Ha kötelezők lesznek május 15-től azok az előírások a településközi személyszállítást illetően, amelyekről már többen is beszéltek a bukaresti illetékesek közül, akkor a péntektől érvényes könnyítések a buszosok számára nehezítések lesznek. Szükségállapotban nem volt kötelező plexivel védeni a sofőrt az utastértől, nem volt szükség jelölni az elfoglalható, illetve el nem foglalható helyeket, és nem volt „első ajtón felszállás, összes többin leszállás” szabály, az enyhébb vészhelyzetben viszont már lesz. Mint ahogy eddig nem volt kötelező a maszk használata a buszokon, péntektől viszont már igen, hiszen a busz belseje egy zárt tér.
Semmi sem biztos
Legalábbis a bukaresti bejelentések szerint. Ehhez képest Daniel Ulici, a Szatmárnémeti–Nagykároly járatot üzemeltető Daniseb kft. ügyvezetője szerint amíg nincs törvény, addig semmit nem lehet kötelező érvényűnek venni, egyelőre tehát nem kívánt állást foglalni a könnyítésnek mondott szigorítások ügyében. Amikor egy cég elnyeri a járatüzemeltetési jogot, szerződést köt a szállításügyi minisztériummal, ám a feltételek olyanok, hogy a minisztériumnak joga van egyoldalúan is változtatni a szerződés feltételein, ezen tehát nem múlna az új utaztatási szabályok bevezetése. Viszont ha korlátozzák az utasszámot azzal, hogy csak páratlan székekre engednek utast ültetni, az állóhelyeket pedig felszámolják, akkor szubvencionálni kell a közúti távolsági járatok üzemeltetését is, úgy, ahogy a városok szubvencionálják a tömegközlekedést, vagy ahogy az állam szubvencionálja a vasúti utaztatást. Ulici szerint a vonatokra is érvényesnek bejelentett utasszám-korlátozások okán a CFR az állami szubvenció miatt úgy könyvelheti majd el járatait, mintha tele kocsikkal közlekedett volna. A Daniseb ügyvezetője szerint semmi sem biztos, nincs eldöntve, hogy május 15-től marad-e a szükségállapot kétóránkénti járatindítási menetrendje, vagy visszaállnak a félóránkénti buszindításra.
Nem lehet felszállni
Egy másik szatmári személyszállító cég szerint csődbe fognak menni, ha végre kell hajtani azokat a dolgokat, amiket bejelentettek, félig telt autókkal közlekedni nem lesz kifizetődő. Ha a költséges, belső átépítési munkákat nem is veszik figyelembe, van egy olyan feltétel, aminek egyajtós mikrobuszokat nem lehet megfeleltetni: a külön ajtókon való le- és felszállás. Megfelezett utaslétszámmal pedig a sofőr fizetése, a bérilletékek és a motorina ára sem jön ki, nem beszélve arról, hogy a buszoztatásnak lízing-, biztosítási és egyéb költségei is vannak. Van egy másik tényező is, amire a szabályhozók nem gondoltak: hogyan fogják megértetni a munkából hazafelé tartó éhes, fáradt emberekkel, hogy nem ülhetnek fel a buszra akkor sem, ha csak félig van.
Más lesz az élet
Nem lesz olyan a távolsági buszközlekedés, mint amilyen 2020. március 15. előtt volt, a társaságok mindegyike óriási veszteségeket kell pótoljon a jövőben, úgyhogy optimalizálni igyekeznek a járatok rentabilitását. Tudunk olyanról, hogy tervezik annak bevezetését, hogy a bérletek csak délután hatig legyenek érvényesek, az ez után az időpont után buszozóknak pedig jegyet kell majd venniük az alapár duplájáért. A bérlet érvényes lesz azok esetében, akik dolgozni vagy iskolába járnak busszal, akik viszont kevésbé fontos ügyben járnak, pluszban kell majd fizetniük. Ha így nem fog működni, a kevés utast jelentő indulások meg lesznek szüntetve.
Princz Csaba