21.10 – Zárultak a szavazóházak Romániában mindenhol, így Szatmár megyében is. Az országos részvétel magas, 52,34 százalék. Szatmár megyében kilenc órakor a részvételi arány 45,43 % volt. Ez valamennyivel elmaradt a helyhatósági választáshoz képest, (emlékeztetőül, akkor este 10 óráig lehetett szavazni) amikor ha hajszállal is, de meghaladtuk az 50 százalékot, a novemberi államelnök választáson ellenben csak 37,68% volt. Szatmárnémetiben a szavazásra jogosultak 47,64 százaléka, csaknem 45500 személy adta le voksát.
20.31 – Alig fél órával az urnazárások előtt Szatmár megye egyik városában sem érte el az 50 %-ot a részvételi arány: Szatmárnémetiben a szavazásra jogosultak 47,37%-a voksolt, Nagykárolyban a 46,19%-uk, Tasnádon 48,45 százalék, Sárközújlakon a délután-kora este folyamán jelentősen megnőtt a voksolók száma, a kisváros 46,72 százalékon áll — alaposan elmarad viszont Erdőd (38,26%), illetve Avasfelsőfalu (32,78%)
Ellenpólus Pusztadaróc község a maga 65,18 százalékával és a községen belül Szamosdara (77%) és Atya (71,25%), de a községközpontban is meghaladta az 50%-ot az urnák elé járultak száma. Nem sokkal marad el Csaholy község (63,14%), Kálmánd (60,50%).
Egri községben (44,63%) és Vetés községben (45,10%) a lakosság fele sem járult az urnák elé — utóbbiban az óváriak voltak a legszorgalmasabbak, ott 52,38% a részvételi arány.
17.15 – Szatmár megye az országos átlag alatt van, bár többen mentek el 17 óráig szavazni, mint egy héttel ezelőtt az államelnök választáson, de kicsit elmarad a júniusi választási részvételhez képest.
Jelenleg 36,78%-on állunk, novemberben ez az arány ugyanebben az órában 30,94 % volt, júniusban pedig 37,06% volt. A legrosszabbul teljesítő, magyar érdekeltségű községek: Halmi, Szilágypér, Mezőpetri és Túrterebes. Ezek egyike sem érte el a 40%-ot, sőt Mezőpetri még a 30-at sem.
16.15 – Szatmár megyében már több mint 100 ezer személy járult az urnákhoz, hogy leadja szavazatát.
Ez 32,50%-ot jelent, ez csaknem ugyanannyi, mint a júniusi helyhatósági választáson, amikor ugyanebben az órában 32,97%-os volt az arány, s ez messze meghaladja a november 24-I államelnök választási részeredményt, ami nem érte el a 22 százalékot.
Most már növekszik a vidéki szavazók aránya, több mint háromezer szavazóval többen adták le voksukat a vidéki szavazókörzetekben, mint a hat Szatmár megyei városban. Az országos részvételi arány meghaladta a 38 százalékot, s velünk ellentétben, ott sokkal nagyobb a városi részvétel, érződik, hogy a nagyvárosokban erősen mozgósítanak.
15.15 – Vidéken felemás hangulat uralkodik. Lázáriban júniusban, az önkormányzati választásokon három óráig a szavazati joggal rendelkezők 30,63%-a járult az urnákhoz.
November 24-én az államelnöki választás első fordulóján 24, 24,59%, míg most 33,27% élt szavazati jogával. Ennél jobb teljesítményt nyújt Pusztadaróc, ahol most 42,46% az állás, ami mind a júniusi, mind a novemberi választásnál magasabb eredmény.
Gondban van viszont Vetés, ahol az elvártnál alacsonyabb a részvétel, nem éri el a júniusi részeredményt, ami 34,03% volt délután három órakor.
Ugyancsak gondban van Sárközújlak, ahol bár nem jelentősen, de alacsonyabb azoknak az aránya, akik három óráig éltek szavazati jogukkal. Júniusban a lakosság 28,54%-át tudták megmozgatni, a pártok és jelöltek most azonban ez az arány csak 27,43%.
14.45 – Visszaesett Szatmár megye a részvételi arányok alapján, 26,80%-on áll. Úgy tűnik, hogy a kezdeti választási kedv kezd megcsappanni. Három óra alatt két megye is fölénk kerekedett, még a sereghajtó Beszterce-Naszód megye is. Országos szinten változott a tendencia: sokkal többen szavaznak városokon, mint a vidéki térségben. Szatmár megyében ma sokáig ez volt a helyzet, de most mintha elkeztek volna a vidéki szavazók is mobilizálódni. Egy héttel ezelőtt három órakor szintén a városi szavazók vezettek, csaknem ezer szavazattal ráverve a vidékre.
A legfrissebb jelentés szerint Szatmárnémetiben a lakosság 29,27 százaléka járult az urnák elé, Nagykárolyban a szavazásra jogosultak 26,94 százaléka.
A kisebb városok rangsorát Tasnád vezeti, 30,53 százalékkal, aztán követi Sárközújlak 26,93 százalékkal, az erdődiek 22,61 százaléka szavazott már, a sort pedig Avasfelsőfalu zárja a maga 20,05 százalékával.
13.10 – „A kisebb városoknak az életet jelenti a kézzelfogható és azonnali segítség. Főleg akkor, ha magyar vezetője van az adott városnak. Sárközújlak nagyon sokat köszönhet azoknak a képviselőknek és szenátornak, akik szívükön viselik a magyarság sorsát. Én ma rájuk szavaztam. Arra kérek mindenkit, hogy ahogy engem támogattak, ahogy bennem látták a jövőt, úgy most a szenátor- és képviselőjelöltjeinknek is szavazzanak bizalmat, jöjjenk el szavazni, mutassuk meg, hogy nálunk mindig egységben az erő.” — fogalmazott Piricsi Arthur, Sárközújlak polgármestere voksolását követően.
12.10 – A legfrissebb adatok szerint Szatmár megye szavazásra jogosult és itthon lévő lakosságának 14,48%-a voksolt — ami egyben azt is jelenti, hogy országos szinten a megye nem tartozik teljesen a sereghajtók közé, de a részvételi arány elmarad a júniusi helyhatósági választásokéhoz viszonyítva.
A Nagykároly környéki sváb falvakban a részvétel átlagosan meghaladta a 20 százalékot: Kálmánd 24,66%, Kaplony 21,01%, Csanálos 24,80%, viszont Csomaköz és Mezőfény községek nem haladták meg ezt az arányt, Mezőterem pedig jócskán lemaradt a maga 13,86 százalékával.
A magyar települések közül Kőszegremetén voksoltak a legtöbben
Kolcs községben a lakosság 11,89%-a voksolt, legtöbben (19,70%) Apátiban, Lázári községben 14,60% (itt Kissár viszi a prímet 20,48 százalékkal). Avasújváros község 13,50%-on áll, legtöbben (27,70%) Kőszegremetén, legkevesebben (8,08) Rózsapallagon voksoltak; Túrterebes község 11,78 százalékából legkevesebben Túrterebestelepen járultak az urnák elé (7,29%), míg Kökényesd község (17,01%) két településén, Kökényesden és Csedregben is fej-fej mellett haladnak a százalékok.
Szatmárhegy községben 17,46 százalékos a részvételi arány, Vetés községben viszont alig 13,86% — itt a legtöbben Óváriban szavaztak (16,86%).
11.40 – Magyar Lóránd: „Arra a szervezetre adtam a voksom, amelyről úgy gondolom, hogy leginkább tudja képviselni a magyar ügyeket a romániai parlamentben. Mindannyian láttuk múlt vasárnap, hogy mit jelentett, amikor a román, szélsőséges, nacionalista elemek győzedelmeskedtek. Én nem szeretnék egy olyan országban élni, ahol ezek a szélsőségesek vezetik az országot, ők alakítanak kormányt, ők vannak többségben a parlamentben. Én egy olyan országban szeretnék élni, ahol magyar szimbólumainkat, magyar anyanyelvünket meg tudjuk őrizni, magyar egyházaink megmaradnak, ahol gyermekeink magyarul fognak tudni tanulni, magyarul fognak tudni érezni és magyarul fognak tudni gondolkodni az elkövetkező években is.
11.20 - Béres Antal, lázári polgármester: „Azért voltam szavazni, hogy a magyaroknak legyen képviselete Bukarestben. Hogy tovább tudjon teljesíteni az az egyedüli csapat, amelyik eddig is segített nekünk.”
Lázáriban 11 órakor 10,58 százalékos volt a részvételi arány. A mintegy 5200 szavazásra jogosult személy közül erre az időre 550-en szavaztak.
10.55 – Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke: „Egy olyan csapatra szavaztam, amely képes arra, hogy megőrizze a szatmáriak értékrendjét és ezt közvetítse Bukarestben. A mi csapatunk volt az egyedüli, amely az elmúlt években támogatta Szatmár megye fejlődését, azért, hogy minden Szatmár megyei lakos jól érezze magát itthon. Ez a csapat ezt az elvet akarja továbbra is képviselni Bukarestben, ezért megkérek mindenkit, menjen el ma szavazni, mutassuk meg közösségünk erejét most, amikor jövőnk, gyermekeink és szülőföldünk jövője a tét!”
10.45 - Giurgiu-Kovács Mónika, Nagykároly polgármestere: Arra buzdítanék mindenkit, hogy menjen el szavazni! Ma magyarságunk jövője a tét, nem maradhatunk távol az urnáktól. Én arra szavaztam, hogy legyen magyar képviselet és legyen magyar jövő!
9.20 – Kovács Máté, az RMDSZ ügyvezető elnöke a szatmárnémeti Rákóczi Ferenc Általános iskolában szavazott ma reggel: „December elsején, mi, magyarok, nem veszíthetünk. Mindenki látta, hogy milyen volt nyolc évvel ezelőtt a megye és a város, amikor olyanok vezették négy évig, akiknek nem voltak céljaik és vízójuk. Nyolc év alatt sok mindent elértünk, s ezt a képviselőinknek és szenátorunknak is köszönhetjük. Ennek a munkának a folytatására szavaztam és arra, hogy magyarellenesek itt ne juthassanak szóhoz. Minden szavazat segít megvédeni a munkánkat és közösségeinket!” — nyilatkozta voksolását követően.
9:10 – Egy héttel ezelőtt, az államelnök-választás első fordulójában 2,13 százalék szavazott Szatmár megyében. Úgy tűnik, hogy most nagyobb a szavazókedv, mert meghaladtuk ezt az arányt egy százalékkal, az urnához kilencig csaknem 10 ezer Szatmár megyei szavazópolgár járult.
Külföldön már tegnap óta tart a szavazás. Több mint 175 ezer szavazatot adtak le kilenc óráig. A helyhatósági választáson júniusban Szatmár megyében a szavazásra jogosultak 4,24 százaléka voksolt kilencig, míg országosan alig valamivel több, 4.89 százalék volt a szavazók aránya.
8:05 – Turos Lóránd szenátor Érszakácsiban adta le voksát a kora reggeli órákban."Azért szavaztam, hogy legyen magyar képviselet, legyen magyar jövő. December elsején mi, magyarok, nem veszíthetünk. A legjobb védekezés a szavazat!" – nyilatkozta a voksolást követően.
Szatmár megyében 8 óráig a szavazásra jogosultak csak mindössze 1,3 százaléka élt szavazati jogával, ez valamivel több, mint 4000 személyt jelent. Ez valamivel több mint négy évvel ezelőtt, de csaknem ezer emberrel kevesebb, mint a helyhatósági választáson. Országos szinten jobb a választási kedv, hiszen csaknem 2,5 százalék szavazott már, ami több mint 400 ezer szavazópolgárt jelent.
7:50 – Nagy Szabolcs parlamenti képviselő Vámfaluban élt szavazati jogával, ahol a voksolást követően elmondta: "December elsején a magyarok nem veszíthetnek. Azért szavaztam, hogy a magyaroknak legyen erős képviselete és közösségünket legyen, aki képviselje a bukaresti törvényhozásban."
7:35 - Már érkeztek kora reggel panaszok, miszerint nem akarták engedélyezni bizonyos embereknek a szavazást. Emlékeztetünk mindenkit, a lakóhelye vagy a tartózkodási helye (flotanton szereplő cím) szerinti szavazóhelyiségben adhatják le legközelebb a voksukat, de ha nem tartózkodnak az adott címen, akkor a választókerület (circumscriptie) bármely más szavazóhelyiségében is élhetnek a jogaikkal. Szatmár megyei állandó- vagy ideiglenes lakhellyel rendelkezők tehát Szatmár megyében bárhol szavazhatnak.
7:01 – Szatmár megyében hat városban és ötvenkilenc közigazgatási egységben összesen 340 szavazóházban kezdődött meg a parlamenti választás. Ez hárommal több, mint négy éve és hattal, mint 2016-ban. Összesen 310.285 szavazásra jogosult személy van a regiszterekben. Külföldön már tegnap óta voksolnak, Romániában pedig este kilencig tartanak nyitva a szavazóházak.
7:00 – Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor parlamenti választásokra Romániában kialakított szavazókörzetek, országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt megválasztani a parlament tagjait.
A szavazásra jogosult választópolgárok két szavazólapot kapnak: egyet a szenátusi, egyet a képviselőházi jelöltlistákkal. A választópolgárok egyénileg szavaznak, zárt fülkékben. A szavazólapon annak a négyszögnek a belső részébe kell ütniük a VOTAT feliratú bélyegzőt, amelyen a preferált jelöltlista vagy jelölt szerepel. Ezután oly módon kell összehajtaniuk és urnába dobniuk a szavazólapot, hogy a hitelességét igazoló ellenőrző pecsét kívül maradjon.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) adatai szerint a választói névjegyzékben 18.008.555 személy szerepel.
Az ország területén 18.968 szavazókörzetet alakítottak ki. A szavazás napján a lakóhelyük szerinti településen tartózkodó választópolgárok csak abban a szavazóhelyiségben szavazhatnak, amelynek állandó választói névjegyzékében szerepelnek.
A romániai lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező polgárok a következő személyazonosító okmányok valamelyikével szavazhatnak az országban: személyi igazolvány, elektronikus személyi igazolvány, ideiglenes személyi igazolvány, diplomata-útlevél, elektronikus diplomata-útlevél, szolgálati útlevél, elektronikus szolgálati útlevél, katonai szolgálati könyv (a katonai iskolák diákjai esetében).
Az igazoltan beteg vagy mozgásképtelen választópolgárok mozgóurnát kérhetnek. Ezt a kórházban fekvő betegek is igényelhetik, mint ahogyan a rendőrségi őrizetben, házi őrizetben vagy előzetes letartóztatásban levők, illetve azok a letöltendő szabadságvesztésre ítélt személyek is, akiktől nem vonták meg ezt a jogot.
Az országban 7 órától 21 óráig tart a szavazás. A 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodó vagy a szavazóhelyiség előtt sorban álló választópolgárok legkésőbb 23 óra 59 percig adhatják le a szavazatukat.
A külföldi szavazóhelyiségekben már szombaton 7 órától lehet szavazni.
A parlamenti választásokra 31 párt és pártszövetség, illetve a nemzeti kisebbségek 19 szervezete összesen több mint 8000 jelöltet állított.