A mesterséges intelligencia, a fenntarthatóság és a digitalizáció hatásai a gazdaságra. Ezek voltak a főbb csapásvonalak az RMKT közgyűlés első napján.
Negyed évszázadonként határvonalhoz érkezik az emberiség, mutatott rá Simon Attila, a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) Szatmár megyei szervezetének elnöke és most egy ilyen határvonal körvonalazódik a mesterséges intelligencia okán.
Az MI potenciáljáról megoszlanak a vélemények, de a mindennapokra gyakorolt hatását elhanyagolni semmiképp sem lehet. Példának hozta fel, hogy a Facebook, megjelenése után 10 hónap alatt szerzett magának 1 millió felhasználót, az MI egyik legelterjedtebb megnyilvánulása, a ChatGPT ugyanennyit mindössze 5 nap alatt. Két hónap elteltével pedig már 100 millió rendszeres felhasználója lett a ChatGPT-nek a Földön.
Az MI változást fog hozni, de ez nem újdonság, mert ma, MI nélkül is jobban él egy hétköznapi ember mint élt egy király 300 éve és a változás nem jelent feltétlenül rosszat, mert munkahelyek minden egyes emberi találmánnyal szűntek meg és jöttek létre. Biztos, hogy ma még nem létező munkahelyeken fognak a gyerekeink dolgozni.
„Az MI-t az atomenergiához szoktam hasonlítani — zárta mondandóját Popa — , amely alkalmas nagyon jó célokra is, de nagyon rosszakra szintúgy, felhasználója válogatja.”
Princz Csaba
(A szerző felvételei)