Szatmárnémeti

Panaszkodnak az E.ON-ra a fogyasztók

2014.04.30 - 13:10

Tömegesen jelentettek gázszivárgást vasárnap este Szatmárnémetiben, majd ezekben a tömbházakban rendre lekapcsolták a gázt. A fogyasztók panaszáradata ellenére az E.ON-nál mindent rendben találnak.

 

Tegnap több szatmárnémeti panaszos is megkereste szerkesztőségünket, felháborodva számoltak be arról, hogy a monopolhelyzetben lévő szolgáltató hogyan kezeli a fogyasztói bejelentéseket. A 14-es és 16-os lakónegyedekből, valamint a Solidarităţii negyedből kapott olvasói jelzések szerint egész tömbházak maradtak gáz nélkül vasárnap éjszaka óta, mindenféle előzetes (vagy akár utólagos) bejelentés nélkül.

Az E.ON gázszolgáltatótól kapott közlemény szerint a vasárnap esti tömeges bejelentések hátterében az áll, hogy a hétvégén, biztonsági okokból ún. mesterséges szagosítást végzett az elosztórendszerben a Transgaz országos gázszállító vállalat.

A Humuleşti utcai panaszosunk elmondta, a tömbházból valaki vasárnap este jelentette, hogy gázszagot érez, 23 óra tájban érkezett meg két fiatalember a gázszolgáltatótól, becsöngettek ahhoz a lakóhoz, aki a bejelentést megtette, felkapcsolták a villanyt (amit egyébként ilyen esetben nem lenne szabad) a lépcsőházban, detektorral ellenőrizték, hogy van-e gázszivárgás, majd elzárták és lepecsételték a fővezetéket. A lépcsőházban élők csak másnap jöttek rá, hogy mi történt, az E.ON-nál pedig türelemre intették őket, ha afelől érdeklődtek, hogy mikorra várható a probléma megoldása. Ehhez hasonló panaszt kaptunk a Neajlov sétányról is, ahol többszöri bejelentésre szintén az éjszaka leple alatt vágták le egy lépcsőháztól a gázt, majd csak hétfőn 13 óra körül tudták kideríteni az érintett fogyasztók, hogy a teljes vezetéket ki kellene cseréltetniük ahhoz, hogy újraindítsák a gázszolgáltatást. Az E.ON szakemberei ezt nem végzik el, de az ilyen munkálatokra szakosodott cég ajánlatát a gázóra lepecsételéséhez hasonló furcsa körülmények között kiragasztva találták a lakók, amely egyébként 6 ezer lejért vállalta azt a munkálatot, amiért más, szintén erre szakosodott cégek 1200–2000 lejt kértek. Szintén Szatmárnémetiből, a Rodului térről azt az információt kaptuk, hogy a hasonló okok miatt lepecsételt gázóráról egy magáncég munkásai 45 lejért lettek volna hajlandóak levenni a pecsétet, és bár a gáz nélkül maradt fogyasztók ezt az összeget szívesen ki is fizették volna, az E.ON-nál arra figyelmeztették őket, hogy senkinek ne fizessenek ezért.

 

Törvényesen jártak el

 

Az E.ON szűkszavú és kérdéseinkre konkrét választ nem adó közleménye szerint szakembereik a törvényes előírások betartása mellett jártak el minden esetben, és a vezetékbe került kellemetlen szagú vegyület (etil-merkaptán) miatt tett tömeges bejelentések rendezése érdekében a bevetési csapataik is kiegészített létszámmal működtek. A szolgáltató hivatalos álláspontja szerint a gáz nélkül maradt fogyasztókat értesítették arról, mi a további teendő, a lakosok döntenek arról, melyik, az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) által engedélyezett céggel végeztetik a szükséges munkálatot.