Románia január elsejétől teljes jogú tagja lesz a schengeni térségnek, ami változásokat hoz ugyan a határátlépés szabályaiban, de távolról sem jelenti azt, hogy ne lennének szúrópróbaszerű ellenőrzések — sőt, az első hetekben, hónapokban ezekre igencsak sűrjen kell számítani mind a román, mind a magyar területen (az országhatártól számított 30 km-es körzeten belül, de nem csak). Emellett az ORFK tájékoztatása szerint a változások célja a közrend és belső biztonság fenntartása, így Magyarország is tervezi a határellenőrzés ideiglenes visszaállítását a belépő irányban.
18 év alatt csak nagykorú kíséretében!
Mindez azt jelenti, hogy senki ne induljon „szomszédolni”, akárcsak Csengersimáig vagy Rozsályig személyes/a gépjármű okmánya nélkül.
A Román Határrendészet pedig külön felhívja a figyelmet az esetleges kellemetlenségek elkerülése érdekében: semmi nem változott a kiskorúak az országból való kilépésével kapcsolatban — azaz a 18 év alatti, romániai állampolgárok útlevéllel vagy 14 év fölött személyi igazolvánnyal, de csak és kizárólag egy nagykorú személy kíséretében és szüleik beleegyezésével léphetik át az országhatárt (fontos: a keresztlevél nem minősül úti okmánynak!). Amennyiben a kiskorú csak egyik szülője kíséretében utazik, ellenőrzésnél be kell mutatni a másik szülő beleegyezési nyilatkozatát (amelynek most már 3 év az érvényessége s nem kötelező belefoglalni az utazás célját és útvonalát, s amennyiben az eredeti mellett fénymásolatot is visznek magukkal, jó pár percet megspórolnak az átkelésnél, mert nem kell majd megvárni, amíg a határrendészek lefénymásolják az eredetit és visszaadják); vagy az annak elhunytát igazoló dokumentumot; elvált szülők esetében a nem jelenlévő apa/anya hitelesített engedélyét, amennyiben a szülői felügyeletet közösen gyakorolják.
Ha a román állampolgárságú kiskorú hivatalosan bejelentett lakhelye vagy lakcíme az utazás célországában van – amit természetesen hivatalosan igazolni kell – , egyáltalán nem szükséges a jelen nem lévő szülő nyilatkozata. Amennyiben a 18 év alatti kiskorú nem szülei, hanem más nagykorú személy kíséretében szeretné átlépni a határt, az illetőnek kötelezően fel kell mutatnia erkölcsi bizonyítványát és a szülő/k beleegyezési nyilatkozatát (amelyben szintén nem kell már pontosítani az utazás célját, útvonalát és az úti célt).
Nonstop nyitva a „szombatiak” is
A schengeni szabályokra tekintettel kizárólag az alábbi határátkelőhelyeken, illetve határátlépési pontokon lehet – a közúton engedélyezett járműkategóriákkal – belépni Magyarország területére Románia felől:
Autópálya-határátkelőhely: Bors II – Nagykereki és Nagylak II – Csanádpalota.
Közúti határátkelőhelyek: Pete – Csengersima, Csanálos – Vállaj, Érmihályfalva – Nyírábrány, Székelyhíd – Létavértes, Bors – Ártánd, Nagyszalonta – Méhkerék, Varsánd – Gyula, Tornya – Battonya, Nagylak, Csanád – Kiszombor.
Útkapcsolatok (határátlépési pontok): Szárazberek – Garbolc, Nagypeleske – Zajta, Karolypuszta – Ömböly, Érkenéz – Bagamér, Biharfélegyháza – Pocsaj, Körösszeg – Körösnagyharsány, Feketegyarmat – Gyula/Dénesmajor, Ottlaka – Elek, Kisvarjas – Dombegyháza, Felsőnagylak – Csanádpalota.
A felsorolt helyszíneken az országhatár 0–24 órában, a hét bármely napján átléphető.
Szabó Kinga Mária
(Fotó: Megnyílt a Szárazberek - Garbolc határátkelő 2017. február 20-án; a szerző archív felvétele)