Szeptember 6. és 8. között rendezik meg a XIX. Partiumi Honismereti Konferenciát Nagykárolyban, a Károlyi-kastélyban, valamint a belvárosi református egyházközség gyülekezeti termében.
A rendezvény központi témája a Partium és a Bánság egyházi műemlékei, valamint nagy személyiségeink emlékezetei, illetve hagyományaink. A konferencia szeptember 6-án 11 órától rajtol a Károlyi-kastélyban, ahol a Szózat elhangzása után Csűry István református püspök tart egy ökumenikus áhítatot, majd a résztvevőket köszönti Dukrét Géza, a Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság (PBMET) elnöke, Kovács Jenő, Nagykároly polgármestere, Csulák Péter konzul, Riedl Rudolf, a Szatmár Megyei Tanács alelnöke, Debreczeni-Droppán Béla, a Honismereti Szövetség elnöke, Fehér József, a Kazinczy Ferenc Társaság elnöke, Révász Gizella, a Határon Túli Magyar Emlékhelyekért Alapítvány elnöke, Ráday Mihály, Város- és Faluvédők Szövetségének elnöke, Gaál György, a Kelemen Lajos Műemlékvédő Társaság elnöke. Ezt követően Dukrét Géza ismerteti a PBMET eddigi 20 éves tevékenységét, majd sorra kerül a Fényes Elek-díjak átadása, valamint a pályázatok díjazása.
13 órától kezdődik a plenáris ülés, amelynek keretében Nagykároly történelméről beszél Németi János történész, a Károlyi családról és a Károlyi-kastélyról pedig Hágó Attila Nándor múzeumigazgató. A konferencia 15.30 órakor a református gyülekezeti teremben történelmi előadásokkal folytatódik: Nagykároly és környéke egykoron (előadó: Starmüller Géza, Kolozsvár), a nagykárolyi Károlyiak címerei (előadó: Fazekas Lóránd, Szatmárnémeti), Arcképvázlat Cs. Sebestyén Károlyról (előadó: Filep Antal, Budapest). Az előadások után városnézés, majd vacsora következik.
Szombaton reggel 9 órától folytatódik a történelmi előadás-sorozat: A Nagyboldogasszony plébániatemplom (előadó: Erdei János, Szilágysomlyó), Az Újaradi Római Katolikus Egyház és templom története (előadó: Ujj János, Arad), A temesvári belvárosi zsinagóga története (előadó: Dr. Jancsó Árpád, Temesvár), Pálos örökség a nagyváradi premontrei templomban (előadó: Pásztai Ottó, Nagyvárad), Kelemen Lajos élete és munkássága (előadó: Gaál György, Kolozsvár), Adalékok Ormós Zsigmond jellemrajzához (előadó: Tácsi Erika, Temesvár), Nők, akik hazájuk iránti hűségüket 1848–49-ben tettekkel bizonyították (előadó: Dr. Vajda Sándor, Borosjenő), 310 éve. Minoriták Aradon, a közjó szolgálatában (előadó: Matekovits Mihály, Arad), Egy Arad megyei nemesi család története (előadó: Deák József, Borossebes), Kétszáz esztendeje született Petrás Incze János (előadó: Halász Péter, Gyimesközéplok), Halaváts Gyula geológus régészeti és építészettörténeti munkássága (előadó: Wanek Ferenc, Kolozsvár), Sinka István költő, író életútja (előadó: Dánielisz Endre, Nagyszalonta), Akiről nemigen beszélünk: Teleki Sándor (előadó: Nagy Béla, Élesd). Az ebédszünet után 16 órától: Dózsa György isaszegi emlékezete (előadó: Szendrő Dénes, Isaszeg), Grand Miklós buziási néptanító és méhész (előadó: Vallasek István, Marosvásárhely), Szentek és királyok a magyar népi játékokban (előadó: Lázár Katalin, Budapest), Érmihályfalvi betlehemes játék (előadó: Kovács Rozália, Érmihályfalva). A szombati nap 18 órától közgyűléssel zárul.
Vasárnap a konferencia résztvevői Bara István vezetésével szakmai kirándulásra mennek melynek során ellátogatnak a kismajtényi emlékműhöz, a nagymajtényi római katolikus templomba, a királydaróci református templomba, az érszentkirályi református templomba, a tasnádi református és római katolikus templomba, a sződemeteri Kölcsey-emlékhelyre, valamint a szilágypéri református templomba.
A rendezvény támogatói: a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., Nagykároly Polgármesteri Hivatala és a Királyhágómelléki Református Egyházkerület.