Szatmár megye

Párás hőség jön, munkavédelmi előírások aktiválódnak

A munkaadónak kötelessége fejenként 2–4 liter friss ásványvizet biztosítani alkalmazottai számára (Fotó: nlc.p3k.hu)
2023.07.03 - 12:27
Olyan párás hőségben mint amilyen a következő napokban vár ránk, kíméletesebben kell munkát végeztetni főleg azokkal, akik a szabad ég alatt dolgoznak. A munkaadók kötelesek betartani néhány plusz munkavédelmi előírást, több szünetett kell beiktatniuk, ásványvizet kell a munkásoknak biztosítaniuk.

A törvény értelmében, ha árnyékban 37 Celsius-fokot meghaladó hőmérsékletet mutat a hőmérő, vagy nagyon magas a levegő páratartalma – mint amilyen a hét második felében lesz –, akkor a munkaadóknak óvintézkedéseket kell bevezetniük. A munkaügyi felügyelőség (ITM) felhívja a figyelmet arra, hogy az Országos Meteorológiai Intézet által közölt hőmérsékleti és a páratartalomra vonatkozó adatokat veszik alapul. A román meteorológiai szolgálat jelentése szerint keddtől a hőmérséklet-páratartalom index (ITU) meg fogja haladni a 80 egységes kritikus küszöböt, azaz hőség lesz nagy páratartalom mellett, az elviselhetetlenségig fokozva a hőérzetet, kevés oxigénnel a levegőben.

Kíméletesebben

Kánikula idején a munkaadóknak csökkenteniük kell a fizikai munkát végző alkalmazottaik munkaritmusát, váltakozva kell ülő-, állómunkát, illetve mozgást igénylő feladatokat adniuk nekik, és amennyiben zárt helyen történik a munkavégzés, a helyiség szellőztetéséről is gondoskodniuk kell. Váltásonként fejenként 2 – 4 liter friss ásványvizet kell az alkalmazottak rendelkezésére bocsátaniuk, és megfelelő munkavédelmi felszerelésről is gondoskodniuk kell, továbbá időközönként frissítő zuhanyra is lehetőséget kell biztosítaniuk.

Óvintézkedések

A 2001/436-os, illetve a 2000/580-as számú kormányhatározat értelmében magas hőmérséklet, illetve viharok, villámlások esetén az építőtelepeken is óvintézkedéseket kell bevezetniük a munkaadóknak az alkalmazottak védelmében. Abban az esetben, ha a munkaadók a felsorolt követelményeket nem tudják biztosítani alkalmazottaik számára, akkor az érdekvédelmi képviselőkkel egyeztetve alternatív megoldásokat kell kitalálniuk, például csökkenteni kell nappali időszakban a munkaórák számát, vagy a kánikula idejére be kell szüntetni a tevékenységet. A munkaidő csökkentését és a kollektív munkabeszüntetést abban az esetben lehet eszközölni, ha az extrém hőmérséklet legalább két napig tart. Annak érdekében, hogy a magas hőmérséklet miatti betegségeket megelőzzék, a munkaadók kötelesek az alkalmazáskor és időszakosan orvosi vizsgálatra küldeni alkalmazottaikat, hogy meghatározhassák, ha valakinek ellenjavallott a magas hőmérsékleten való munkavégzés, és lehetőség szerint más munkakörben kell foglalkoztatni azokat, akiknek nem ajánlott a magas hőmérsékleten történő munkavégzés.
A munkabiztonsági előírások be nem tartása 1500–2000 lej közötti pénzbírsággal szankcionálható, emlékeztet a munkaügyi felügyelőség.

Princz Csaba

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!