Szeptember 3. és 28. között lehet pályázatokat letenni öntözőberendezések kialakítására. A gazdák szerint Szatmár megyében sem a folyókból, sem a kutakból nem lehet kellő mennyiségű vízhez jutni.
Az elmúlt egy évben állandóan tartó aszály miatt a vártnál sokkal gyengébb lesz a termés. A kormány felmérte az aszály okozta károkat, de aligha lesz lehetőség arra, hogy a gazdáknak, farmereknek aszálykárt fizessen. A Vidékfejlesztési és Halászati Kifizetési Ügynökség szeptember 3. és 28. között vissza nem térítendő európai alapokat bocsát azon gazdálkodók rendelkezésére, akik öntözőberendezésekbe vagy talajjavító munkálatokba akarnak beruházni. A gazdálkodók rendelkezésére összesen 25,5 millió eurós pénzalap áll. Az öntözőberendezések korszerűsítési munkálataira, illetve talajjavító munkálatokra egymillió eurót is kaphatnak projektenként, ha az illető projekt az egész közösséget kiszolgálja. Amennyiben olyan közbefektetésről van szó, amely csak a közösség egy részét szolgálja, a projektre legtöbb 750 ezer eurót kaphatnak a pályázók. Lehetőség van arra is, hogy egy gazda a saját földjein fejlesszen ki öntözőberendezést, ilyen esetekben egymillió lejt lehet lehívni.
Nincs megoldás
Kovács Ottó lázári mezőgazdasági vállalkozó már évek óta keresi a lehetőségét annak, hogy kialakítson egy öntözőrendszert, de nem talál megoldást. A Szamosból Lázáriig lehetetlen elvezetni a vizet, de amúgy is olyan költséges lenne, hogy nem érné meg. Marad a másik megoldás: a kútfúrás. Egy félhektáros parcelláján van egy kút, amiből ha kiszivattyúznak hatszáz liter vizet, két-három napig kell várni, míg ugyanannyi visszagyűl. Kovács Ottó szerint ez a pályázati lehetőség egy újabb porhintés, ami csak arra jó, hogy a szaktárca majd el tudja mondani, hogy megadták a lehetőséget, amit a gazdák nem használtak ki. A másik probléma az, hogy a kormány nincs tisztában azzal, hogy az ország különböző tájain eltérőek a lehetőségek. Délen sok a folyó, könnyebb kialakítani az öntözőrendszert, a mi vidékünkön szinte lehetetlen.
Veiszenbacher István, a Vidékfejlesztési és Halászati Kifizetési Ügynökség szatmárnémeti kirendeltségének aligazgatója szerint ezzel a kiírással is az a probléma, hogy utófinanszírozással működik. Lehetne kezdeni valamit azzal az egymillió lejjel, de hány olyan gazda van, aki ezt előre be tudja fektetni, hogy majd egy bizonytalan időpontban tudja lehívni.
Elek György