Szatmárnémeti

Párbeszéd hiányában éleződik a helyzet

2013.02.14 - 08:54

Amennyiben 2013. február 25-ig a posta csúcsvezetése és a szakszervezet nem tud megegyezni a postásokat érintő megszorító intézkedéseket illetően, akkor a postások 28-én sztrájkőrséget szerveznek minden megyében a kormánybiztosi hivatalok épületei előtt.

A Román Posta csúcsvezetése és a cég alkalmazottai között nincs párbeszéd – ekképp jellemezte a Postások Országos Szakszervezete (SLPR) Szatmár megyei fiókjának elnöke, Trandafir Tripon az állami tulajdonban lévő cégnél felgyűlt gondok okát. Mint megfogalmazta, a legfelsőbb vezetés amit akar, azt közli a munkavállalókkal, s a másik fél véleményére nem kíváncsi. Ennek tudható be a február 12-i bukaresti megmozdulás is, amikor körülbelül 1500 postai alkalmazott gyűlt össze a Constituţiei téren, tiltakozva a posta átszervezése és a tervezett leépítések ellen. A keddi megmozduláson természetesen Szatmár megye is képviseltette magát.

Folyik az átszervezés

Amúgy régóta ismeretes, hogy gondok vannak az intézménynél, ahol még 2004-ben elkezdődött az átszervezésnek nevezett folyamat. Addig nem is volt probléma, amíg a vezetők szintjén történtek a változások, s a postások munkahelyei nem kerültek veszélybe. De már oda jutottak a cégnél, hogy az egykor „nyugdíjas állás”-nak számító postás-munkahelyek is veszélybe kerültek, bármikor elbocsáthatják őket. Az új szerkezeti elképzelés szerint nagyon sok postahivatal szűnne meg. Ez megyénkben érinti Szatmárnémetit, Nagykárolyt, Avasfelsőfalut, Tasnádot is. Például Szatmárnémetiben jelen pillanatban négy helyen működik postahivatal, s lehetséges, hogy 1 vagy 2 marad meg közülük (az illetékesek szerint egy hivatalnak 50 ezer lakost kell kiszolgálnia). A községekben/falvakban még elkeserítőbb a helyzet, mert ott egyelőre munkapontok működnek, ezeket összevonva ügynökségeket alakítanának ki, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy kevesebb emberrel kell majd ugyanazt a volumenű munkát elvégezni. Ez országos szinten azt jelenti, hogy két hullámban 1900, illetve 1000 embert akarnak az utcára tenni a vállalat vezetői. Ráadásul egy körülbelül 1900 főnyi személyzeti hiány is van a cégnél, amit a vezetőség figyelmen kívül hagy. A hírek szerint azokkal a munkatársakkal akarnak szerződést bontani, akik 5 évnél rövidebb időtartamú munkaviszonnyal rendelkeznek. Ennek oka az, hogy a kollektív munkaszerződés szerint, ha elbocsátásra kerül sor, ahány évet dolgozott valaki a postánál, annyi hónapra szóló munkabért kell számára kifizetni, végkielégítésként. A vezetőség érdeke az, hogy kisebb legyen a végkielégítés összege. Ami a fizetéseket illeti: míg a vállalat négy vezérigazgatója egyenként 4 ezer eurót vitt haza havonta, a Román Posta vezetője pedig 7 ezer eurót keresett havonta, addig a postások bruttó 1200 lejt visznek haza ebédjegyekkel együtt, s még ezt is csökkenteni akarják. Szatmár megyében 478 postás dolgozik jelenleg, közülük van, aki 4-6 órás munkaviszonnyal, ha elvesztik munkahelyeiket — főleg az idősebbek — nehezen tudnak új munkahelyet találni, főleg falun.

Aprópénzért?

A szakszervezeti képviselő a csúcsvezetésben nem lát semmi szándékot arra, hogy mindkét fél érdekeit szem előtt tartva oldják meg az állami kézben levő vállalat gondjait. Az igaz, hogy nem könnyű menedzselni ezt a kiterjedt hálózattal rendelkező céget, s az is igaz, hogy minden tiltakozás ellenére megtörténhetnek az elbocsátások. Az alkalmazottak — köztük Trandafir Tripon — nem értik, mi a célja a posta vezetőségének? Sokak véleménye szerint azért alakították így a helyzetet, hogy a postát aprópénzért privatizálni tudják.

Karikás Enikő