Vidék

Óvodafejlesztés a Bem József Általános Iskolában

2019.04.05 - 14:00

2017 októberében érkezett a felhívás a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség részéről, mely szerint egy induló program keretén belül óvodai eszközbeszerzésre és óvodai játszóterekre lehet pályázni. Azóta a szamoskrassói Bem József Általános Iskola óvodai csoportjai büszkén vették használatba a megépült játszóteret, és használják az azóta kiszállított bútorokat és hasznos eszközöket is.

A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) hirdette meg a felhívást, amelyben a nyertes pályázók nem pénzösszeget kaptak, hanem az általuk kiválasztott eszközök kerültek beszerzésre/felszerelésre az adott óvodák helyszínén. Az óvodáknak nem kellett önrésszel hozzájárulniuk ehhez, és nem volt visszafizetési kötelezettség sem, csupán az intézmény fenntartójának (ebben az esetben a polgármesteri hivatalnak) kellett rendeznie a hivatalos illetékeket és a közműszolgáltatói engedélyek illetékének a befizetését egy bizonyos határidőn belül. Ebbe a Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Programba, amely Magyarország Kormánya támogatásával valósult meg, olyan jogi státusszal rendelkező óvodák jelentkezhettek, ahol magyar csoportok működnek. A játszótér létesítésének teljes folyamatát a szerződött kivitelezők bevonásával az RMPSZ végezte és koordinálta.

Szatmár megyében óvodai játszótérre, a C2.1 kategóriában a 46 pályázatból 14 élvezett kiemelt prioritást, és még 5 pályázatot nevesítettek pótlistára, valamint az óvodai eszközbeszerzésnél, a C2.2 kategóriában 49 pályázó közül 18 kiemelt prioritású volt, és 5 pályázat pótlistára került.

Mindezt decemberben megelőzte egy egységcsomag kiszállítása, amelyet minden magyar tannyelvű erdélyi óvoda megkapott, és amelyben metodikai-didaktikai eszközök voltak összeválogatva.

Az eszközök rendelésre érkeztek, többek között videoprojektor, ugrálólabda, libikóka, tornakarikák, ritmuskészlet, sarokpolcok, szekrények, szőnyegek, íróasztalok, székek stb. Hasznos felszerelések, amelyek az óvodapedagógusok munkáját segítik, amelyekkel fejleszteni lehet különböző készségeket és képességeket, muzikalitást, kommunikációs és problémamegoldó képességeket stb. a gyerekeknél.

A játszóteret már birtokba vették a gyerekek, örömmel vannak kint a szabadban, s mindezzel nem csak egészséges életmódra nevelik őket, hanem fejlesztik a szervezetük ellenálló képességét, a csapatszellemet, a konfliktusmegoldó és együttműködési képességüket, a koordinációjukat stb. A szociális képességek elsajátításának legjobb módja a játszva tanulás, a tapasztalatszerzés alapján történő ismeretszerzés, amelyeket a mindennapi életben felnőttként is hasznosítani fognak majd.

E megvalósításért köszönetet mondunk a magyar kormánynak, az RMPSZ-nek, a Bethlen Gábor Alapnak, a Szatmár Megyei Tanfelügyelőségnek, ezen belül Kallós Zoltán főtanfelügyelő-helyettesnek, valamint Kolcs Község Polgármesteri Hivatalának.

 

Man Gabriella, a szamoskrassói Bem József Általános Iskola igazgatója