Belföld

Parlamenti tevékenység — ez a honatyáink „munkatempója”

2015.08.06 - 10:39

Az elmúlt öt hónapos parlamenti ülésszakban 316 órát dolgoztak a szenátorok és a parlamenti képviselők, ami 8 munkaórás programmal számolva 39 napnak felelne meg, miközben törvénytervezetek százainak megvitatását és elfogadását későbbre halasztották.

A tavaszi parlamenti ülésszak februárban kezdődött és június végén ért véget, az eltelt öt hónap alatt a honatyák összesen 316 órát dolgoztak a plénumban, ami nyolcórás munkaprogrammal számolva, ahogy a közalkalmazottak nagy része is dolgozik, 39 munkanapot tesz ki, azaz ennyit töltöttek a törvénytervezetek megvitatásával és megszavazásával. Az említett időtartam egy részét a szenátorok és parlamenti képviselők politikai nyilatkozatok felolvasásával és a kormányhoz intézett kérdésekkel, interpellációkkal töltötték, 17 órát pedig a két ház együttes ülésén való részvétel töltött ki.

A szenatorok sokkal szorgalmasabbak voltak, mint a parlamenti képviselők, hiszen bár kevesebb gyűlésen vettek részt a plénumban, több órát töltöttek parlamenti vitával: 58 plenáris ülésen vettek részt, ami 157 órás tevékenységet jelent (19 munkanapot), míg a parlamenti képviselők 142 órát töltöttek a plénumban, összesen 62 ülés alkalmával (18 munkanap).

A képviselőházban fordult elő a legtöbbször, hogy a gyűlést szavazatképtelenség vagy a kormány képviselőinek a távolléte miatt — ugyanis a honatyák kérdéseire és interpellációira nem volt, aki reagálhatott volna — fel kellett függeszteni. Szintén az alsóházban 5 plenáris ülés is volt, amit tíz percnél rövidebb időn belül felfüggesztettek, az egyik legrövidebb 1 perc 44 másodpercig tartott. A parlament abszolút rekordja a korábbi parlamenti ülésszakban történt, a képviselőház akkori alelnöke, Viorel Hrebenciuc 23 másodperc után rekesztette be az ülést.

A honatyák élen jártak az elmúlt parlamenti ülésszakban igényelt szabadnapok terén is. Az év első felében megünnepelték mindkét húsvétot és pünkösdöt, a május elseje mellett. A plenáris üléseken töltött idő ellenére a szenátorok és parlamenti képviselők a nyári parlamenti szünet utáni időpontra hagyták több mint 700 törvénytervezet megvitatását és megszavazását, miközben 730 tervezetről szavaztak. A plenáris ülések mellett a honatyák heti két-három napot a szakbizottságokban dolgoznak. A képviselőházban a legaktívabb a jogi bizottság volt, 57 ülést tartottak és 368 tervezetet vitattak meg, míg a legkevesebb alkalommal az esélyegyenlőségi bizottság ülésezett. A szenátusban szintén a jogi bizottság ülésezett a legtöbbet (137 tervezetet tárgyalt), míg a határon túli románokért bizottság mindössze 4 tervezetet tárgyalt.