak a sport szakosztály referensei, Ciprian Mărieș és Mihai Stan voltak jelen egy rögtönzött sajtótájékoztatón. Mihaela Bura igazgató ugyanis pihenő szabadságot vett ki. A múlt hét folyamán egyébként telefonon értük utol a DJTS vezetőjét, aki hallhatóan meglepődött, amikor a megyei rangsorról kérdeztük. Néhány nap haladékot kért, viszont amikor az ő általa megszabott határidőre ismét hívni akartuk, akkor szöveges üzenetbe jelezte, hogy pihenő szabadságot vett ki.
Az eset azért meglepő, ugyanis már évtizedes hagyománya van annak, hogy december elején a DJTS megyei rangsort hirdet, és a pénzügyi lehetőségeihez mérten díjazza a legjobbakat. Csak tavaly nem kerülhetett sor erre az eseményre, ugyanis a koronavírus-világjárvány miatt egyáltalán, vagy nagyon kevés sporteseményt rendeztek a különböző sportági szövetségek. Idén viszont bajnokságok, kupasorozatok és nemzetközi versenyek sora zajlott, és szerencsére a szatmári sportolók is eljutottak erre.

7 én után ismét a judo
Mărieș és Stan az elmúlt évek hagyományai szerint két csoportra osztotta a sportolókat, és csak a pontozó versenyek eredményeit vették figyelembe a rangsor elkészítésekor. Marian Halas edző tanítványa, Paula Paștiu idén a cselgáncsozó hölgyek 70 kilogrammos súlycsoportjában tarol. A felnőttek egyéni viadalában bronzérmet szerzett, a 23 évesek között a második lett, a 18 éveseknél pedig a dobogó harmadik fokát foglalta el. Ugyanakkor az U21-es korosztályban ezüstérmes lett a Román Kupa viadalaiban, illetve második lett a korosztály földharc-bajnokságában is.
Legutóbb egyébként 2014-be zárt cselgáncsozó sportoló a lista élén: akkor Sámel Lóránd lett a megye legjobbja.

Testvérpár a top 5-ben
A Szatmárnémeti VSK felnőtt párbajtőrvívó-csapatával bajnok, illetve az egyéni Román Kupa-győztes Alex Oroian a második lett a rangsorban, utána pedig atléták és birkózók következnek a táblázatban.
Egyedi eset, hogy egy testvérpár is található a top 5-ben: a Nagykárolyi Elméleti Líceum SK edzőjének, Florin Turcunak a két gyermeke a 3., illetve 5. pozíciót foglalja el a megyei rangsorban. A képzeletbeli dobogóra Alexia fért fel, aki a gyerek korosztály 2021-es bajnokságában súlylökő, diszkoszvető és gerelyhajító versenyszámokban is bajnok lett. Bátya, Vlad az 5. lett az idei rangsorban. Kettejük közé fért be 4. helyre a Szatmárnémeti SK birkózója, Andrei Barbul.
2019 legjobbja, a Szatmárnémeti VSK párbajtőrvívója, Adrian Szilágyi idén is bekerült a topba, 2021-ben ő zárja a legjobbak tízes listáját.

Váncsa Daiana „címvédése”

cropped-vancsaDaiana
A nem olimpiai sportágak kategóriájában nem született meglepetés: a Szatmárnémeti VSK karatékája, Váncsa Daiana immár harmadik alkalommal zárt a rangsor élén. Igaz, idén a karate már bemutatkozott a nyári ötkarikás játékokon is, azonban csak a Karate Világszövetség (WKF) versenyszabályai szerint zajló próbák számítanak az olimpiai palettán. A VSK viszont a Karate-do Szövetségek Világegyesületének (WUKF) a tagja, így ezen versenyszabályok szerint zajló tornákon lépett tatamira Váncsa Daiana. Ez nem von le semmi a tehetséges sportoló érdemeiből, hiszen több száz karatékát felvonultató világbajnokságról, országos-bajnokságról és Bajnokcsapatok Európa Kupájáról tért haza aranyérmekkel. Így Florin Mihali edző tanítványa 2017 és 2019 után 2021-ben is az év legjobbja volt a nem olimpiai spotágak kategóriájában.
Klubtársa, Denis Burya lett a második, ami viszont meglepetés, hogy ebben a kategóriában, a top 10-ben a Nagykárolyi Gyermekpalota négy repülőmodellezője is bekerült: Bertók Csaba a 3., Véber Mihály az 5., Nicolae Cristea és Natanael Măran pedig megosztva a 7. helyen zártak. Ugyanakkor először került ketrecharcos sportoló a legjobbak közé: a 9. és 10. helyet a Szatmárnémeti Grand MMA SK két versenyzője, Andrei Varga és Raul Bratu foglalják el.

Nem lesz díjzás
Legutóbb egyébként 2017-ben történt meg, hogy női sportolók zártak a megyei rangsor élén, mindkét kategóriában. Azt már írtuk, hogy a nem olimpiai sportágak topját Váncsa Daiana vezette négy évvel ezelőtt, míg az olimpai sportágak rangsorában a Vaida Beáta, Adriana Matei strandröplabda-páros lett az első.
Idén a DJTS ugyan meghirdette a legjobbak rangsorát, viszont díjazni nem tudja a sportolókat. Igaz, a minisztériumtól nem érkezett rá támogatás, viszont Mihaela Bura még oklevelek elkészítésére sem keresett szponzorokat. Mihai Stan elmondta, hogy 2021-ben csupán tizenhárom sportesemény támogatására érkezett igény a megyei sportegyesületektől, erre 30 546 lej költött idén az igazgatóság.
Stan és Mărieș is rávilágoított arra, hogy komoly szervezési gondok is vannak, hiszen 2022 január 15-től külön válik a sportminisztérium és ifjúsági szaktárca, de még nem tisztázódott, de hogy a megyei sportigazgatóságok mely minisztériumhoz tartóznak majd. Mărieș elmondta, hogy a Novák Eduárd által vezetett szaktárca csak a sportklubok támogatását vinné az átszervezést követően, az igazgatóságokról nem esett szó.

A MEGYE LEGJOBB SPORTOLÓI – 2021

Olimpiai sportágak
1. Paula Paștiu (Szatmárnémeti VSK, cselgáncs)
2. Alex Oroian (Szatmárnémeti VSK, párbajtőrvívás)
3. Alexia Turcu (Nagykárolyi Elméleti Líceum SK, atlétika)
4. Andrei Barbul (Szatmárnémeti SK, birkózás)
5. Vlad Turcu (Nagykárolyi Elméleti Líceum SK, atlétika)
6. Ioana Borodi (Szatmárnémeti SK, atlétika)
7. Andrei Buzilă (Szatmárnémeti SK, birkózás)
8. Nicolas Pop (Szatmárnémeti SK, tőrvívás)
9. Teodora Șofran (Szatmárnémeti SK, tőrvívás)
10. Adrian Szilagyi (Szatmárnémeti VSK, párbajtőrvívás)

Nem olimpai sportágak
1. Váncsa Daiana (Szatmárnémeti VSK, WUKF-karate)
2. Denis Burya (Szatmárnémeti VSK, WUKF-karate)
3. Bertók Csaba (Nagykárolyi Gyermekpalota, repülőmodellezés)
4. Luca Batori-Donca (Szatmárnémeti VSK, WUKF-karate)
5. Véber Mihály (Nagykárolyi Gyermekpalota, repülőmodellezés)
6. Igor Bălăceacu (Szatmárnémeti VSK, WUKF-karate)
7. Nicolae Cristea (Nagykárolyi Gyermekpalota, repülőmodellezés)
7. Natanael Măran (Nagykárolyi Gyermekpalota, repülőmodellezés)
9. Andrei Varga (Szatmárnémeti MMA Grand, ketrecharc)
10. Rul Bratu (Szatmárnémeti MMA Grand, ketrecharc)

Cselgáncs: egyetemi bajnokságot nyert Paula Paștiu

Két jelentős tornán vettek részt az elmúlt hétvégén a Szatmárnémeti Olimpia VSK judokái. Marian Halas tanítványai egy bajnoki címmel és további öt éremmel gazdagították a gyűjteményüket.

Cselgáncs: sporttörténelmet írtak Aradon

Történelmi eredményt értek el a Szatmárnémeti Olimpia Városi Sportklub judokái a felnőttek egyéni országos bajnokságán, Aradon. A szatmári küldöttség legjobbja Maidelines Gorguet volt.

Cselgáncs: aranyérmet szerzett Paula Paștiu és Miguel Codreanu

Aranyérmet szereztek a Severinului Kupán, az U21-es csoportban Paula Paștiu és Miguel Codreanu, akik Marian Halas tanítványai.