A megyei tanács kész épülettervvel rendelkezik, de területtel és pénzzel nem — a polgármesteri hivatal területtel rendelkezik, de a tervrajzokkal és pénzzel még nem. Közösen keresik a legjobb megoldást, de nem biztos, hogy ez (önhibájukon kívül) maradéktalanul sikerülni is fog.
Amióta világ a világ, az új király (önkormányzati vezető) a trónnal (tisztséggel) együtt számtalan kellemetlen helyzetet és feladatot is megörökölt elődjétől s amióta világ a világ, rengeteg szép és nemes terv lett az enyészeté, amikor a tervet létrehozó „nagy barátság” mély „haragszom rád”–ba csapott át. Mindkét példa érvényes sajnos a Szatmárnémeti központjában, a Kogâlniceanu utca 5. szám alatt lévő területre — amely a város tulajdona, de pár évvel ezelőtt átadták a megyei tanácsnak, hogy majd ott épüljön fel a Szatmár Megyei Könyvtár új, modern székhelye. A grandiózus tervek borsos áron el is készültek, finanszírozás viszont nem társult mellé — ahhoz, hogy megpályáztathassák, előbb a város le kellett volna bontsa a telken omladozó épületet. Addigra azonban az extanácselnök és az expolgármester híres nagy barátsága annyira megromlott, hogy ahol csak lehetett, gáncsolták egymást s a másik terveit.
Úgy tűnik, végtelen történet a Szatmár Megyei Könyvtár székhelyének története is — s bár a jelenlegi város– és megyevezetés igyekszik a legjobb megoldást megtalálni s pontot tenni az örökül kapott kellemetlen helyzet végére, nem biztos, hogy ez (önhibájukon kívül) maradéktalanul sikerülni is fog.
A történet jelenkori szálai messzire nyúlnak, 1951–is, amikor megalakult a „Rajoni Könyvtár”, amely egy ideig a Horea utcában működött, majd 1974–től mint Szatmár Megyei Könyvtár átköltözött jelenlegi székhelyére, a Decebal (Várdomb) utca 2. szám alatti impozáns palotába — amely elhelyezkedésileg és épületileg is egy könyvtárhoz méltó székhely. Csak épp az épület tulajdonjogi helyzete körül voltak bonyodalmak, olyannyira, hogy a tulajdonjogi pereskedések miatt a könyvtár éveken keresztül zárva volt. Az áldatlan állapot 2011–ben ért véget, amikor az épülettulajdonos Federalcoop és a megyei tanács bérleti szerződést kötött — ugyanakkor mind a tanács vezetősége, mind a tanácstagok egyetértettek abban, hogy a Megyei Könyvtár épületgondját mihamarabb meg kell oldani, hogy a hároméves bérleti szerződés lejárta után az intézmény olyan épületbe költözhessen, melyért nem kell majd borsos bérleti díjat fizetni. A megoldás érdekében segítséget kértek a várostól, azaz a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivataltól, amely fel is ajánlotta a tulajdonában lévő Kogâlniceanu utca 5. szám alatt ingatlant, azzal a kikötéssel, hogy a könyvtárépítés munkálatai bizonyos időn belül meg kell kezdődjenek. A könyvtár új, grandiózus és a környék összképéből némiképp „kilógó” épületének műszaki tervei 2012 végén készültek el s az öt évvel ezelőtti számítások szerint az építés költségeit 49 477 095 lejre becsülték — akkor úgy gondolták, 2013–ban befejezik a közbeszerzési eljárást s megkezdik az építkezést, ami két évet tartott volna s 2015–ben a Szatmár megyei Könyvtár beköltözhet új és végleges otthonába. Sajnos nem így történt, a folyamatos „újragondolások” miatt még a közbeszerzési eljárás sem kezdődött el, a Federalcooppal kötött bérleti szerződést meghosszabbították, s 2015–ben a megyei tanács akkori vezetősége az Országos Helyi fejlesztési Programban (PNDL), majd az Országos Beruházási Ügynökségnél (CNI) szerette volna az akkor már 61,3 millió lej értékű beruházást finanszírozni–megpályáztatni. Nem sikerült, már csak azért sem, mert épületterv volt ugyan, de a Kogâlniceanu utca 5. szám alatti telken is volt egy épület — ezt a város, mint tulajdonos kellett volna lebontassa, illetve a bontási munkálatokat finanszírozza. De ekkora már az extanácselnök és az expolgármester barátsága annyira elmérgesedett, hogy ahol csak lehetett, gáncsolták egymás terveit s így a volt városatya nemigen sietett a bontással. Ráadásul letelt az a kikötésként szereplő, pár éves időintervallum is, melyek alatt a megye el kellett volna kezdje az építkezést, így a telek visszakerült eredeti tulajdonosához, Szatmárnémeti városához.
Aztán 2016 júniusában lezajlott a helyhatósági választás, ami új megye– és új városvezetőséget eredményezett: az új tanácselnök nem feledkezett meg a könyvtárról, csak épp nincs hol felépítse (s egyre erősebbek azok a hangok is, melyek szerint az eredeti helyszín talán nem is lett volna épp annyira alkalmas, mint első percben gondolták); az új polgármesternek pedig új tervei is vannak, melyekkel a városközponti parkolás gondjait szeretné enyhíteni. „Azzal mindenki tisztában van, hogy szinte lehetetlen a városközpontban parkolóhelyet találni, főleg hétköznap — ezen az áldatlan állapoton parkolóházakkal tudunk csak segíteni, hiszen nagy léptékű parkolók kialakítására nincs lehetőség. Első lépésként beazonosítottuk azokat a területeket, ahol emeletes parkolóházat tudunk építeni és két, erre a célra megfelelőt találtunk: az egyik a Szamos nagyáruház hátánál, a Decebal (Várdomb) utcában, ahol ugyan most is parkoló működik, de messze nem elégséges befogadóképességgel (s a tervezésnél természetesen figyelünk arra is, hogy a parkoló épülete ne lógjon ki az összképből, ne rontsa az utca hangulatát), a másik pedig a Kogâlniceanu utca 5. szám alatti terület. A költségvetésben el is különítettük a megvalósíthatósági tanulmány és a műszaki terv elkészítéséhez szükséges összeget s 2018 elején szeretnénk megkezdeni a kivitelezést is — ha lesz rá lehetőség, pályázati forrásból, ha nem, akkor önerőből, de mindenképp megkezdjük az építkezést, hisz a belvárosi parkolási gondokat mielőbb meg akarjuk oldani.” – fogalmaz megkeresésünkre Kereskényi Gábor polgármester.