A Szatmár Megyei Tanfelügyelőség a CJRAE-val közösen tegnap indította el a megye végzős diákjainak szóló pályaválasztási kampányt. Az Építem a jövőm kampány május 31-ig tart.
Az Építem a jövőm pályaorientációs kampány, amelyet Sînziana Cristea, a Szatmár Megyei Oktatásfelügyeleti Forrásközpont (CJRAE) igazgatója mutatott be tegnap délelőtt, a megye minden iskolás diákjának szól, de elsősorban a 8. és 12. osztályos diákok számára lehet igazán hasznos.
A május 31-ig tartó program számos rendezvénnyel járul hozzá ahhoz, hogy a végzős diákok egy okos jövőképet alkothassanak, és a munkaerőpiaci elvárásokhoz igazodva megtalálják a legkedvezőbb, elérhető és megfelelő továbbtanulási opciót.
Sînziana Cristea elmondta, nagyon fontos, hogy a diákok megismerjék, egyáltalán milyen lehetőségek közül válogathatnak, milyen elvárásokat állít jelen pillanatban a munkaerőpiac, de szükség van a tanácsadásra is, hogy felismerhessék, melyek a számukra legalkalmasabb munkalehetőségek.
Ami a nagyjából két hónapra szóló programokat illeti, a kampány keretében április 18. és május 31. között nyílt napokat fognak tartani a Szatmár megyei középiskolák, így a nyolcadikos diákok tisztább képet kaphatnak arról, hogy milyen lehetőségek közül választhatnak.
Ugyanakkor több iskolai börzét is tartanak, melyek keretében a térség iskolái mutatkoznak majd be. Május 12-én Szatmárnémetiben, az Iparosotthonban és Avasfelsőfaluban, a polgármesteri hivatallal szembeni parkban, Nagykárolyban pedig május 19-én a Károlyi-kastélyban ismerhetik meg az adott városban működő közép- és szakiskolák ajánlatait az érdeklődők.
Azok számára, akik az üzleti élet felé orientálódnának, a Német-Román Vállalkozók Egyesületével közösen szervez két rendezvényt a CJRAE és a tanfelügyelőség. Az elsőt április 10-én Nagykárolyban, a Iuliu Maniu Műszaki Líceumban, a másodikat pedig a szatmárnémeti Ioan Slavici Nemzeti Kollégiumban április 11-én. A tizenkettedikes diákok számára április 4. és május 31. között a különböző egyetemek képviselői mutatják majd be oktatási kínálatukat, május 7-én pedig a szatmárnémeti szakszervezetek művelődési házában állásbörzét is tartanak a frissen végzettek számára.
Călin Durla főtanfelügyelő felhívta a figyelmet arra, hogy nem csak Szatmár megyében, hanem az egész országban régóta fennáll a diákok pálya- és karrierorientációs bizonytalanságának problémája. Az elmúlt években Románia nagyon kis hangsúlyt fektetett ennek orvoslására, holott nagyon fontos lenne, hogy a diákokat sikerüljön olyan irányba terelni, amely saját maguk és a munkaerőpiaci elvárások szempontjából is hasznos és kedvező volna. Ennek kapcsán született meg az az elgondolás is, amely egy határon átnyúló együttműködési pályázat keretében tíz pályatanácsadási iroda megnyitását tenné lehetővé; a Szatmár Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség (AJOFM) a magyarországi Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei partnerekkel közös pályázata év végéig kerülhet kidolgozásra.
Bajnai Botond