Belföld

Parlamenti különbizottság vizsgálja Romániában az állami gondozásban lévő kiskorúak sérelmére elkövetett visszaéléseket

2022.02.22 - 09:18

A 15 tagú parlamenti különbizottság a megyei gyermekvédelmi igazgatóságok rendszerszintű szervezési és működési hiányosságait hivatott feltárni, amelyek lehetővé teszik az állami gondozásban lévő gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekményeket.
A bizottság létrehozását kezdeményező Alina Gorghiu liberális szenátor szerint 45 ezer gyermek van állami gondozásban Romániában, az eltűntnek nyilvánított gyermekek 40 százaléka pedig az állami intézményhálózatból tűnik el. A tavalyi év első kilenc hónapjában 47 gyermekbántalmazásról, gyermekek sérelmére elkövetett 13 szexuális visszaélésről, 56 elhanyagolásról, két szexuális kizsákmányolásról szóló esetet jelentettek a hatóságok - sorolta a szenátor, hozzátéve: mindenki tudja, hogy a valóságban a bántalmazott gyermekek száma jóval nagyobb a hivatalos statisztikákban szereplő adatoknál.
Gorghiu rámutatott: nagyon nagy bátorság kell ahhoz, hogy egy bántalmazott gyermek beszélni merjen az őt ért sérelmekről, amelyeket a felnőttek sokszor el sem hisznek. De az intézeti gyermekeknek is joguk van az erőszak, rettegés, megalázás és visszaélés nélküli élethez, nem lehet szemet hunyni a jelenség felett, tenni kell ellene, ehhez pedig a törvényhozóknak fel kell tárniuk a rendszer hiányosságait és gyenge pontjait — érvelt a kezdeményező.
A különbizottság megalakításáról 75 szavazattal a szociáldemokrata frakció 48 tartózkodása mellett fogadott el határozatot a kétkamarás parlament felsőháza, összetételéről jövő héten várható döntés.

MTI

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Előzetesben a gyereket gázoló gyerek

A fiatalt gondatlan emberöléssel, gondatlan testi sértéssel, a baleset helyszínének elhagyásával és jogosítvány nélküli vezetéssel gyanúsítják.
Belföld

Tizenhét éves gázolt halálra egy kilencévest Bukarestben

Nem volt jogosítványa és cserben is hagyta az áldozatot. Van egy sérült is.
Belföld

A keresztlevél nem alkalmas határátlépésre

A 2005/248-as törvény értelmében a kiskorú román állampolgárok útlevéllel, illetve (14 év fölött) útlevéllel vagy személyazonossági igazolvánnyal utazhatnak külföldre. A születési bizonyítvány nem minősül úti okmánynak.