Hangos visszhangot váltottak ki azok a munkálatok, amelyek a Károlyi-kastély parkjában zajlottak az utóbbi időszakban. Több fát is kivágtak, hogy így élhetőbbé tegyék a környezetet a többinek.
Feljelentések tucatjait nyújtották be a Nagykárolyi Polgármesteri Hivatal ellen az utóbbi időszakban. Ezek közül az egyiket például azért, mert nincs eléggé alaposan megvilágítva a Román Katona Emlékműve. A feljelentések nem egy személytől, hanem inkább úgy mondanánk, egy „bizonyos oldalból érkeztek”: a cél az volt, hogy rossz fényben tüntessék fel a nagykárolyi városvezetést. A legutóbbi, nagy vihart kiváltó munkálatsorozat a kastély néhány fájának kivágása volt.
„Indokoltak voltak ezek a fakivágások, sőt, még több fát ki kellene vágni. Előrebocsátanám, hogy nem a polgármester vagy az alpolgármester jelöli ki, hogy mely fákat kell kivágni, hanem szakemberek. Többek között Adorján Csaba, Kozma Annamária és dr. Karácsonyi Károly — róluk aztán igazán nem mondhatja senki, hogy nem szakemberek. Karácsonyi tanár úr egész életében a parkért dolgozott, ha valakit, akkor őt igazán nem lehet azzal vádolni, hogy ne viselné szívén a parkbéli fák sorsát” — mondta Kovács Jenő polgármester.
„Természetesen minden szakembernek fájdalmat okoz, ha ki kell vágatnia egy-egy fát, hiszen mindig azon dolgozunk, hogy minél tovább életben tartsuk a meglévőket. Azonban több olyan is volt a fák között, amelyeket már nem lehetett megmenteni. Volt, amit még 'lábon' lehetett volna tartani nagyjából fél évig, azonban megmenteni már nem lehetett volna. Hogy ekkora lavinát indított el az ügy, azt magam is megrökönyödve nézem, s nem is értem, hogy milyen ember az, aki mindig azon dolgozik, hogy szétromboljon egy jól működő közösséget. Jómagam is bele voltam rángatva ebbe az ügybe, tanúként is beidéztek. Értetlenül állok az ilyesmik előtt. Én 1971-ben kezdtem el a park gondozását, amikor az egyik titkár felszólított, hogy végezzem ezt a munkát. Azóta nagyon sok városvezetőség volt, de mindig sikerült együttműködnünk a park érdekében. Én mindig szívesen dolgozom azokkal, akikről azt látom, hogy a város és a park érdekében tesznek” —mondta Karácsonyi.
A fakivágásokat bizonyos példányok esetében azok elhalása, míg más esetekben a meglévő értékes példányok életterének a biztosítása tette indokolttá. Hiszen ha a meglévő példány mellé még kinő kettő, akkor dönteni kell, hogy meghagyjuk-e mind a hármat, vagy egynek biztosítunk megfelelő helyet, mondta a szakember.
Karácsonyi tanár úr elmondta, hogy eddigi pályafutása során még nem volt rá példa, hogy az ország bármely részéről érkezett volna akár egy szakember, aki észérvekkel meg tudta volna cáfolni a parkbéli fákkal kapcsolatos döntéseit. Mint mondta, vannak olyan ritka példányok is a parkban, amelyek országos szinten is különlegességnek számítanak, s a szakemberek a csodájukra járnak.
Karácsonyi Károly bemutatott egy részletes listát is, amely azon fákat tartalmazza, amelyek ki lettek ültetve a parkban. Ez egy szervezett, eltervezett művelet volt, mely többéves kifutású. 53 különböző fafajtát vásárolt az önkormányzat, összesen vagy száz példányt, amelyek ki is lettek ültetve a parkba, s nagyon remélik, hogy a többségük meg is marad.
„Évek alatt érik be ennek a munkának a gyümölcse, hiszen nem egy év alatt nő meg egy fa. Reméljük, hogy az utánunk következő, jóindulatú generációk tagjai értékelni fogják és gyönyörködhetnek majd az erőfeszítéseink eredményeiben” — mondta.
Tőtős Tímea