Belföld

Papírhalmaz az IMM-kölcsönért

2020.05.26 - 15:32

Mikro- és kis méretű vállalkozásoktól kéttucatnyi dokumentumot kérnek az IMM Invest hitelrendszerbe bekapcsolódott bankok, a közepes méretű vállalkozásoktól pedig még ennél is többet. A papírhalmaz mellett a bankok kizáró jelleggel lehetőséget kérnek arra is, hogy olyan céges információkba is betekinthessenek, amiket egyébként kereskedelmi titokként kezelnek a cégek. Közepes méretű szatmárnémeti vállalkozás könyvelője szerint ötnapi munkája lenne két embernek a cégnél összeszedni az összes információt, amit a hitelező bank kér, s ilyen körülmények között inkább lemondanak a kölcsön felvételéről.

Ahhoz, hogy hitelt adjanak, a bankok tudni akarnak a cég korábbi időszakban történt készpénzforgalmáról, mondjuk a számlán történő pénzforgalomra is kíváncsiak, de azt a számlakivonatokból amúgy is megtudják kérdezés nélkül is. Aztán, mintha megfeledkeztek volna arról, hogy államilag garantált hitelekről van szó, még a hitelre váró cégektől is listát kérnek arról, hogy ha a hitelszerződés megkötésre kerülne, milyen céges vagy a cégtulajdonosok magántulajdonában lévő ingóságokkal vagy ingatlanokkal tudják garantálni a felvett hitel visszafizetését. Ezek piaci értéke nem is elég az ehhez mért hitelmennyiséghez, elfogadás előtt még külön felbecsüli a felajánlott garancia értékét a bank becsüse. Ráadásul ezek a dolgok és a fentiek mellett még egy csomó adóigazolásról és cégbírósági hitelesítésről is szó van, amelyek a hitelkérelem előzetes felméréséhez kellenek, és hiába szedi össze az igénylő az összeset, akkor is nemet mondhat a bank a szerződéskötésre.

Amikor a hiteleket garantáló állami intézmény vezetői vagy az IMM Invest menedzserei erről a speciális, a járványhelyzet miatt létrehozott hitelkonstrukcióról beszélnek, ennek jellemző fogalmaként beszélnek a gyorsaságról, de erről a gyakorlatban szó sincs, mert ha az igénylők túl vannak a napokat, heteket igénybe vevő papírozáson, és esetleg a bank is rábólint a kölcsön folyósítására, akkor az egész procedúra még az állami felelősök kezén is át kell fusson, a hitelgarancia-alap emberei is rá kell bólintsanak a bank-cég egyezségre, majd újra a hitelt nyújtó bankhoz kerül az ügy.

Princz Csaba

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Hitelszerződést kötött Románia az Európai Bizottsággal egy 15 milliárd eurós kölcsön felvételéről

Mintegy 15 milliárd eurós kölcsönt vesz fel Románia az uniós helyreállítási alap hitelkeretéből. Az erről szóló szerződést Adrian Câciu pénzügyminiszter pénteken írta alá az Európai Bizottsággal.
Belföld

F. Cîţu: Idén ötvenmilliárd lej kölcsönt kell visszafizetnünk,amit a PSD a gazdasági növekedés idején vett fel

Csak idén csaknem ötvenmilliárd lej kölcsönt kell visszafizetnie Romániának, amit a Szociáldemokrata Párt (PSD) a gazdasági növekedés idején vett fel - jelentette ki kedden Florin Cîţu pénzügyminiszter.
Belföld

PSD: 85 milliárd lej kölcsönt vett fel a pénzügyminiszter 11 hónap alatt

85 milliárd lej kölcsönt vett fel Florin Cîţu pénzügyminiszter 11 hónap alatt - ez az információ jelent meg a Szociáldemokrata Párt (PSD) hétfő esti Facebook-bejegyzésében.