Külföld

Pánikvásárlás Kárpátalján, áram, gáz, víz, meleg ruha

Egyre csak ürülnek a polcok az ukrajnai boltokban (fotó: ZN.UA)
2022.10.27 - 10:32
Sehol Európában nem lesz könnyű az idei tél, de az ukrajnai magyarok mindenkinél nehezebb helyzetben vannak. Már most rendszeresek az áramkimaradások, vizet és meleg holmit kell tartalékolniuk a hideg, sötét időszakra.

A súlyosbodó energetikai válság miatt az ukrán lakosok pánikfelvásárlásba kezdtek, olyan berendezéseket keresnek, amik segítenek átvészelni az áramkikapcsolásokat, írja a Kárpáti Igaz Szó.

A valaha volt legnehezebb tél

Az ukrán energetikai rendszer ellen irányuló orosz légicsapások megsemmisítették a hőerőművek legalább harmadát. A nagy ütemben zajló helyreállítási munkálatok miatt egyre több régióban fordulnak elő több órás áramszünetek. Az ország vezetői nem győzik hangsúlyozni, hogy a valaha volt legnehezebb tél elé néz az egész országgal együtt a kárpátaljai régió. A hatóságok azt javasolják az embereknek, szerezzenek be meleg holmit és más dolgokat, ami segíthet átvészelni a hideg és sötét hónapokat.

Többszörösére emelték az árakat

Az Epicentrum üzlethálózat tájékoztatása szerint roham indult az áramfejlesztő generátorokért, a töltőberendezésekért, a gázballonokért, gyertyákért és villanylámpákért, az akkumulátorral működő világítóberendezésekért. A háztartási és ipari célú áramfejlesztők már el is fogytak, ahol még kapható, többszörösére emelték az árakat. Aki most rendel ilyet, jó esetben decemberben juthat csak hozzá, az embereknek csak az számít, hogy legyen, az nem hogy mennyibe kerül, mondják a kereskedők.

Az orosz terror fokozódni fog

Denisz Smihal ukrán miniszterelnök arra figyelmeztette a lakosságot, hogy az oroszok nem érik be az energetikai infrastruktúra megsemmisítésével, más kritikus célpontokat is kinézhetnek maguknak. A kormányfő a kabinet egy korábbi ülésén meggyőződését fejezte ki, hogy az orosz terror fokozódni fog. Smihal értékelése szerint a legrosszabbra kell számítani, az agresszor ugyanis nem áll meg az energetikai rendszerek pusztításánál, hanem csapásokat mérhet a vízművekre és a hőszolgáltatókra is.

Az oroszok nem álltak meg Azovstal bombázásánál. (Fotó: radiosvoboda.org)
Az oroszok nem álltak meg Azovstal bombázásánál. (Fotó: radiosvoboda.org)

A fokozódó infrastrukturális támadások miatt Smihal azt javasolja a lakosságnak, tartalékoljanak minél több ivóvizet és háztartási vizet, legyen mindenkinél elegendő meleg ruha, vásároljanak elemeket, elemlámpákat, gyertyákat és a mobiltelefonok és más digitális eszközök feltöltéséhez áramszünet esetén szükséges külső akkumulátorokat.

Áramimportra szorul Kijev

Miközben Ukrajna nem olyan rég még azzal nyugtatta európai partnereit, hogy ne féljenek a háború miatt előidézett energetikai válságtól, majd ő segít áramexporttal, most már ott tartunk, hogy maga Kijev szorulhat áramimportra. Mindez a szűnni nem akaró orosz légicsapások miatt van így, az ukrajnai energetikai infrastruktúra katasztrofális helyzetben van.

Nagy kapacitáshiány

Herman Haluscsenko energiaügyi miniszter becslése szerint az orosz támadások az energia-infrastruktúra 30-40 százalékát sújtották, aminek következtében Ukrajna 4000 megawattnyi termelőkapacitást veszített. Volt hét, amikor tíz régióban több százezer háztartás maradt villamos energia nélkül.

Tárgyalás beszállítókkal

A Kárpáti Igaz Szó úgy tudja Haluscsenko a Reutersnek azt mondta, hogy Ukrajnának áramimportra lenne szüksége ahhoz, hogy a telet átvészelhesse, miután az orosz támadások az energetikai infrastruktúra 30-40 százalékát tönkretették. A kereskedők már tárgyalásokat folytatnak a beszállítókkal – jelentette ki.

Princz Csaba

 

Ajánljuk még a témában:

Külföld

Orosz – ukrán háború: novemberre lesz béketerv

Zelenszkij: "Közelebb vagyunk a háború végéhez, mint az elején voltunk!”
Belföld

„Nem lőttünk le orosz drónokat!”

Híreszteléseket jelentek meg román célpontokat támadó orosz drónokról és hogy a román hadsereg légvédelmi eszközei tüzet nyitottak ezekre.
Külföld

EU-s szintű jogvédelem a kárpátaljai magyaroknak

Zsigmond Barna Pál: Megszületett a megállapodás, a kárpátaljai magyarság jogvédelmét sikerült hivatalosan is Ukrajna EU-csatlakozási folyamatának részévé tenni.